Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç, Sakal, Kaş Ekimi

Saç, Sakal, Kaş Ekimi

Özellikle erkek hastaların en çok tercih ettiği estetik uygulamadır. Estetik operasyonlar sağlık alanında uygulanan sanat olarak görülmelidir. Saç ekimi genel bir cerrahi bilgisi dışında özel ilgi ve uğraşı gerektiren estetik cerrahi alanıdır.

Estetik görünümü iyileştirme amaçlı tüm operasyonlarda olduğu gibi saç ekiminde de cerrahi beceri ve dokuya gösterilen saygı kadar doktorun estetik bakış açısı sonucu doğrudan etkiler. Saç ekimi daha doğal saç görünümü elde edilmesi için sürekli gelişmekte evrim geçirmektedir. Bundan 15-20 yıl önce saçın bir yerden başka bir yere nakledilmesi başarı sayılırken günümüzde başarı kriterleri oldukça değişmiştir.

Ön saç çizgisinin doğallığı, ekilen saçların yönü ve açısı, tepe bölgesindeki dönen görünümün sağlanması gibi kriterlerin elde edilmesi saç ekimi temel başarı kriterleri olarak görülmektedir.

20-30 yaş arasındaki hastalarda saç ekimi tek başına görünümü değiştirirken 40-60 yaş arasındaki hastalarda saç ekimi hastanın ihtiyacının ancak bir kısmını karşılayacaktır. Çünkü bu hasta grubunda saçın azalmasına bağlı değişimler dışında yüz cildinde kabalaşma, lekelenme, gözeneklerin genişlemesi, kaşlarda sarkma, alın-kaş arası ve göz kenarlarında kırışıklıklar, yanaklarda sarkma gibi düzeltilmesi kişinin görünümünü fazlasıyla etkileyecek şikayetler de bulunur.

Saç Sakal Kaş Ekimi, Bu grup hastaya saç ekimini destekleyecek farklı öneriler de sunulmalıdır. Başvuran hastanın saç dökülme durumu, tıbbi durumu, istekleri, beklentileri ve ruhsal durumu bir arada değerlendirildiğinde hiçbir hasta birbirinin aynı değildir. Bu nedenle her hasta farklı değerlendirilir ve dürüst bir şekilde bilgilendirilir.

Saç Sakal Kaş Ekimi, hiç kimse saçlarının ekim olduğunun anlaşılmasını istemez. Ön saç hattının belirlenmesi saç ekimindeki en önemli kararlardan biridir. Bu nedenle yüzünüzün oranları incelenerek size en uygun saç çizgisi oluşturulur. Tabii ki sizin fikriniz de göz önünde bulundurulur ve değerlendirilir. Amacımız olabilecek en doğal saç ekimini yapmaktır. Doğal görünen bir saç ekimi olması ön saç çizginizinde doğal olmasına bağlıdır.

Artık neredeyse sadece FUE tekniği kullanılmaktadır. FUE de verici bölgeden saç kökü elde etmek için herhangi bir kesi yapılmadığı için ensede görünür bir yara izi oluşmaz. Bu saç transfer tekniğinin bunun dışında da birçok yararı vardır. Bunların arasında tamamıyla doğala yakın sonuçlar, çok az kanama ve hastalar için kısa iyileşme süreci sayılabilir.

FUE’nin Avantajları;

– Kıllar kesi yapılmadan alınır ve ekilir.

– Kıllar tek tek alınır.

– Kıllar her bölgeye olması gereken doğal açısıyla ekilir.

– Kıllar tekli veya ikili halde çıkar.

FUE tekniğinde kıl kökleri 0.6-0,8 mm’lik uçlarla ameliyatsız bir şekilde tek tek alınıp bekletmeksizin ekilir böylece ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oksijensizliğe bağlı kök ölümleri olmaz.

FUE yönteminde de FUT yönteminde olduğu gibi ense bölgesinde her iki kulak arasında kalan saçlı deri verici alan olarak kullanılır.

