Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Oto Saç Klonlama

SAÇ AŞISI

‘Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi’

‘Otolog Doku Süspansiyonu Teknolojisi’

 

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç bir insan hayatı boyunca 15-20 kez dökülen ve yeniden uzayan bir organdır. Bu duruma ‘saç döngüsü’ denilmektedir. Saç döngüsünde sağlıklı saç ‘anajen’ olarak adlandırılır ve ortalama 7 yıl kadar sürer. Sonra dökülme dönemine girer ve dökülür. Ancak eski saç teli dökülürken yenisi cilt altında oluşmaya başlar ve yeniden sağlıklı bir saç anajen olarak görülmeye başlar.

Bu döngüyü bozan her problem saç dökülmesine neden olur.

Erkeklerde saç dökülmesinin ana nedeni ‘Erkek Tipi Saç Dökülmesi’ olarak adlandırılan hormonal nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesidir ve ortalama dünyadaki erkek nüfusunun çoğu bu problemi çeşitli derecelerde yaşamaktadır.

Bu probleme erkeklik hormonu olarak adlandırdığımız ve tıbbi ismi DHT (Dihidrotestesteron) olan bir hormon neden olmaktadır. Bu hormon saç kökü hücrelerinin, hücre zarının geçirgenliğini bozarak anajen fazdan telojen faz dediğimiz dökülme fazına sokarak saç kaybına yol açar.

‘Neden bazı erkeklerde daha çok bazılarında daha az dökülme oluyor?’ sorusuna cevap ise bu hormona olan hücre duyarlılığının genetik olarak anne ve babamızdan bize geçiyor olmasıdır. DHT duyarlılığı kellik derecesini belirlemektedir.

Kadında ise dökülme nedenleri çok farklılık göstermektedir. Özellikle ülkemizde de çok fazla görülen kansızlık yani demir eksikliği anemisidir, bununla birlikte dünya da çok yaygınlaşan vejeteryan ya da vegan beslenme şekli de bu dökülmeye neden olmaktadır, bunun yanı sıra demir eksikliği ile birlikte çinko eksikliği de önemli bir dökülme nedenidir.

Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesine rastlanabilir. Erkeklik hormonu yüksekliği bazen tespit edilmese bile vücutta saç dökülmesi, akne(sivilce) oluşumu vücutta aşırı kıllanma ve adet bozukluğu ile kendisini gösterir.

Bunu dışında tiroid bozuklukları da çok önemli dökülme nedenlerinden biridir.

Diğer bir kadın tipi dökülme ise telojen effilevium denilen genelde 40-60 yaş arası görülen aşırı ve ani saç dökülmesi problemidir.

Tüm bunların dışında aşırı kozmetik ve kuaför uygulamalarına bağlı olarak aşırı yıpranma dökülmeler günümüzde ciddi dökülme nedenleri arasındadır.

Saç dökülmesini önlemenin yolları nelerdir?

En önemli nokta saç dökülmesi nedenini bulmak ve nedene yönelik tedaviyi uygulamaktır. Ancak her tedavinin yanı sıra ‘Oto Saç Klonlama’ gibi kök hücre ve mezenkimal destek tedavileri de uygulamak gerekir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Oto Saç Klonlama’nın yeri nedir?

Kulaklar arasından elde edilen otolog mezenkimal hücrelerin kök hücreleri çağırma prensibine dayalı’ Otolog Doku Süspansiyon Teknolojisi’nde amaç sağlıklı bölgeden alınan mikrogreftleri konsantre bir ‘mezenkimal hücre kokteyli’ haline getirip canlılığını korurken enjekte edip ‘kök hücre’ çağıran parakrin sinyali başlatmaktır. Sağlıklı bölgedeki dokuyu sağlıksız bölgeye aktarma işlemi olarak düşünülebilir. Hücre kokteyli anında aktarıldığından doku canlılığını korumaktadır. Kulak arkasından alınan ve laboratuvar ortamında bekletilerek hücre klonlama tekniğine dayalı yöntemlerin aksine canlılık oranı yüksektir. Kimyasal içermez. Ense dokusundan 3-4 adet punch biyops alınaraki 80-100.000 tane canlı saç folikülü yeniden oluşturularak ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir.

Kök hücreler, dokuları koruyan ve onaran hücrelerdir. Kök hücreler, birçok farklı hücre tipine gelişme potansiyeline sahiptirler. Doku ve saç rejenerasyonunda mezenkimal kök hücreler, parakrin sinyaliyle bitişik hücrelerin değişimini, davranışı veya farklılaşmasını tetiklemektedirler. Mezenkimal hücreler enjekte edildiği alana kök hücreleri çağırır. Mezenkimal Kök hücreler, saç derisinde ve saç hücrelerinde parakrin etki sağlar ve daha faal hale getirir. Böylelikle saç kökünün kıl folikülü oluşturmasını tetikler.

Kök hücre tedavisi, mezenkimal kök hücrelerini kendi sağlıklı kıl foliküllerinden izole ederek ve asellüler matrix ile saç derisine enjekte işlemidir.

Saç follikülleri doktor tarafından punch biyopsi ile alınır ve mezenkimal kök hücreler ayrıştırılır ve uygulama için hazırlanır.

Her işlem kişinin saç dökülme seviyesine göre doktor tarafından planlanır. Mezenkimal kök hücre uygulaması tek seanstır. Etkisi 2. ayda görülmeye başlar, 6. Ay itibari ile oturur.

Mezankimal Kök Hücre’nin Dökülen Saçlar Üzerindeki etkileri nedir?

Mezankimal Kök hücre’nin çalışma prensibi zayıflayan saç kökünün yenilmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Bunun için ihtiyacı olan saç folikülü kök hücreleri ile destek doku hücrelerini kişinin kendi ense saç kökü ve mezankimal deri dokusundan elde ederek saç kökü hücresinin güçlenmesini ve kendini yenilemesine destek olur.

Oto Saç Klonlama Uygulaması Nasıl yapılıyor;

Kadında ve erkekte saç dökülmesi etkisi genelde saçlı derinin üst bölgelerinde yani alın veya tepe bölgelerinde görülmektedir. Ancak ense ve kulak arkası bölgedeki saç kökleri hemen her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak için genetik olarak kodlanmışlardır. Bu doku gençliğini hep korur, bu yüzden de yeni fibroblast ve kıl kökü tedavisi için idealdir.  Mezenkimal Kök Hücreler ve özel besiyerleri asellüler matrix ile bu sağlıklı ve güçlü saç köklerinde özel bir hücre süspansiyonu hazırlayarak problemli saçlı deri bölgelerine, bu süspansiyonun uygulanması ve buradaki hasta ve cansız saç köklerine destek olması mantığına dayanmaktadır.

İki kulak arkasındaki ense bölgesindeki mezenkimal dokudan 3-4 adet punch biyopsi küçük bir lokal anestezi uygulanarak alınır.

Alınan bu saç kökleri Oto Saç Klonlama sisteminde özel bir süper hücre süspansiyonuna dönüştürülerek tamamen kendi dokunuzdan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlanır. Tedavi genelde tek seanstır 2. Bir seansa belki bir kaç yıl sonra ihtiyaç duyulabilir.

Oto Saç Klonlama Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

 Oto Saç Klonlama herkese uygulanabilir hatta çok sık kozmetik uygulama, boya ya da kuaför işlemlerine maruz kalan bayanların saçlarına sadece destek amacıyla bile uygulanabilir. Çünkü bu uygulamalar özellikle saç kökünün dolaşımını bozarak cansızlaşmasına, parlaklığını kaybetmesine yol açar.

Oto Saç Klonlama Tedavisi Saç Ekimine Alternatif midir?

Oto Saç Klonlama kesinlikle alternatif değil, yardımcı önemli bir yöntemdir. Özellikle genç yaşta saç kaybı yaşayan erkek hastalar saç ekimi için 25-27 yaşına kadar beklemek durumundadırlar. Bu dönemde dökülmenin yavaşlatılması ve azaltılması çok önemlidir. Oto Saç Klonlama tedavisi ile saç folükülleri güçlenir, beslenir, ayva tüyleri daha kalınlaşır, uyuyan saç folikülleri (telojen faz) anajen faza geçer ve uzamaya başlar.

Saç ekimi uygulaması sırasında alınan binlerce saç kökünden sadece 3-4 tanesi kullanılarak hazırlanan Oto Saç Klonlama  tedavisi hem hızla iyileşme hem de ekilen saçları hızlı ve güçlü çıkması için çok önemli bir destektir. Bu nedenle saç ekimlerinde desteklemek ve güçlendirmek amacıyla ekimle beraber kullanılmaktadır.

Mezenkimal Kök Hücre Tedavisinin Saç Tedavileri dışında kullanım alanları var mıdır?

Mezenkimal Kök hücre tedavisi öncelikle ortopedi alanında kıkırdak dokunun yenilenmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Estetik alanında ise kırışıklıkların azaltılması ve saçlı deri tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Hazırlık ve uygulamanın kısa sürmesi, tek seanslık tedavi olması ile kullanım pratiği açışından büyük avantaj sağlamaktadır.

    error: Content is protected !!