Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karbon Peeling

Karbon Peeling

Q-Switched Nd:YAG Lazer sistemi ile gözeneklerin daraltılması, yağdan kaynaklı ciltteki parlaklığın giderilmesinde, aktif sivilcelerin kurutulmasında çok etkili nonablatif cilt yenileme işlemidir.

Cilde uygulanan Karbon Peeling tedavisini, ısı artışı sonucu derideki kolajen uyarılır ve ciltte toparlanma oluşturur. Karbon moleküllerinin patlaması sonucu gözeneklerde refleks olarak kapanmalar oluşmaya başlar. Cildin üst kısmındaki tabakada bir miktar soyulur. Akne ve benzeri problemi olan ciltlerde yağ dengesi düzelir ve akne sorunu ortadan kalkar.

Karbon Peeling uygulamasının sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Lazerle yapılan bu işlem cilt altı dokuları tedavi eder ve tedavinin etkisi cilt üzerinde görülmesi yaklaşık 3 hafta sonra başlar. Devam eden uygulamalarda etkisi giderek artar. Uygulama sonrasında cildin arınmış, daha parlak ve ferah bir görünüm kazandığı görülür.

Karbon Peeling yüz bölgesinindeki birçok şikayetin tedavisinde kullanılır ve tedavi edici etkileri şu şekildedir;

* Aktif akne  tedavisi
* Gözenek sıkılaştırma

  • Topikal anestezi ihtiyacı yoktur. Acısızdır.
  • Aktif akne için ayda 1, toplam 4-6 seans önerilir.
  • Koruma ve matlaştırıcı bakım için ayda 1 seans yeterlidir.
  • Toplam işlem süresi 15 dk’dır.
  • İşlem sonucunda 15 dk içerisinde gerileyen bir kızarıklık olur. Çabucak geçer.

Karbon Peeling, cilde daha duru ve mat görüntü verme amacıyla yapılan, aynı zamanda elastin-kolajen stimülasyonu ile antiaging etki yaparak cildi nemlendiren ve sıkılaştıran bir uygulamadır.

Karbon Peeling Q-Switched Nd:YAG Lazer işleminde bitkisel karbon parçacıklarından oluşan bir çözelti tedavi edilecek alana uygulanır. Bu karbon parçacıkları lazer ışınlarıyla patlatılmaktadır. Karbon, Q-Switched Nd:YAG Lazere ile hedef belirler ve cildin neredeyse ‘görünmez’ diye tanımlanacak şekilde mikroskobik pulcuklar şeklinde dökülmesini sağlar. Bu sayede hem peeling sağlar hem de ısı etkisi ile kollajen üretimini tetikler ve gözeneklerin daraltır. Yağ bezlerini büzerek yağ salınımını azaltmaktadır.

Karbon Peeling cilt yüzeyinde oluşan yağın giderilmesi ve antibakteriyel etkisi ile sebebiyle akne tedavisine kombine olarak ve tedavi sonrasında koruma amaçlı kullanılmaktadır.

Karbon Peeling işleminde Q-Switched Nd:YAG kullanılır. 1064 nm dalga boyundaki lazer ışını saniyenin milyonda beşi gibi kısa bir atış hızıyla cilde yayılmış olan karbon partiküllere çarpar. Çok hızla gelen bu yüksek enerjiye sahip lazer, kısa sürede iletilen enerji sebebiyle patlama yapar, cilt yüzeyine yapışmış karbon partiküllerini patlatır. Cilt yüzeyindeki ölü dokular ile gözeneklere yapışmış olan yağ ile karışmış kirler, karbon patlamalarının etkisiyle uçurulur ve kaybolur.

Karbon Peeling uygulaması her cilt tipinde güvenle yapılabilecek bir cilt temizleme ve dezenfeksiyon işlemidir. Karbopeel sonrasında cildin sadece yüzeyi değil alt katmaları da etkilenir. Kolajen dokusun da artış ve elastin liflerinde kısalma görülür. Karbon peeling ile yağlanma problemi giderilirken gözenekler de daralır.

Karbon Peeling, akne tedavisinde kombine kullanıldığı gibi, akne problemi olmayıp sadece yağlanma problemi olan ve bunun yarattığı parlamadan rahatsız olan hastalara da ayda bir bakım amaçlı uygulanır. İşlem sonrası yağsız nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

 

    error: Content is protected !!