Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer nedir?

Yüzünüzdeki sivilce izleri, lekeler, yaşlanma ile yanaklarda oluşan ince çizgiler ya da gözenekler, cilt üzerinde oluşan pürüzlü kabalaşmış görünüm, renksiz benler, siğiller, mat ve cansız bir cilt yapısı, dudak üzerindeki ince çizgiler azaltılabilir hatta yok edilebilir mi?

Tüm şikayetlerinize aynı anda etki edebilecek bir uygulama olan Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2  Lazer teknolojisi, cilt yenilemede ulaşılan son noktadır.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2  Lazer ile cildinizdeki izler azaltılmakta, çukurlar giderilmekte, gevşemiş deriniz gerginleştirilmekte, üzerindeki lekeler, benler, siğiller tek bir uygulama ile yok edilmektedir. Bunlar dışında uzun dönemli etki olarak cildiniz yeniden yapılandırılmakta ve meydana gelen yeni cildiniz daha gergin, pürüzsüz, parlak, canlı ve ortalama on yaş genç olmaktadır.

Klasik CO2 Lazer soyucu sistem nedir?

Klasik tipte cilt soyma uygulamalarında lazerin atış noktaları arasında sağlam deri kalmayacak kadar sık atış noktası vardır. Hedeflenen alandaki tüm deri alanı uygulanan enerjiye bağlı olarak belirli bir kalınlıkta buharlaştırılır. Tüm deri alanı buharlaştırıldığı için açık yara oluşur.

Yanak gibi geniş alanlara klasik tipte lazer uygulaması yapılabilmesi için hastaya mutlaka sedasyon anestezisi veya genel anestezi verilmesi gerekir. Oluşan açık yaranın iyileşmesi için 10-30 gün kadar düzenli pansuman uygulanmalıdır. İyileşme sonrası ise hedef alanda uzun süreli (3-4 ay) kızarıklık meydana gelir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerle yapılabilen tedaviler nelerdir?

1- Sivilce izleri ve lekelerinin (akne skarı) giderilmesi

2- Derin çizgilerin azaltılması

3- Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi

4- Ciltte meydana gelen güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lohusalık lekelerinin ve yüzeysel renk bozukluklarının giderilmesi

5- İnce kırışıklıkların giderilmesi

6- Doğumsal veya sonradan oluşan benlerin, siğillerin, keratozların tedavisi

 

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer Sistem nedir?

Radyofrekanslı fraksiyonel CO2 lazerlerde hedeflenen alandaki derinin tamamına lazer uygulaması yapılmaz. Hedeflenen alanda birçok noktasal lazer atışı oluşturulurken bu atışların arasında ise sağlam deri bırakılır. Her bir noktasal lazer atışının çapı 120 mikrometredir. Hemen hemen bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Bu nedenle bu lazer atışlarına mikroscopic treatment zone (mikroskopik tedavi alanı) adı verilmektedir.

Radyofrekans nedir?

Radyofrekas cihazlarda tedavi edilen alana değdirilen iki elektrod ucu bulunur. Bu iki uç arasındaki cilt altında elektron hareketi yaratarak elektriksel bir enerji üretirler. Bu elektron hareketi direnci yüksek dokulardan geçerken ısı oluşur. Oluşan ısı enerjiye bağlı olarak kontrol edilir. Elektriksel hareketin derinliğini iki elektrod arasındaki mesafe belirlemektedir. Cilt altında yaratılan ısının etkisi ile derin dermal dokulardaki kollajen üreten fibroblast hücreleri uyarılır. Ayrıca hücre metabolizması hızlanır ve bölgedeki kan dolaşımı artar. Bipolar radyofrekans ile derin derialtı bağ dokusundaki kollajen miktarı arttırılması ile ciltte toparlanma ve sıkılaşma sağlanır.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulamasının Normal Fraksiyonel CO2 Lazerlere göre artıları nelerdir?

Radyofrekans bulundurmayan fraksiyonel karbondioksit lazerler sadece cildin yüzeyel özelliklerini değiştirir. Yani ince kırışıklıklar, lekeler, kabalaşmış görünümü azaltırlar. Ancak derin cilt altı dokulara etkileri yoktur. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazerler hem cilt yüzeyini değiştirir hem de derin cilt altı bağ dokusundaki etkilerine bağlı olarak derin dokularda sıkılaşma ve toparlanma da yaratır.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması öncesi ve sonrası nasıldır?

Hasta uygulama öncesi güneş ve solaryumdan 1 ay uzak kalmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (aspirin, heparin…) ciltte iyileşme problemi yaratacağı için retinoid içeren ilaçlar (isotretionin, tretionin, etretinat, acitretin, arotinoid içeren ilaçlar – Tretin, Acnelyse, Differin, Roaccutane, Zoretanin gibi), uygulama sırasında hassasiyet yarattığı için almamalıdır. Uygulama öncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon, peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka doktora söylemelidir. Hastada geçmişte herpes (uçuk) çıkarma öyküsü var ise mutlaka uygulama sonrasında hiç aksatmadan antiviral ilaca (Zovirax tab.gibi) başlamalıdır.

