Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Thulium Lazer

THULIUM LAZER

 Thulium lazer (1927 nm), leke tedavisinde kullanılan fraksiyonel bir lazerdir.

Özellikle Melazma tedavisinde en yeni ve çok kullanılan bir lazer sistemidir. Melazma genetik bir bozukluğa bağlı ciltteki alaca bulaca maske yüz halidir. Ülkemizde özellikle Güney kıyısında yaşayan Akdeniz kuşağında sıkça görülür. Melazmatik lekeler sadece güneşten değil her türlü fiziksel travmadan, ani hava değişiminden, stresten ve ruhsal durumdan etkilenebilir. Gitgide siyahlaşan yüz her yaz kararabilir, kışın nispeten daha açılır ama her yıl lekelenme artan oranlarda koyulaşmaya ve yayılmaya devam edebilir. Bu koyulaşan kelebek kanadına dönüşme eğiliminde olan lekelere genellikle geniş gözenekler de eklenebilir. Melazma hastaları hayat boyu ciltlerine özen göstermelidir.

Lekeler Thulium lazer ile tama yakın silinse bile tekrar geri dönme ihtimaline karşı hep hazırlıklı olmalıdır. Thulium Lazer melanositleri hedef aldığı için etkisi uzun sürebilir. Literatürler göstermiştir ki melazmatik lekeler geri dönse bile tedavi edilmeden önceki oranın çok altında kalabilir. Bu nedenle leke oluşumu için de ciddi bir koruyucu olabilir.

Thulium lazer’in leke tedavisi konusundaki tedavi sürecini hızlandırıcı etki göstermesi için Oxygeneo NeoBright gibi tirozinaz inhibitörü etki yapan profesyonel bakımlarla desteklenmesi uygun olabilir.

Genellikle Thulium lazer uygulaması sonrasında sadece iki saat süren bir kızarıklık hissedilir. Lekelerdeki hafif koyulaşma rahatsızlık hissettirici düzeyde değildir. Hastalar uygulamadan sonra nemlendirici ve güneş koruyucu kullanarak ciltlerini koruyabilir. Çok aşırı koyu ve yaygın lekeli ciltlerde hafif bir pullanma şeklinde kabuklanma görülebilir.

Bir hafta içerisinde tedavinin sonuçları görülmeye başlayabilir. Tam etki ise 3 hafta içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Tedavi tek seans olarak uygulanabilir, 3 hafta sonra ve 6 hafta sonra kalan lekeleri azaltmak ve yeni leke oluşumunu engellemek için 2 kez kontrol seansı uygun olabilir. Hedef melanositlerin parçalanmasıdır.

Thulium lazer  aynı zamanda antiagingde yapabilir. Lekelerde gözle görülür açılma hissedilirken ciltte parlaklık, yenilenme, ince kırışıklıklarda da azalma ve gözeneklerde daralma oluşabilir. Tedavi sonrası bakım ve kullanılan ürünler çok önemlidir. Leke ve melazma tedavisi hayat boyu devam eden bir süreçtir. Cildi lekeye ve melazmaya eğilimli insanlar kendilerine gerekli özeni göstermeli, kişisel bakımlarına dikkat etmeli ve doktor tavsiyesi olan profesyonel ürünler kullanmalıdır.

Thulium lazer adeta cilt beyazlatma tedavisi yapabilir. Tıbbi bir tedaviden çok profesyonel bir bakım işlemi olarak da düşünülebilir. Cildi parlattığı ve sıkılaştırdığı için hiçbir leke problemi olmayan Hollywood ünlülerinin her ay yaptırmasının sebebi ciltlerindeki saydamlığı ve aydınlığı korumak içindir. Pigmentleri tedavi ederken gençleştirici etkisinden dolayı dünyada ve magazin basınında‘Baby Face’ diye bilinir.

Cilt lekeleri, ‘melanosit’ denen ahtapot görünümlü, yün yumağı formatındaki fagositik hücrelerin güneş, spot ışığı, yaşlanma, gebelik, çevresel faktörler ve hormonal değişiklikler gibi birçok farklı sebeple cilde rengini veren melanin içeriğinin artmasıyla oluşur. Ciltte alacalı bulacalı pigmentasyon alanları, gitgide büyüyen ve koyulaşan şekillerde dağınık lekeli bir görünüm oluşturabilir. Thulium lazerin hedefi bu yün yumağına dönüşmüş ve gitgide büyüyen makrofajları azaltmaya yöneliktir.

Şimdiye kadar cilt lekeleri konusunda uygulanan tüm tedaviler lekeyi oluşturan melanin adı verilen boya hücrelerini patlatıp azaltmak üzerine planlanmıştır. Bu amaçla birçok lazer ve peeling sistemi kullanılmıştır ama leke tedavisinde istenilen etkin sonuçlar sağlanamamıştır.

Son dönemde kullandığımız, diğer tüm sistemlerden farklı bir mekanizma ile çalışan Thulium lazerin farkı, melanin hücrelerini patlatarak azaltmak yerine, bu hücreleri bölgeden uzaklaştıracak makrofajları da hedeflemiş olmasıdır.

İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Leke tedavisinde cerrahi müdahale gerektirmediği için kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Birkaç gün hafif bir koyuluk ve ödem olabilir. Nemlendirme ve güneşten koruma önemlidir.

Thulium Lazer ne kadar etkilidir?

1927nm dalga boyunda olan lazer cihazı, daha çok lazer destekli cilt bakımı olarak anılmaktadır. Cilde  parlaklık ve pürüzsüzlük katabilir ve lekelerin rengini açmaya yardımcı olur. İlk seansta etkisini gösterebilir. Kirli, hasarlı ve geniş gözenekleri küçültüp kapatabilir.

Thulium Lazer mat ciltlere tazelik ve ışıltı katabilir, güneş lekelerini ve melazmaları azaltırken cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Thulium Lazer tedavisinden sonra enjeksiyona gerek kalmadan kolayca fraksiyonel olarak açılan mikro kanallar ile sıkılaştırıcı mezoterapik serumlar, pigment oluşumunu önleyici özel nano-partüküler ürünler ve kombinasyonunu cildin alt katmanlarına iletilebilir.

Thulium Lazer uygulaması ile cilt altına yollanan bu ürünler tedaviyi içeriden dışarıya doğru yaptığı için sonuçlar tatmin edici olabilir.

Thulium Lazer uygulamasının etkileri;

  • Lekelerin rengini açma,
  • Yüzeysel Melazmaların renginin açılması,
  • Kırışıklıkları Azaltma,
  • Yaşlanmayı Geciktirme,
  • Parlatma,
  • Beyazlatma,
  • Pigment Azaltma,
  • Cilt Gevşekliğinin düzeltilmesi,
  • Boyun ve Gıdı Bölgesini Gençleştirme.

BLOG

error: Content is protected !!