Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

THULİUM LAZER

THULIUM LAZER

 Thulium lazer (1927 nm), leke tedavisinde kullanılan fraksiyonel bir lazerdir. Tedavi lekeler üzerinde etkili olabilmektedir.

Özellikle Melazma tedavisinde en yeni ve çok etkin bir lazer sistemidir. Melazma genetik bir bozukluğa bağlı ciltteki alaca bulaca maske yüz halidir. Ülkemizde özellikle Güney kıyısında yaşayan Akdeniz kuşağında sıkça görülür. Melazmatik lekeler sadece güneşten değil her türlü fiziksel travmadan, ani hava değişiminden, stresten ve ruhsal durumdan etkilenir. Gitgide siyahlaşan yüz her yaz kararır, kışın nispeten daha açılır ama her yıl lekelenme artan oranlarda koyulaşmaya ve yayılmaya devam eder. Bu koyulaşan kelebek kanadına dönüşme eğiliminde olan lekelere genellikle geniş gözenekler de eklenir. Melazma hastaları hayat boyu ciltlerine özen göstermelidir.

Lekeler Thulium lazer ile tama yakın silinse bile tekrar geri dönme ihtimaline karşı hep hazırlıklı olmalıdır. Thulium Lazer melanositleri hedef aldığı için etkisi uzun sürer. Literatürler göstermiştir ki melazmatik lekeler geri dönse bile tedavi edilmeden önceki oranın yarısını geçmez. Bu nedenle leke oluşumu için de ciddi bir koruyucudur.

Thulium lazer’in leke tedavisi konusundaki tedavi sürecini hızlandırıcı etki göstermesi için Oxygeneo NeoBright gibi tirozinaz inhibitörü etki yapan profesyonel bakımlarla desteklenmesi uygun olur.

Genellikle Thulium lazer uygulaması sonrasında sadece iki saat süren bir kızarıklık hissedilir. Lekelerdeki hafif koyulaşma rahatsızlık hissettirici düzeyde değildir. Hastalar uygulamadan sonra nemlendirici ve güneş koruyucu kullanarak sosyal hayatına devam edebilir. Çok aşırı koyu ve yaygın lekeli ciltlerde hafif bir pullanma şeklinde kabuklanma görülebilir.

Bir hafta içerisinde tedavinin sonuçları görülmeye başlar. Tam etki ise 3 hafta içerisinde ortaya çıkar. Tedavi tek seans olarak uygulanır, 3 hafta sonra ve 6 hafta sonra kalan lekeleri silmek ve yeni leke oluşumunu engellemek için 2 kez kontrol seansı uygun olur. Hedef melanositlerin parçalanmasıdır.

Thulium lazer  aynı zamanda antiaging etkilidir. Lekelerde gözle görülür açılma hissedilirken ciltte parlaklık, yenilenme, ince kırışıklıklarda da azalma ve gözeneklerde daralma oluşur. Tedavi sonrası bakım ve kullanılan ürünler çok önemlidir. Leke ve melazma tedavisi hayat boyu devam eden bir süreçtir. Cildi lekeye ve melazmaya eğilimli insanlar kendilerine gerekli özeni göstermeli, kişisel bakımlarına dikkat etmeli ve doktor tavsiyesi olan profesyonel ürünler kullanmalıdır.

Thulium lazer adeta cilt beyazlatma tedavisi yapar. Tıbbi bir tedaviden çok profesyonel bir bakım işlemi olarak da düşünülebilir. Cildi parlattığı ve sıkılaştırdığı için hiçbir leke problemi olmayan Hollywood ünlülerinin her ay yaptırmasının sebebi ciltlerindeki saydamlığı ve aydınlığı korumak içindir. Pigmentleri tedavi ederken gençleştirici etkisinden dolayı dünyada ve magazin basınında‘Baby Face’ diye bilinir.

Cilt lekeleri, ‘melanosit’ denen ahtapot görünümlü, yün yumağı formatındaki fagositik hücrelerin güneş, spot ışığı, yaşlanma, gebelik, çevresel faktörler ve hormonal değişiklikler gibi birçok farklı sebeple cilde rengini veren melanin içeriğinin artmasıyla oluşur.

Ciltte alacalı bulacalı pigmentasyon alanları, gitgide büyüyen ve koyulaşan şekillerde dağınık lekeli bir görünüm oluşturur. Thulium lazerin hedefi bu yün yumağına dönüşmüş ve gitgide büyüyen makrofajları yok etmektir.

Şimdiye kadar cilt lekeleri konusunda uygulanan tüm tedaviler lekeyi oluşturan melanin adı verilen boya hücrelerini patlatıp yok etmek üzerine planlanmıştır. Bu amaçla birçok lazer ve peeling sistemi kullanılmıştır ama leke tedavisinde istenilen etkin sonuçlar sağlanamamıştır.

Son dönemde kullandığımız, diğer tüm sistemlerden farklı bir mekanizma ile çalışan Thulium lazerin en büyük farkı, melanin hücrelerini patlatarak yok etmek yerine, bu hücreleri bölgeden uzaklaştıracak makrofaj dediğimiz ‘melanosit’ leri hedeflemiş olmasıdır.

İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Leke tedavisinde cerrahi müdahale gerektirmediği için kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Birkaç gün hafif bir koyuluk ve ödem olabilir. Nemlendirme ve güneşten koruma önemlidir.

Thulium Lazer ne kadar etkilidir?

1927nm dalga boyunda olan lazer cihazı, daha çok lazer destekli cilt bakımı olarak anılmaktadır. Cilde muhteşem bir parlaklık ve pürüzsüzlük katar ve lekelerin rengini açmaya yardımcı olur. İlk seansta etkisini gösterir. Kirli, hasarlı ve geniş gözenekleri küçültüp kapatır.

Thulium Lazer mat ciltlere tazelik ve ışıltı katar, güneş lekelerini ve melazmaları azaltırken cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Thulium Lazer tedavisinden sonra enjeksiyona gerek kalmadan kolayca fraksiyonel olarak açılan mikro kanallar ile sıkılaştırıcı mezoterapik serumlar, pigment oluşumunu önleyici özel nano-partüküler ürünler  kombinasyonunu cildin alt katmanlarına iletilebilir.

Thulium Lazer uygulaması ile cilt altına yollanan bu ürünler tedaviyi içeriden dışarıya doğru yaptığı için sonuçlar tatmin edicidr.

Thulium Lazer uygulamasının etkileri;

  • Lekelerin rengini açma,
  • Yüzeysel Melazmaların renginin açılması,
  • Kırışıklıkları Azaltma,
  • Yaşlanmayı Geciktirme,
  • Parlatma,
  • Beyazlatma,
  • Pigment Azaltma,
  • Cilt Gevşekliğinin düzeltilmesi,
  • Boyun ve Gıdı Bölgesini Gençleştirme.

BLOG

error: Content is protected !!