Kaç tip fraksiyonel lazer vardır?

Başlıca iki tip fraksiyonel lazer vardır:

-Nonablatif yani soyucu olmayan fraksiyonel lazerler (Er:Glass, Nd:YAG…)

-Ablatif yani soyucu olan fraksiyonel lazerler (Er:YAG, CO2)

İlk fraksiyonel lazerler Er:Glass sistem olarak üretilmiştir. Bu lazerlerde lazer ışınının geçtiği lenste bazı noktalar ışını geçirmediği için tüm cilt alanına lazer ışını gönderilmiyor uygulama yapılan ciltte lazer ışını almayan alanlar bırakılıyordu. Ayrıca bu sistem ablatif (soyucu) bir sistem değil nonablatif bir sistem olduğu için ciltte soyulma yapmıyor sadece cilt altındaki kollajen lifleri etkiliyordu.

Ancak nonablatif sistemlerde kullanılan lazer felsefesi sayesinde cilt yenileme uygulamalarında yeni bir dönem açılmış oldu. Sonrasında ise fraksiyonel lazer özellikte Er:YAG sistem cihazlar üretildi ve kullanılmaya başlandı. Bu sistemde Ablatif (soyucu) etki fraksiyonel uygulama ile birleştirilmiş oldu. Bu gelişmelerin son halkası olarak Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer üretildi. SmartXIDE DOT, en gelişmiş Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer’dir. Şu an için en profesyonel ablatif lazerle cilt yenileme sistemidir. CO2 Lazerin fraksiyonel uygulanması sayesinde Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer’in iyi özellikleri güçlendirilirken yan etkileri ise en aza indirilmiştir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer tek seansta etki eder mi?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması tek seanstır. Cilt gençleştirme, leke, sivilce izlerinin düzeltilmesi, cilt yapısının düzeltilmesi, ben ve siğil alımı gibi şikayetlerde klasik tipte lazer uygulamasının yerini almıştır. Etki daha üstün, iyileşme daha hızlı, yan etkisi yok denecek kadar azdır.

SmartXIDE DOT Lazer ile kesmeden ben ve siğil, tedavisi yapmak mümkün müdür?

Fraksiyonel tip uygulama geliştirildiğinden beri klasik tip oldukça az kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü fraksiyonel tipin iyileşmesi çok hızlıdır, radyofrekans ile fraksiyonel CO2 etkinliği çok daha üstündür. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer ile ben, siğil ve keratozlar hiçbir iz bırakmadan ve anesteziye ihtiyaç bile duymadan tek seansta vaporize edilerek yok edilirler.

 

 

Cilt gençleştirmede Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazerin diğer tüm tedavilerden farkı nedir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası cilt altı kolajen liflerinde ani olarak %30 oranında kısalma ve ciltte gerilme olarak ortaya çıkar. Er:YAG sistemlerde ise kolajen liflerde oluşan kısalma ve ciltte oluşan gerilme CO2 lazerlerle karşılaştırılmayacak kadar azdır(%8). Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerle hastanın ihtiyacına göre cilt 10-400 mikrometre derinliğinde soyulmaktadır. (Er:YAG lazerlerde bu soyulma 2-50 mikrometre arasındadır). Bu farklar sayesinde CO2 lazer, lazerle cilt soyma uygulamalarında altın standart olan yerini korumaktadır. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer ile cilt soyulurken yeniden yapılandırılır ve sıkılaştırılır, yapı ve yaş olarak gençleşir.

Tüm fraksiyonel lazerler aynı etkiye sahip midir?

Soyucu olan veya olmayan birçok fraksiyonel lazer vardır. Tüm fraksiyonel lazerler aynı etkiyi yaratmaz. Soyucu olmayan fraksiyonel lazerler sadece cildin kolajen liflerinde %7 oranında gerilme yaratmak dışında bir etkiye sahip değillerdir. Soyucu olan fraksiyonel lazerler ise iki tiptir. Bunlar Er:YAG veya CO2 lazer olabilir.

Er:YAG lazerler soyucu olmalarına karşın Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer kadar etkili soymazlar. Ayrıca kollajen liflerde oluşturdukları gerilme etkisi Fraksiyonel CO2 lazerin dörtte biri kadardır. Bu nedenle sivilce izlerine bağlı çukurların giderilmesinde ve cilt gençleştirilmesinde etkileri Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazere göre oldukça düşüktür ve çok daha fazla sayıda seans gerektirirler.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulamasının ciltte yarattığı etkiler nelerdir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası cildin yapısında ciddi değişiklikler meydana gelmektedir. İlk olarak uygulama sırasında cilt altı kolajen liflerinde %30 oranında ani kısalma ve uygulanan doza bağlı olarak derinin üst tabakasında buharlaşma ( Vaporizasyon ) meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altındaki fibroblast adı verilen hücrelerin uyarılmasına bağlı olarak yeni kolajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir.