Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer nedir?

Radyofrekanslı fraksiyonel CO2 lazer, yüzünüzdeki sivilce izleri, lekeler, yaşlanma ile yanaklarda oluşan ince çizgiler ya da gözenekler, cilt üzerinde oluşan pürüzlü görünüm, renksiz benler, siğiller, mat ve cansız bir cilt yapısı, dudak üzerindeki ince çizgiler için uygulanan bir lazer sistemidir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer ile cildinizdeki izler azaltılmakta, çukurlar giderilmekte, cilt yapınız gerginleştirilmekte, üzerindeki lekeler, benler ve siğiller tedavi edilmektedir. Bunlar dışında uzun dönemli etki olarak cildiniz yeniden yapılandırılmaktadır. Meydana gelen yeni cildiniz daha gergin ve sıkıdır.

 

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerle yapılabilen tedaviler nelerdir?

1- Sivilce izleri ve lekelerinin (akne skarı) azaltılması

2- Derin çizgilerin azaltılması

3- Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün incelmesi

4- Ciltte meydana gelen güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lohusalık lekelerinin ve yüzeysel renk bozukluklarının renginin açılması

5- İnce kırışıklıkların azaltılması

6- Doğumsal veya sonradan oluşan renksiz benlerin, siğillerin, keratozların tedavisi

 

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer Sistem nedir?

Fraksiyonel ‘Delik’ demektir. Silah sektöründen estetiğe geçen bir kelimedir. Radyofrekanslı fraksiyonel CO2 lazerlerde hedeflenen alandaki derinin tamamına lazer uygulaması yapılmaz. Hedeflenen alanda birçok noktasal lazer atışı oluşturulurken bu atışların arasında ise sağlam deri bırakılır. Amaç etkiyi aynı tutarken iyileşmeyi hızlandırmaktır. Her bir noktasal lazer atışının çapı 120 mikrometredir. Hemen hemen bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Bu nedenle bu lazer atışlarına ‘mikroskopik tedavi alanı’ adı verilmektedir.

 

Radyofrekans nedir?

Radyofrekans cihazlarda tedavi edilen alana değdirilen iki elektrod ucu bulunur. Bu iki uç arasındaki cilt altında elektron hareketi yaratarak elektriksel bir enerji üretir. Bu elektron hareketi direnci yüksek dokulardan geçerken ısı oluşur. Oluşan ısı enerjiye bağlı olarak kontrol edilir. Elektriksel hareketin derinliğini iki elektrod arasındaki mesafe belirlemektedir. Cilt altında yaratılan ısının etkisi ile derin dermal dokulardaki kollajen üreten fibroblast hücreleri uyarılır. Ayrıca hücre metabolizması hızlanır ve bölgedeki kan dolaşımı artar. Bipolar radyofrekans ile derin derialtı bağ dokusundaki kollajen miktarı arttırılması ile ciltte toparlanma ve sıkılaşma sağlanır.Lazer ve radyofrekans ardı ardına uygulanınca sinerjik etki oluşur.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulamasının Normal Fraksiyonel CO2 Lazerlere göre artıları nelerdir?

Radyofrekans bulundurmayan fraksiyonel karbondioksit lazerler sadece cildin yüzeyel özelliklerini değiştirir. Yani ince kırışıklıklar, lekeler, kabalaşmış görünümü azaltırlar. Ancak derin cilt altı dokulara etkileri hafiftir. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazerler hem cilt yüzeyini değiştirir hem de derin cilt altı bağ dokusundaki etkilerine bağlı olarak derin dokularda sıkılaşma ve toparlanma da yaratır.Ameliyatsız yüz germe etkisi vardır.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması öncesi ve sonrası nasıldır?

Hasta uygulama öncesi güneş ve solaryumdan 1 ay uzak kalmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (aspirin vb) ciltte iyileşme problemi yaratacağı için retinoid içeren ilaçlar (tretionin, etretinat, arotinoid içeren ilaçlar – Tretin, Acnelyse, Differin, Zoretanin gibi), uygulama sırasında hassasiyet yarattığı için almamalıdır. Uygulama öncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon, peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka doktora söylemelidir. Hastada geçmişte herpes (uçuk) çıkarma öyküsü var ise mutlaka uygulama sonrasında hiç aksatmadan antiviral ilaca (Zovirax tab.gibi) başlamalıdır.

