Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç, Sakal, Kaş Ekimi

Saç, Sakal, Kaş Ekimi

Saç ekimi, saçları azalmaya başlayınca estetik kaygı içinde olan erkek hastaların tercih ettiği estetik uygulama olabilir. Estetik operasyonlar sağlık alanında uygulanan sanat olarak görülebilir. Saç ekimi klasik bir doktorluk ve cerrahi bilgisi dışında özel ilgi ve uğraşı gerektiren özel bir medikal estetik hekimliği alanıdır.

Estetik görünümü iyileştirme amaçlı tüm operasyonlarda olduğu gibi saç ekiminde de cerrahi beceri ve dokuya gösterilen saygı kadar doktorun estetik bakış açısı da sonucu doğrudan etkileyebilir. Saç ekimi daha doğal saç görünümü elde edilmesi için sürekli gelişmektedir. Bundan 15-20 yıl önce saçın bir yerden başka bir yere nakledilmesi başarı sayılırken günümüzde başarı kriterleri oldukça değişmiştir.

Ön saç çizgisinin doğallığı, ekilen saçların yönü ve açısı, tepe bölgesindeki dönen görünümün sağlanması gibi kriterlerin elde edilmesi saç ekimi temel başarı kriterleri olarak görülebilir.

20-30 yaş arasındaki hastalarda saç ekimi tek başına görünümü değiştirirken 40-60 yaş arasındaki hastalarda saç ekimi hastanın ihtiyacının ancak bir kısmını karşılayabilir. İleri yaş grubu erkek hasta grubunda saçın azalmasına bağlı değişimler dışında yüz cildinde kabalaşma, lekelenme, gözeneklerin genişlemesi, kaşlarda sarkma, alın-kaş arası ve göz kenarlarında kırışıklıklar, yanaklarda sarkma gibi düzeltilmesi kişinin görünümünü fazlasıyla etkileyecek şikayetler de bulunabilir. İleri yaş erkek grubuna cilt için de Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 ve Thulium Lazer gibi  öneri ve müdahalelerde bulunmak tedavi sonuçlarının estetik açıdan daha tatminkar olmasını sağlayabilir.

Hiç kimse saçlarının ekim olduğunun anlaşılmasını istemez. Ön saç hattının belirlenmesi saç ekimindeki önemli kararlardan biri olabilir. Bu nedenle yüz oranları incelenerek uygun saç çizgisi oluşturulabilir. Tabi ki hastanın fikri de göz önünde bulundurulup değerlendirilebilir. Amaç  olabilecek en doğal saç ekimini yapmaktır. Doğal görünen bir saç ekimi olması ön saç çizgisinin doğal olmasına bağlıdır.

FUE de verici bölgeden saç kökü elde etmek için herhangi bir kesi yapılmadığı için ensede görünür bir yara izi oluşmayabilir. Bu saç transfer tekniğinin bunun dışında da yararı olabilir. Bunların arasında tamamıyla doğala yakın sonuçlar, çok az kanama ve hastalar için kısa iyileşme süreci sayılabilir.

FUE’nin Avantajları;

– Kıllar kesi yapılmadan alınıp ekilebilir.

– Kıllar tek tek alınabilir.

– Kıllar her bölgeye olması gereken doğal açısıyla ekilebilir.

– Kıllar tekli veya ikili halde çıkabilir.

FUE tekniğinde kıl kökleri 0.6-0,8 mm’lik uçlarla ameliyatsız bir şekilde tek tek alınıp bekletmeksizin ekilebilir böylece ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oksijensizliğe bağlı kök ölümleri olmayabilir.

FUE yönteminde de FUT yönteminde olduğu gibi ense bölgesinde her iki kulak arasında kalan saçlı deri verici alan olarak kullanılır.

Ayrıca vücuttaki tüm kıllı bölgeler verici alan olarak kullanılabilir.

Verici alan belirlenip lokal anestezik madde ile uyuşturulur ve mikromotor ile saç kökleri tek tek alınabilir. Günümüzde saç ekimi için özel olarak üretilmiş çok ince (0,8-1mm) uçlar kullanarak mikro motor denilen özel cihazlar yardımıyla saç kökü alınması hem FUE süresini kısaltmakta hem de daha fazla sayıda saç kökü alınabilmesine olanak sağlayabilir. Folliküler üniteler elde edildikten sonra, alıcı alanda açılmış kanallara yerleştirilebilir.

Verici alanda folliküler ünitelerin çıkartılırken oluşan en fazla 1 mm çapında olan boşluklar herhangi bir dikiş uygulanmaksızın ve herhangi bir iz bırakmaksızın 1 haftada tamamen kapanabilir.

FUE yönteminde 1 seans 8 saat civarında sürebilir. Tek seansta mikro motor ile 3500-4000 saç kökü elde edilebilir. Aynı bölgeye 2.ekim en az 6 ay sonra yapılabilir.

Saçlı deride açık alan genişliği fazla olan 2 seansı yaptırabilir, ense bölgesi hiç iz kalmadan iyileşebilir. FUE yönteminde verici alanda yeterli saç telinin olmadığı durumlarda vücuttaki herhangi bir bölgeden tek tek kıl alıp alıcı alana nakletmek mümkün olabilir.

Her ne kadar transfer edilen kıllar daha fazla kanlanmalarına bağlı eski bölgelerine göre bir miktar daha fazla uzasalar da, vücut kılı ile saç telinin fiziksel yapısı çok farklı olabilir. Bu nedenle vücuttan başa nakledilen kıllar doğal saç görünümü vermeyebilir. Sadece hiç verici alanı olmayan kişiler için alternatif bir yöntem olarak görünebilir.

Transfer edilen saçların bulunduğu bölgeye ilk 3 gün hiç dokunulmamalıdır. Çünkü greftlerin yeni yerlerinde yaşamaya başlaması için en kritik süredir. 4. günden itibaren saçlar öncesinde yumuşatıcı bir solüsyon sürülüp beklendikten sonra dikkatli bir şekilde yıkanabilir.

Ekim yapılan saçlar ilk ay dökülebilir ki bu normaldir. Çünkü saç ekimi yapılan anagen evredeki saçlar alıcı alanda telogen evreye geçerler. Ekim sonrası dökülen saçlar 3-4 ay içinde tekrar anagen safhaya geçer ve saç kılı oluşturur. Her ay 1 cm kadar uzamaya devam edebilir. Bu saçlar da diğer saçlarınız gibi yıkanabilir, kesilebilir, boyanabilir. Zorlayıcı aktivite ve egzersizlerden sonra saçlı deriye olan kan akımı artacağı için saç ekimi yapılan alanlarda veya dikiş hattında kanama olabilir. Bu nedenle 3 hafta kadar zorlu egzersizlerden kaçınmanız gerekebilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık kıl köklerindeki eksiklik genellikle kişide ciddi bir psikolojik baskı yaratabilir. Şu an için çözüm saç veya kıl naklidir.

Sakal ve bıyık eksikliği birkaç şekilde görülebilir:

İlk olarak kaza, yanık gibi travmalar sonrası genellikle deri üzerinde travmaya bağlı iz ile birlikte bölgesel sakal kaybı meydana gelebilir. Deride oluşan bu tarz izleri tamamen yok etmek mümkün değildir ancak kıl kökü nakli ile tama yakın bir şekilde kamufle etmek mümkün olabilir. Sakallı bölgede meydana gelen yanıkta hem yanık izinin renk farkı oluşturması hem de yanan derideki sakalsız alanın belirgin olması nedeniyle görünüm hasta için oldukça rahatsız edici olabilir. Sakallı bölgede oluşan bu tarz yanık izlerinde en iyi tedavi yöntemi sakal ekimi olabilir.