Ayrıca vücuttaki tüm kıllı bölgeler verici alan olarak kullanılabilir.

Verici alan belirlenip lokal anestezik madde ile uyuşturulur ve mikromotor ile saç kökleri tek tek alınır. Günümüzde saç ekimi için özel olarak üretilmiş çok ince (0,8-1mm) uçlar kullanarak mikro motor denilen özel cihazlar yardımıyla saç kökü alınması hem FUE süresini kısaltmakta hem de daha fazla sayıda saç kökü alınabilmesine olanak sağlamaktadır. Folliküler üniteler elde edildikten sonra, alıcı alanda açılmış kanallara yerleştirilirler.

Verici alanda folliküler ünitelerin çıkartılırken oluşan en fazla 1 mm çapında olan boşluklar herhangi bir dikiş uygulanmaksızın ve herhangi bir iz bırakmaksızın 1 haftada tamamen kapanırlar.

FUE yönteminde 1 seans 8 saat civarında sürer. Tek seansta mikro motor ile 3500-4000 saç kökü elde etmek mümkündür. Aynı bölgeye 2.ekim en az 6 ay sonra yapılabilir.

Saçlı deride açık alan genişliği fazla olan 2 seansı yaptırabilir, ense bölgesi hiç iz kalmadan iyileşir. FUE yönteminde verici alanda yeterli saç telinin olmadığı durumlarda vücuttaki herhangi bir bölgeden tek tek kıl alıp alıcı alana nakletmek mümkündür.

Saç Sakal Kaş Ekimi, Her ne kadar transfer edilen kıllar daha fazla kanlanmalarına bağlı eski bölgelerine göre bir miktar daha fazla uzasalar da, vücut kılı ile saç telinin fiziksel yapısı çok farklıdır. Bu nedenle vücuttan başa nakledilen kıllar hiçbir zaman doğal saç görünümü vermemektedir. Sadece hiç verici alanı olmayan kişiler için alternatif bir yöntem olarak görünebilir.

Saç Sakal Kaş Ekimi, sonrası transfer edilen saçların bulunduğu bölgeye ilk 3 gün hiç dokunulmamalıdır. Çünkü greftlerin yeni yerlerinde yaşamaya başlaması için en kritik süredir. 4. günden itibaren saçlar öncesinde yumuşatıcı bir solüsyon sürülüp beklendikten sonra dikkatli bir şekilde yıkanır.

Ekim yapılan saçlar ilk ay dökülebilir ki bu normaldir. Çünkü saç ekimi yapılan anagen evredeki saçlar alıcı alanda telogen evreye geçerler. Ekim sonrası dökülen saçlar 3-4 ay içinde tekrar anagen safhaya geçer ve saç kılı oluşturur. Her ay 1 cm kadar uzamaya devam eder. Bu saçlar da diğer saçlarınız gibi yıkanabilir, kesilebilir, boyanabilir. Zorlayıcı aktivite ve egzersizlerden sonra saçlı deriye olan kan akımı artacağı için saç ekimi yapılan alanlarda veya dikiş hattında kanama olabilir. Bu nedenle 3 hafta kadar zorlu egzersizlerden kaçınmanız gerekir. Cerrahiden en az 10 gün geçmeden cinsel aktivite sakıncalıdır.

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık kıl köklerindeki eksiklik genellikle kişide ciddi bir psikolojik baskı yaratmaktadır. Şu an için tek çözümü saç veya kıl naklidir.

Sakal ve bıyık eksikliği birkaç şekilde görülebilir:

İlk olarak kaza, yanık gibi travmalar sonrası genellikle deri üzerinde travmaya bağlı iz ile birlikte bölgesel sakal kaybı meydana gelebilir. Deride oluşan bu tarz izleri tamamen yok etmek mümkün değildir ancak kıl kökü nakli ile tama yakın bir şekilde kamufle etmek mümkündür. Sakallı bölgede meydana gelen yanıkta hem yanık izinin renk farkı oluşturması hem de yanan derideki sakalsız alanın belirgin olması nedeniyle görünüm hasta için oldukça rahatsız edicidir. Sakallı bölgede oluşan bu tarz yanık izlerinde en iyi tedavi yöntemi sakal ekimidir.

