Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Somon-DNA

Somon DNA nedir?

Zamanla ve çevresel faktörlerin etkisiyle kaçınılmaz olarak cilt kalitesi bozulabilir. Kolajen ve elastin lifler parçalanır ve vücudun kendi hyaluronik asit miktarı ve işlevi değişebilir. Cilt daha mat, daha kuru görünebilir ve elastikiyeti azalabilir. Somon DNA, vücudun doğal elemanları olan polinükleotidler ve hyaluronik asit moleküllerinin bir arada kullanılması prensibine dayanmaktadır.

Kombine Yaklaşım nedir?

Tedavi kombinasyonunu oluşturan polinükleotid ve hyaluronik asit molekülleri, cildin rejuvenasyonunda özgün etki mekanizması ile  sonuçlar sağlayabilir.

Somon DNA kimlere uygulanır?

Somon DNA’sından üretilen, içerisinde B kompleks vitaminler, peptidler, hyaluronik asit ve onarıcı proteinlerin bulunduğu bir formül olabilir. Somon DNA aşısı cilde enjeksiyon olarak uygulanabilir.

Somon DNA, sonrasında önemli miktarda su molekülünü çevresine yönlendirilmesi ile birlikte, endojen hyaluronik asiti arttırabilir. Su moleküllerini tutabilir ve depolayabilir, bu sayede uzun süren nemlendirme etkisi sağlanabilir. Dehidrasyona karşı cildi güçlendirebilir.

Yaş ilerlemesi, genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak ciltteki kolajen ve elastin lifler zayıflayabilir. Somon DNA cildin zamanla kaybetmiş olduğu nem oranını geri kazandırmaya yardımcı olup dengeleyebilir. Aynı zamanda elastin lifleri yenileyebilir ve cilt altındaki dolaşımı artırarak cildin kendini onarmasını sağlayabilir. Hasara uğramış cilt altı dokusunu desteklemek için Somon DNA aşısı uygulanmaktadır. Somon DNA, 30 yaş ve üzeri her cilt tipinde uygulanabilir.

Somon DNA cilt kalitesinde hangi mekanizmalarla iyileşme sağlar?

Somon DNA, yapılan her seansta cilt yapısını güçlendirerek cildin elastikiyet ve sıkılığını arttırabilir. Fibroblastların trofizmini arttırıp UVB’ ye bağlı olarak gelişen radyasyon hasarını engelleyebilir. Cildin azalan nem dengesini düzenleyebilir. Etkin cilt rejuvenasyonu ve cildin/fibroblastların fizyolojik revitalizasyonunu sağlayabilir. Bu sayede sağlıklı görünen, pürüzsüz ve aydınlık bir cilt ortaya çıkabilir. Cilde yepyeni bir enerji ve ışıltı kazandırabilir.

Somon DNA tedavisinde ihtiyaca göre somon balığından elde edilen DNA, çeşitli vitaminler, antioksidanlar, DMAE(Dimetil Amino Etanol) ve düşük konsantrasyonlu hyaluronik asit gibi maddelerin kombinasyonu uygulanabilir.

Özellikle çevresel faktörler ve güneşin etkisiyle nemini kaybetmiş, gözenekleri genişlemiş, sarkmaya eğilimli ve hassaslaşmış ciltlere önerilir.

Güneşe ve solaryuma çok sık maruz kalan, genetik olarak kuru cilde sahip olan, sigara ve/veya alkol kullanan, yoğun çalışma temposu nedeniyle cildine özen gösteremeyen kişiler mezolift yani Somon DNA uygulamasından yararlanabilir.

Epidermiste kan damarı olmadığı için gerekli mineral ve vitaminler dermisteki kan damarlarından ve hücreler arası boşluktan (biomatriks) sağlanabilir. Ciltteki elastin-kolajen ve oksijen miktarı yaşlanmayla birlikte ileri derecede azalmakta serbest radikaller içeren toksinler artabilir. Bu durum hücrelerin fonksiyonlarını bozabilir. Sonuçta cilt altı bağ dokusu gevşeyip ciltte çizgilenmeler oluşabilir.

Somon DNA ile hücre metabolizması da arttırıldığı için bağışıklık sistemi de güçlenebilir. Hücrelerin çoğalması ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ekstra vitamin ve mineraller ile desteklemek gerekebilir.

Somon DNA yeni elastin ve kolajen liflerinin sentezi uyarılmış ve desteklenmiş olabilir. Somon DNA tedavisinde herhangi bir cinsiyet ya da yaş kısıtlaması olmamaktadır.

 

Hangi bölgelere uygulanır?

Somon DNA yanaklar, alın, göz kenarları, üst dudaklar, çene, boyun ve dekolte bölgesine olduğu gibi el sırtına da uygulanabilir.

Somon DNA ile ciltte ne gibi olumlu değişiklikler sağlanabilir?

Somon DNA sayesinde yüz ve boyundaki kırışıklıklarda azalma, cilt yapısında canlanma ve kalitesinde artış görülebilir.

Somon DNA sonrasında ciltteki azalmış elastin, kolajen, hyaluronik asit içeriğinde denge sağlanabilir. İçeriğindeki hücre yenileyici vitaminler, antioksidanlar ve cildin dolgunluk ve nemini dengeleyen bağ dokusu içerikleri sayesinde ciltte bir tonus artışı ve ince çizgilerde azalma meydana gelebilir. Sonuçta yaşlanma etkileri azaltılıp daha canlı ve taze bir cilt elde edilebilir. Somon DNA; ve ışık dolgusu ile kombine edilerek olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Hangi amaçlarla kullanılır?

1- Gergin, nemli ve parlak bir cilt görünümü sağlanabilir.

2- Kırışıklıklarda azalma olabilir.

3- Dış etkenlerle (güneş, soğuk, solaryum) hasara uğramış ciltte yeniden yapılanma ve canlanma görülebilir.

Seans aralıkları ve sayısı nedir?

Ayda 1; 1-3 seans uygulama gerekebilir. Seans sayısı ve aralığı cildin durumuna, hastanın yaşına ve uygulama amacına göre değişebilir. İleri yaşlarda ve yıpranmış ciltlerde 2 haftada 1, birkaç kez uygulanabilir.

Kullanılan serumlar ne gibi maddeler içerir?

Uygulama 30 Gauge’lik ince lazer kesim iğneler ile birçok noktadan cilt altı dokuya serum karışımının enjeksiyonu şeklinde yapılır. Seanslar yaklaşık 20-30 dk. sürebilir.

Kaç seans uygulanır ve seans aralıkları nedir?

Seans sayısı ve uygulama aralıkları kişinin yaşı ve cildinin ihtiyacına göre değişebilir. Somon DNA 3 seanstan oluşmaktadır ve uygulama aralığı 2 haftadan 1 aya kadar değişebilir.

Ağrılı mıdır?

Ağrı minimal derece olabilir. Yine de uygulama konforunu arttırmak için lokal anestezik kremler de kullanılabilir.

Sonrası ne gibi yan etkiler oluşabilir?

Uygulamanın hemen sonrasında ciltte kızarıklık, noktasal morluk, hafif ödem meydana gelebilir.

Amaç;

  • Genç, olgun ve fotojenik hasarlı ciltlerin onarımı,
  • Canlı ve yenilenmiş bir el için el rejuvenasyonu,
  • Cilt distrofisinin geriletilmesi,
  • Göz çevresinin aydınlatılması, yeniden yapılandırılması, ve şişlik-koyu renk halkalarının geriletilmesi.

 

BLOG

error: Content is protected !!