Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PRP

PRP nedir?

PRP, 15 yıl önce çene cerrahlarının, zayıflamış diş etleri olan yaşlılarda yaptıkları implantların düşmesini önlemek amacıyla geliştirilmiştir. PRP, santrifüj edilmiş plazma diş etlerine uygulandığında diş etlerinin yapılarının kuvvetlendiği, implant başarısının arttığı görülmüştür.

PRP yani ‘Kendi Kanımızın Tedavi Edici Gücü’ tıpta pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Platelet (trombosit), yenilenme durumlarında kan hava ile temas ettiğinde ilk müdahale eden tamirci hücrelerdir. Pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durdurur ve o bölgede koruyucu tabaka oluştururlar. Kabuk düştüğünde yeni cilt oluşumunun tamamlandığı görülür. Plateletler, sayıları ömürleri 4 gün olan çekirdeksiz kan hücreleridir. Asıl görevleri pıhtılaşma, yara iyileşmesi ve yara yerinin temizliğidir.

 

PRP Terapisinde Etkin Doz Nedir?

Normal koşullarda insan kanında yaklaşık olarak trombosit miktarı mikro litrede 150.000-350.000 civarındadır.

Yapılan klinik çalışmalarda PRP tedavisinde etkin bir tedavi sağlamak için trombosit miktarının tam kandaki değerinin en az 4-5 kat arttırılması gerektiği belirtilmiştir.

İnsanda ortalama trombositin tam kandaki değeri mikrolitrede  alt sınır olan 150.000 olarak kabul edersek, PRP’ deki tormbosit miktarı mikrolitrede 600.000- 900.000 olmalıdır.

 

Klinik sonuçlarda optimal etkiyi almak için PRP tedavisindeki terapötik doz miktarı tam kana göre 4-5 kat arttırılmış trombosit değeri olmalıdır.

 

 

 

Double Spin Methodu

İlk Santrifüj: Trombositlerin kırmızı kan hücrelerinden ayrıştırılması

İlk Santrifüj sonrası trombositler, kırmızı kan hücrelerinden (WBC) güvenli ve tekrar karışmayacakları bir biçimde ayrıştırılırlar.

 1. Santrifüj: Trombosit konsantrasyonunun zenginleştirilmesi
 2. Santrifüj: Trombositler ve Beyaz kan hücreleri ayrım zonunda yoğunlaşarak ‘’Buffy Coat’’ katmanını meydana getirirler. Yukarı doğru çıkıldıkça Trombosit sayısı azalabilir.

 

PRP hangi mekanizmayla çalışır?

PRP otolog trombosit jeli olarak da bilinir. Santrifüj işleminden sonra büyüme faktörleri ve trombositten zengin plazma meydana gelebilir.

Hastanın kanı alınır ve 3 ayrı kat oluşana kadar değişik hızlarda santrifüj edilir;

 • Trombosit bakımından yoksun plazma(PRP)
 • PRP
 • Kırmızı küre olarak üç ayrı tabakaya ayrılır.

Bu süreç yaklaşık 15 dakika sürer ve normal kan plazmasının 3-5 katı trombosit oluşturulmuş olur.

 • Trombositler kanamanın durdurulmasında önemli bir rol oynar ve büyüme faktörlerinin doğal bir kaynağıdır.
 • Büyüme faktörleri trombosit içerisindeki granüllerde depolanır ve trombosit türevi büyüme faktörü, insulin benzeri büyüme faktörü, trombosit türevli anjiojenik büyüme faktörü, tranforme edici büyüme faktörü granüller içinde depo edilen büyüme (growth) faktörleridir.
 • Trombin, kalsiyum klorür ve kollajen trombositlerini aktive eder büyüme faktörlerinin salınmasını tetikleyebilir.
 • Growth faktörleri yara iyileşmesi, çoğalma, farklılaşma gibi rejeneratif işlemlerin ana basamaklarına katılır.
 • PRP, büyüme faktörlerinin yüksek konsantrasyonda olduğu bir plazmadır.