İkinci olarak ergenlikle birlikte çıkması gereken sakallarda çeşitli nedenlerle bölgesel veya tamamen eksiklik meydana gelebilir. Bu tip birinde 20 yaşına kadar beklendiği halde istenen sıklıkta sakal yoksa sakal ekimi yapılabilir. Bu kişilerde sadece sakal seyrekliği veya eksikliği vardır ama deri üzerinde herhangi bir iz yoktur.

Üçüncü olarak sakallı bölgede oluşan enfeksiyon veya çeşitli deri hastalıkları nedeniyle sakallarda seyrelme veya bölgesel dökülme meydana gelebilir. Bu tip sakal kayıplarında deri üzerinde bazen iz kalabilir. Sakal-bıyık, saç gibi değildir; kişiden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilmektedir. Sakallardaki seyreklik çok belirgin olmadıkça ya da bozuk para gibi boş alanlar olmadıkça kişi bu durumdan rahatsızlık duymayabilir. Bundan dolayı sakal ekiminde çok sık kıl ekilmesine ihtiyaç duyulmayabilir.

Tedavide FUE yöntemi uygulanır. Nakil yapılacak kıl kökü enseden saç kökü veya vücuttan kıl kökü olarak tek tek toplanır.

FUE tekniğinin tüm avantajları sakal ekimi için kullanıldığında da geçerlidir. Sakal-bıyıktaki aşırı seyrelme veya büyük boşlukları doldurmak için ekilecek kıl kökleri istenilen her alandan alınabilse de genellikle ense bölgesindeki kıl kökleri dökülmediği için ilk olarak tercih edilir. Kişinin ensesindeki saçlar zaten seyrek ise gerekli kıl kökleri vücudun kıllı olan diğer bölgelerinden de alınabilir. Ancak bu durumda sakallar 7-8 cm kadar uzatılabilir. Sakal normalde yüzün her bölgesinde farklı açıyla ve birli veya ikili olarak çıkmaktadır. FUE tekniğinde kıllar birli ve ikili olarak alınır. Ayrıca sakal ekimi bölgesindeki doğal kılların olması gerektiği açıyla ekildiği için ekilen sakalların normal sakaldan ayırt edilmesi çok zordur.

Sakal-bıyıktaki küçük boşlukları veya seyrelmeleri doldurmak için yanaklarda sakal çizgisinin üzerinde kalan(yanağın üst kısmından elmacık kemiğine uzanan alandaki) veya boynun alt bölümündeki çoğunlukla istenmeyen sakal kökleri alınarak sakal ekimi yapılabilir.

Saç Sakal Kaş Ekimi için ekim yapılması istenen alan hasta tarafından belirlenir ve çizilir. Yine ekilecek toplam sakal sayısı hastanın isteğine bağlıdır. Önden görünen bıyık ve çene gibi alanlara daha yoğun, profilden görünen favori ve yanaklardaki sakallı alanlara daha seyrek ekim yapılır.

Sakal tümüyle yoksa; hastanın istediği sıklığa ve elde edilen kıl kökü sayısına bağlı olarak tek seferde 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir. Tamamen sakalsız birinde yapılacak 3000 kıl kökü civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 500-1000 kıl kökü arasında ekim oldukça yeterli olmaktadır. Ekilen kılların enseden alınması halinde, ensede alınan saç kökü sayısı kadar azalma olur. Yapılan gözlemlere göre normal saç yoğunluğu olan enseden 10.000 saç kökü alınması halinde bile fark edilebilecek bir değişiklik olmamaktadır. Ekilen kılların vücuttan alınması halinde, özelliksiz kıllar olduğu için eksikliğinin hiçbir önemi olmaz.

Kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında herhangi bir sorun olmaz. Ancak 10-15 gün pembemsi bir görünüm olur. Vücut veya ensedeki alım yerinde hiç iz kalmaz.

Saç Sakal Kaş Ekimi sonrası ekilen alanda kan sızıntıları nedeniyle; koyu kırmızı bir görünüm olur. İlk yıkamayla birlikte pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur.

Yüze ekilen kılların beslenmesi için ekim alanına vücut tarafından gönderilen kan miktarında artış olmaktadır. Bu artışa bağlı olarak 2-3 gün içinde ekilen kılların diplerinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar meydana gelir. Bu kırmızı görüntü 10-15 günde kaybolur.

Saç Sakal Kaş Ekimi yapılan kıl köklerin ekilen alana iyice yerleşmesi için ilk tıraş tercihen 10.günden sonra yapılmalıdır. Ekilen kılların büyük bir kısmı 15-20. günden sonra şok dökülme denen geçici bir dökülme yaşar. Bu kıllar 4-8 ay sonra yeniden çıkar.

Kaş Ekimi

Saç nakil uygulamaları içinde bayanlar tarafından en sık uygulanan operasyon kaş ekimidir.

Kaşların bir neden olmaksızın dökülmesi; cımbızla yanlış kaş alımı sonucu kaşların seyrelmesi; yanma, kesilme veya bazı travmalara bağlı kaybolması sonrası kaşta değişik boyutlarda açılmalar meydana gelmektedir. Bu eksikliği kişiler bir süre kalem ve kalıcı makyajla kapatmayı deneseler de en doğru, kalıcı ve doğal çözüm kaş ekimidir.

Ayrıca kaş içerisinde meydana gelen yanık, dikiş izi, travmaya bağlı izler de kaş ekimi ile kamufle edilebilir. Kaş ekiminde de saç ekimine benzer biçimde FUE yöntemi ile uygulanmaktadır.

Kaş ekimi işlemi kalıcı makyaj uygulaması kadar rahat uygulanabilecek bir işlemdir.

Öncelikle ihtiyaç olan sayıda saç kökünü elde etmek için 5-10 cm’lik alanda saç kısaltılır. Bu alandan tek tek kıl kökleri alınır. Sonrasında kaş ekimi yapılacak alana, kaştaki kıllarla aynı yönde, kesinlikle iz kalmayacak şekilde kanallar açılır. Bu kanallara saçlı deriden tek tek alınmış olan kıl kökleri nakledilir.

Ekilecek kaşın kalınlığı-inceliği kişinin daha önceki kaşına ve saç yapısına uygun olmalıdır. Çok sık ve gür bir saça sahip olan bir kişiye seyrek ya da çok ince bir kaş modeli uygun olmayacağı gibi saçları seyrek olan birine de sık ve kalın bir kaş uygun olmaz.

Kaş ekiminde doğal görünüm elde etmek oldukça zordur beklenti doğal görünüme yakın bir kaş olmalıdır. Kaş ekiminde köklerin ekim açısı 45 derece ve altında tutulursa oldukça doğal bir görünüm elde edilebilir. Kaş ekiminde az sayıda kökle çok belirgin bir değişiklik elde edilebilmektedir. Kaş ekiminde saç ekiminde olduğu gibi binlerce saç kökü nakli gerekmez. Yaklaşık 300-800 saç kökü ile istenilen sonuç elde edilebilir. Görseli belirleyici iki önemli durum sadece tekli greftler kullanılması ve dar açıyla ekimdir.

Enseden alınarak ekilen kaşlarınızı haftada bir kez kısaltmanız gerekecektir. Çünkü ekilen saçlar kaş değil de saç özelliğine sahip olduğu için uzar. Her kaş ekimi sonrası ekilen bu şaç kökleri kaşa dönmeye başlar, incelir ve uzaması yavaşlar.

 

    error: Content is protected !!