İkinci olarak ergenlikle birlikte çıkması gereken sakallarda çeşitli nedenlerle bölgesel veya tamamen eksiklik meydana gelebilir. Bu tip birinde 20 yaşına kadar beklendiği halde istenen sıklıkta sakal yoksa sakal ekimi yapılabilir. Bu kişilerde sadece sakal seyrekliği veya eksikliği vardır ama deri üzerinde herhangi bir iz yoktur.

Üçüncü olarak sakallı bölgede oluşan enfeksiyon veya çeşitli deri hastalıkları nedeniyle sakallarda seyrelme veya bölgesel dökülme meydana gelebilir. Bu tip sakal kayıplarında deri üzerinde bazen iz kalabilir. Sakal-bıyık, saç gibi değildir; kişiden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilir. Sakallardaki seyreklik çok belirgin olmadıkça ya da boş alanlar olmadıkça kişi bu durumdan rahatsızlık duymayabilir. Bundan dolayı sakal ekiminde çok sık kıl ekilmesine ihtiyaç duyulmayabilir.

Tedavide FUE yöntemi uygulanır. Nakil yapılacak kıl kökü enseden saç kökü veya vücuttan kıl kökü olarak tek tek toplanır.

FUE tekniğinin tüm avantajları sakal ekimi için kullanıldığında da geçerli olabilir. Sakal-bıyıktaki aşırı seyrelme veya büyük boşlukları doldurmak için ekilecek kıl kökleri istenilen her alandan alınabilse de genellikle ense bölgesindeki kıl kökleri dökülmediği için ilk olarak tercih edilebilir. Kişinin ensesindeki saçlar zaten seyrek ise gerekli kıl kökleri vücudun kıllı olan diğer bölgelerinden de alınabilir. Ancak bu durumda sakallar 7-8 cm kadar uzatılabilir. Sakal normalde yüzün her bölgesinde farklı açıyla ve birli veya ikili olarak çıkabilir. FUE tekniğinde kıllar birli ve ikili olarak alınır. Ayrıca sakal ekimi bölgesindeki doğal kılların olması gerektiği açıyla ekildiği için ekilen sakalların normal sakaldan ayırt edilmesi çok zor olabilir.

Sakal-bıyıktaki küçük boşlukları veya seyrelmeleri doldurmak için yanaklarda sakal çizgisinin üzerinde kalan(yanağın üst kısmından elmacık kemiğine uzanan alandaki) veya boynun alt bölümündeki çoğunlukla istenmeyen sakal kökleri alınarak sakal ekimi yapılabilir.

Sakal ekimi için ekim yapılması istenen alan hasta belirlenir ve çizilir. Yine ekilecek toplam sakal sayısı hastanın isteğine bağlı olabilir. Önden görünen bıyık ve çene gibi alanlara daha yoğun, profilden görünen favori ve yanaklardaki sakallı alanlara daha seyrek ekim yapılabilir.

Sakal tümüyle yoksa; hastanın istediği sıklığa ve elde edilen kıl kökü sayısına bağlı olarak tek seferde 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir. Tamamen sakalsız birinde yapılacak 3000 kıl kökü civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verebilir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 500-1000 kıl kökü arasında ekim yeterli olabilir. Ekilen kılların enseden alınması halinde, ensede alınan saç kökü sayısı kadar azalma olabilir. Yapılan gözlemlere göre normal saç yoğunluğu olan enseden 10.000 saç kökü alınması halinde bile fark edilebilecek bir değişiklik olmayabilir. Ekilen kılların vücuttan alınması halinde, özelliksiz kıllar olduğu için eksikliğinin önemi olmayabilir.

Kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında herhangi bir sorun olmayabilir. Ancak 10-15 gün pembemsi bir görünüm oluşabilir. Vücut veya ensedeki alım yerinde iz kalmayabilir.

Sakal Ekimi sonrası ekilen alanda kan sızıntıları nedeniyle; koyu kırmızı bir görünüm oluşabilir. İlk yıkamayla birlikte pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşabilir.