 

PRP ile anti-aging nedir?

‘Platelet Rich Plazma’, Platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. Özel jelli tüplere alınan kanın ayrıştırılarak, platelet konsantrasyonu arttırılmış plazmanın tekrar cilt dokusuna enjeksiyon işlemidir. PRP‘nin temel etkisi vücudun kendi kök hücrelerini uyarmasıdır. PRP cilt gençleştirme dışında, vücudun iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla da kullanılmaktadır. Plateletler hasarlı dokuları onaran büyüme faktörleri ve sitokinleri de içerirler.

PRP temel kullanım amaçları nelerdir?

 • Cilt gençleştirme
 • Yara iyileşmesini hızlandırma
 • Saç dökülmesini önleme

PRP ile anti-aging nasıl yapılır?

Yaşlandıkça güneş, yer çekimi, sigara gibi dış faktörlerle cildin fiziksel ve kimyasal yapısı bozulabilir. Kırışıklıklar ve lekeler artabilir, nem oranı düşebilir. PRP, uygulama bölgesine kan dolaşımıyla taşınandan çok daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörleri ulaştırarak, hedef bölgede onarım ve yenileme süreci başlatabilir.

PRP’nin avantajı nedir?

Uygulamasının en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riskine rastlanmamasıdır.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

Trombosit, lökosit, büyüme faktörleri ve sitokinler açısından zengin plazma elde etmek için özel bir seperasyon işlemi ve steril kapalı bir kit kullanılır. Bu şekilde otolog beyaz kan hücreleri (lökositler) ayrıştırılır. Plazmadaki platelet oranı normalin 4-5 katı civarındadır. Otolog beyaz kan hücreleri ve plateletler cilde enjekte edildiğinde sinerjik etkiyle bölgedeki büyüme faktörlerini açığa çıkarırlar. Büyüme faktörleri hyaluronik asit ve kolajen üretimini uyarabilir. Bu sayede ince kırışıklıklarda gerileme, cildin nem dengesinde artış ve daha hızlı yara iyileşmesi sağlanabilir.

 • Platelet + Beyaz Kan Hücreleri (trombosit) (Lökosit)
 • Stokinler ve büyüme faktörleri salınımı
 • Kök hücre uyarımı
 • Elastin kolajen uyarımı
 • Doku onarımı

Uygulaması ne kadar sürer?

Yaklaşık yarım saatlik bir uygulamadır.

Medikal Estetik’te hangi tedavilerle beraber kullanılır?

Maske olarak Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer, Thulium, Galvanik Radyofrekans, Thermage gibi cilt emilimini arttıran medikal işlemler sonrası uygulanabilir. Bu uyulamaların hedefi olan yeni mezenşimal elastin-kolajen liflerin sentezi için cildi tetikleyebilir, yeni lifler sentezletebilir ve gençleştirebilir. Hücreler uyarı sonrası harekete geçer, yeni cilt yapılanmasıyla kırışıklıklar ve lekeler gerileyebilir, bölge temizlenebilir, arınabilir, cildin sağlığı eskisinden daha iyi olacak şekilde geri kazandırabilir. Özellikle cilt gençleştirme ve leke tedavileri için PRPuygulandığında, sinerjik etki nedeniyle başarı çok artabilir.

Kaç seanstır? Etkisi ne zaman görülür?

Tek seanslık bir uygulama olabilir. İlk uygulamadan hemen sonra ciltteki nem ve ışıltıdaki artış dikkat çekici olabilir. Gerekli durumlarda 2-3 seans tavsiye edilebilir.

İçinde kök hücre var mıdır?

Hayır. Vücuda enjekte edildiğinde kişinin kendi otolog kök hücrelerini uyaran bir yöntemdir.

Uygulama acılı mıdır?

Lokal anestezik kremler fazlasıyla yeterlidir.

Kimlere yapılmaz?

PRP uygulaması kanama bozukluğu olan hastalar dışında herkese yapılabilir.