Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Otolog Doku Süspansiyon Teknolojisi

‘Otolog Doku Süspansiyon Teknolojisi’

Epitelial ve Mezenkimal Kök Hücre, otolog doku süspansiyon teknolojisi ile konsantre edilen hücre kokteyli kullanılarak yapılan tek seans olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastanın kendi hücreleri ile gerçekleştirilmektedir. Hiçbir kimyasal içermez.

Kök hücre; oluşumundan itibaren vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilir ve kendilerini devamlı yenileyebilme kapasitesine sahip tüm hücrelerin kaynağıdır. Dokularda yaralanma ve hasar durumlarında sadece bulunduğu dokuya farklılaşarak tamir sağlayan dokunun küçük bir yüzdesi kadar kök hücreler bulunur.

Kök hücre; cilt, bağ dokusu, kas, kemik dokusu gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı, gençleştirici hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olup, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türleridir. Hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır. Kök hücre ile gençleştirme yöntemlerinin amacı, zenginleştirilmiş kök hücrelerinin yıpranmış dokuya enjekte edilerek, dokudaki yenilenme ve onarımının hızlandırılmasıdır.

Kök hücreleri başka tür hücrelere farklılaşma seviyelerine göre 3 alt grupta incelenir: 

1.Sınırsız sayıda farklılaşma yeteneği olanlar kök hücreler (Totipotent). Bu tür hücreler ancak ceninlerin erken evresinde (embriyo) bulunurlar ve anında her türlü vücut hücresine dönüşebilme yetenekleri vardır.

 1. Sınırlı sayıda farklılaşma yeteneği olan ve organizmada birçok dokunun oluşması ya da onarımı yeteneğine sahip hücreler (Pluripotent). Kök hücreler içinde en çok bilineni kan yapımından sorumlu hemotopoetik kök hücresidir ve pluripotent bir yapısı vardır. Hemotopoetik hücreler, kemik iliğinin ve damarlarda dolaşan kanın hücrelerini oluşturmakla görevlidir ve buralarda bulunurlar. Şu an ise yağ dokusunun kemik iliğinden daha yüksek oranda kök hücre içerdiği saptanmıştır.

3.Tek bir yönde farklılaşabilen hücreler (Unipotent). Beyinden elde edilen kök hücrenin yalnızca sinir hücresine dönüşmesi gibidir. Pluripotent ve Unipotent hücreleri erişkin insan bedeninden elde edilebilirler.

4.Hemotopoetik kök hücreler olgunlaşmış kan hücrelerine dönüşmek üzere kemik iliği tarafından sürekli üretilirler. Bu hücrelerin en önemli görevleri kan hücrelerini yenilemektir. Bunun tersine ince bağırsaktaki kök hücreler sabittir (sürekli üretilmezler), ve fiziksel olarak oluşturdukları matür hücrelerinden kolaylıkla ayırt edilebilirler. Kök hücresi içerdiği bildirilen erişkin organ ve doku listesine her gün bir yenisi eklenmektedir, bunlar arasında kemik iliği, periferik kan, beyin, spinal kord, diş kökü, kan damarları, çizgili kas, derinin epitel tabakası, sindirim sistemi, kornea, retina, karaciğer ve pankreas bulunmaktadır.

Kök Hücre’ nin Özellikleri

 1. Kendilerine en uygun bir büyüme ortamı bulup yerleşebilirler.
 2. Çoğalabilirler ve o bölgede hangi tip hücreye ihtiyaç varsa ona dönüşebilirler.
 3. Başka tür hücrelere farklılaşıp devam niteliğinde türler de üretebilirler.
 4. Kendilerini yenileyebilirler ya da kendi hücre topluluklarının devamlılığını sağlayabilirler.
 5. Vücudun bir yerindeki zedelenen dokuyu onarabilme ve onu işlevsel hale getirebilme özelliğine sahipler.

Epitelial ve Mezenkimal Kök Hücre nedir?

Kendi ‘baby’ epitelial ve mezenkimal hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri ‘Nöral Krest’ yani kulaklarımız arasında kalan ense kökü dokusudur. Bu dokudan punch ile alınan mikro greftlerin kokteyl haline getirilip sağlıksız bölgeye enjekte edilmesiyle ortalama 80-100 bin epitelial ve mezenkimal öncü kök hücre kokteyli elde edilebilir. Epitelial öncü hücrelerden yeni bir cilt dokusu oluşurken hipodermisteki yağ hücrelerinden elde edilen mezankimal hücrelerden adiposit, kıkırdak, kas, kemik ve stromal hücreler oluşur. Epitelial öncü kök hücre oranı oldukça yüksek olan bu kokteyl asıl olarak ‘cilt gençleştirme’ amacıyla kullanılır.

Nöral Krestten alınan epitelial ve mezenkimal hücreler gençleştirilmek istenen alanlara enjekte edilerek yenilenme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunların dışında çeşitli yara ya da yanık izlerinde de bu tedavi yöntemi kullanılır. Epitelial ve Mezenkimal Kök hücre tedavisi, kişinin kendi hücreleri olması nedeniyle güvenlidir ve herhangi bir alerjik reaksiyon durumu söz konusu değildir. Etkisi kanıtlanmıştır. Kalıcılığı, yenileyici ve gençleştirici etkisini uzun sürmesi, en büyük avantajlarıdır. Kulak arkasından alınan hücreler gibi laboratuvar koşullarında bekletme söz konusu olmadığı için %100’ e yakın canlı olan hücrelerin direkt enjeksiyonu gerçekleşir. Canlı hücreler anında enjekte edildiği için sterilizasyon maksimumdur. Sağlıksız cildi besler, onarır, tedavi eder.