Yüze ekilen kılların beslenmesi için ekim alanına vücut tarafından gönderilen kan miktarında artış olabilir. Bu artışa bağlı olarak 2-3 gün içinde ekilen kılların diplerinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar meydana gelebilir. Bu kırmızı görüntü 10-15 günde kaybolabilir.

Sakal Ekimi yapılan kıl köklerin ekilen alana iyice yerleşmesi için ilk tıraş tercihen 10.günden sonra yapılabilir. Ekilen kılların büyük bir kısmı 15-20. günden sonra şok dökülme denen geçici bir dökülme yaşanabilir. Bu kıllar 4-8 ay sonra yeniden çıkabilir.

Kaş Ekimi

Saç nakil uygulamaları içinde bayanlar tarafından sık uygulanan operasyon kaş ekimidir.

Kaşların bir neden olmaksızın dökülmesi; cımbızla yanlış kaş alımı sonucu kaşların seyrelmesi; yanma, kesilme veya bazı travmalara bağlı kaybolması sonrası kaşta değişik boyutlarda açılmalar meydana gelebilir. Bu eksikliği kişiler bir süre kalem ve kalıcı makyajla kapatmayı deneseler de doğru, kalıcı ve doğal çözüm kaş ekimi olabilir.

Ayrıca kaş içerisinde meydana gelen yanık, dikiş izi, travmaya bağlı izler de kaş ekimi ile kamufle edilebilir. Kaş ekiminde de saç ekimine benzer biçimde FUE yöntemi ile uygulanabilir.

Kaş ekimi işlemi kalıcı makyaj uygulaması kadar rahat uygulanabilecek bir işlem olabilir.

Öncelikle ihtiyaç olan sayıda saç kökünü elde etmek için 5-10 cm’lik alanda saç kısaltılır. Bu alandan tek tek kıl kökleri alınır. Sonrasında kaş ekimi yapılacak alana, kaştaki kıllarla aynı yönde iz kalmayacak şekilde kanallar açılabilir. Bu kanallara saçlı deriden tek tek alınmış olan kıl kökleri nakledilir.

Ekilecek kaşın kalınlığı-inceliği kişinin daha önceki kaşına ve saç yapısına uygun olmalıdır. Çok sık ve gür bir saça sahip olan bir kişiye seyrek ya da çok ince bir kaş modeli uygun olmayacağı gibi saçları seyrek olan birine de sık ve kalın bir kaş uygun olmayabilir.

Kaş ekiminde doğal görünüm elde etmek zordur beklenti doğal görünüme yakın bir kaş olması gerekebilir. Kaş ekiminde köklerin ekim açısı 45 derece ve altında tutulursa doğal bir görünüm elde edilebilir. Kaş ekiminde az sayıda kökle çok belirgin bir değişiklik elde edilebilir. Kaş ekiminde saç ekiminde olduğu gibi binlerce saç kökü nakli gerekmeyebilir. Yaklaşık 300-800 saç kökü ile istenilen sonuç elde edilebilir. Görseli belirleyici iki önemli durum sadece tekli greftler kullanılması ve dar açıyla ekimdir.

Enseden alınarak ekilen kaşlarınızı haftada bir kez kısaltmanız gerekebilir. Çünkü ekilen saçlar kaş değil de saç özelliğine sahip olduğu için uzayabilir. Her kaş ekimi sonrası ekilen bu saç kökleri kaşa dönmeye başlar, incelir ve uzaması yavaşlar.

Bu grup hastaya saç ekimini destekleyecek farklı öneriler de sunabilir. Başvuran hastanın saç dökülme durumu, tıbbi durumu, istekleri, beklentileri ve ruhsal durumu bir arada değerlendirildiğinde hiçbir hasta birbirinin aynı olmayabilir. Bu nedenle her hasta farklı değerlendirilip dürüst bir şekilde bilgilendirilmelidir.

BLOG

error: Content is protected !!