Kaç tip fraksiyonel lazer vardır?

Başlıca iki tip fraksiyonel lazer vardır:

-Nonablatif yani soyucu olmayan fraksiyonel lazerler (Er:Glass, Nd:YAG…)

-Ablatif yani soyucu olan fraksiyonel lazerler (Er:YAG, CO2)

İlk fraksiyonel lazerler Er:Glass sistem olarak üretilmiştir. Bu lazerlerde lazer ışınının geçtiği lenste bazı noktalar ışını geçirmediği için tüm cilt alanına lazer ışını gönderilmiyor uygulama yapılan ciltte lazer ışını almayan alanlar bırakılıyordu. Ayrıca bu sistem ablatif (soyucu) bir sistem değil nonablatif bir sistem olduğu için ciltte soyulma yapmıyor sadece cilt altındaki kollajen lifleri etkiliyordu.

Ancak nonablatif sistemlerde kullanılan lazer felsefesi sayesinde cilt yenileme uygulamalarında yeni bir dönem açılmış oldu. Sonrasında ise fraksiyonel lazer özellikte Er:YAG sistem cihazlar üretildi ve kullanılmaya başlandı. Bu sistemde Ablatif (soyucu) etki fraksiyonel uygulama ile birleştirilmiş oldu. Bu gelişmelerin son halkası olarak Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer üretildi. SmartXIDE DOT, en gelişmiş Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer’dir. Şu an için en profesyonel ablatif lazerle cilt yenileme sistemidir. CO2 Lazerin fraksiyonel uygulanması sayesinde Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer’in iyi özellikleri güçlendirilirken yan etkileri ise en aza indirilmiştir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer tek seansta etki eder mi?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması tek seanstır ancak derin iz ve çukurlara sahip bir cilt için birkaç seans daha uygulama gerekebilir. Cilt gençleştirme, leke, sivilce izlerinin düzeltilmesi, cilt yapısının düzeltilmesi, ben ve siğil alımı gibi şikayetlerde klasik tipte lazer uygulamasının yerini almıştır.

 

Cilt gençleştirmede Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazerin diğer tüm tedavilerden farkı nedir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası cilt altı kolajen liflerinde ani olarak %30 oranında kısalma ve ciltte gerilme olarak ortaya çıkar. Er:YAG sistemlerde ise kolajen liflerde oluşan kısalma ve ciltte oluşan gerilme CO2 lazerlerle karşılaştırılmayacak kadar azdır. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerle hastanın ihtiyacına göre cilt 10-400 mikrometre derinliğinde soyulmaktadır. (Er:YAG lazerlerde bu soyulma 2-50 mikrometre arasındadır). Bu farklar sayesinde CO2 lazer, lazerle cilt soyma uygulamalarından biri olarak yerini korumaktadır. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer ile cilt soyulurken yeniden yapılandırılır ve sıkılaştırılır.

Tüm fraksiyonel lazerler aynı etkiye sahip midir?

Soyucu olan veya olmayan birçok fraksiyonel lazer vardır. Tüm fraksiyonel lazerler aynı etkiyi yaratmayabilir. Soyucu olmayan fraksiyonel lazerler sadece cildin kolajen liflerinde gerilme yaratır. Soyucu olan fraksiyonel lazerler ise iki tiptir. Bunlar Er:YAG veya CO2 lazer olabilir.

Er:YAG lazerler soyucu olmalarına karşın Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer kadar etkili ve derin soymazlar. Ayrıca kollajen liflerde oluşturdukları gerilme etkisi Fraksiyonel CO2 lazerin dörtte biri kadardır. Bu nedenle sivilce izlerine bağlı çukurların giderilmesinde ve cilt gençleştirilmesinde etkileri Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazere göre oldukça düşüktür ve çok daha fazla sayıda seans gerektirebilirler.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulamasının ciltte yarattığı etkiler nelerdir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası cildin yapısında ciddi değişiklikler meydana gelmektedir. İlk olarak uygulama sırasında cilt altı kolajen liflerinde kısalma ve uygulanan doza bağlı olarak derinin üst tabakasında buharlaşma ( Vaporizasyon ) meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altındaki fibroblast adı verilen hücrelerin uyarılmasına bağlı olarak yeni kolajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir.

BLOG

error: Content is protected !!