 

Kullanım Alanları

 • Cilt Gençleştirme
 • Deri Çatlakları
 • Nazolabial Katlar
 • Perioral Çizgiler
 • Alındaki Çatlak/Çizgiler
 • Ağız Köşeleri
 • Periorbital Çizgiler
 • Dudak Konturları
 • Açık Yara Tedavisi
 • Boyun ve Dekolte Bölgesi
 • Nörodermatit
 • Akne
 • Saç Dökülmesi
 • Yara Tedavisi

Epitelial ve Mezenkimal Kök Hücre nasıl elde edilir?

Kişinin kulakları arasındaki  ensedeki ‘Baby’ dokusu hep genç ve canlılığını koruma özelliğine sahiptir. Hep genç olduğu için bu bölgeye ‘Nöral Krest’ denir. Nöral krestten punch biyopsi ile mezankimal hücre kokteyli elde edilir. Elde edilen karışım Asellüler Matrix ile birlikte istenilen bölgelere enjekte edilir.

Literatür çalışmaları kulak arkası dokunun yüzdeki hücrelerle aynı yaşta olduğunu ispatlamıştır. Bu yüzden kulak arkasından doku alıp dış laboratuvar ortamında inkübasyona bırakmak daha genç hücreler oluşumuna sebep olmayacaktır. Zaman zarfında mayalanma denilen hücre çoğalması olsa bile sayı olarak yüksek, kalite olarak düşük olacaktır. Dış ortama çıkarılan hücrelerin soğuk zincirle korunması ve enfeksiyon gibi riskleri düşünüldüğünde yarar/zarar oranı açısından çok anlamlı değildir. Oysa epitelial ve mezenkimal kök hücre tedavisinde enseden baby doku alınarak serum fizyolojik ile santrifüj sağlanır. Bu sayede 80-100.000 canlı öncü kök hücrenin enjekte edilerek sağlıksız bölgeye yerleştirilir.

Tüm yüze, boyun bölgesine, dekolteye, el, kol ve bacaklara uygulanabilir. İşlem süresi yaklaşık 1 saattir. Lokal anestezi ile yapılır.

Otolog Doku süspansiyonunun Avantajları:

 • Dokular dışarı ortama çıkmadığı için canlı ve steril kalır.
 • Bekleme süresi yoktur, 3 saatte hazırlanır.
 • Elastin- kolajen tetiklemesi için genellikle cildi uyaran teknolojiler ile birlikte uygulanır. (Radyofrekanslı Fraksiyonel Karbondioksit Lazer, Thulium, Hibrit RF, İğneli Radofrekans, Dermapen vb )

Alınan doku içerisindeki bileşenler;

 1. Epidermis (Epitelial öncü hücre)
 2. Dermis(Epitelial öncü hücre)
 3. Yağ( Mezenkimal kök hücre)

Epitelial ve Mezenkimal Kök Hücre tedavisinde hücreler çoğaltılmaz, ayrıştırılır. Bu ayrıştırma işlemi otolog (mekanik) olarak yapılır. Ayrıştırma sırasında enzimler kullanılır. Mekanizmanın içerisinde 50 mikron çapında filtre ve bıçaklar bulunur. Bu filtre ve bıçaklar ile ayrıştırma esnasında istenilen epitelial ve mezenkimal hücreler elde edilir.

İşlem sırasında keratin ve fibreal proteinler 50 mikron iğnelerin altında kalır, en altta elde edilen karışımın içerisine inmezler. İşlem sonrası sadece  ihtiyaç olan 50 mikron ve daha küçük olan hücresel komponentler hazır olur.

50 mikron Ve Daha Küçük Olan Hücresel Komponentler;

Perisit

Mastosit

Kök Hücre

Limposit (Beyaz Kök Hücreler)

İşlem sonrası yaklaşık 80 – 100.000.000 öncü epitelial ve mezenkimal kök hücre enjekte edilmek üzere hazır hale gelir. Elde edilen kök hücrenin %92 ‘si canlı (vibal) ‘dir.

Asellüler Matrix nedir?

Canlı Mezenkimal Hücre dokusu Asellüler Matrix sıvısı ile birlikte enjekte edilir.  Asellüler Matrix, özel ve nitelikli bir besiyeridir ve saf büyüme faktörü sıvısıdır.

Tüpteki kristal cam boncuklar yardımıyla kandan sepere edilir. Hiçbir hücre komponenti ve kimyasal madde içermez.

Nöral Krestten alınan dokunun ayrıştırılması sonrası elde edilen mezenkimal kök hücreler, etkinliğin artması için büyüme faktörlerinden zengin sıvı ‘Asellüler Matrix’ ile birlikte enjekte edilir. Asellüler Matrix sıvısı, rejenatif, yenileştirici, gençleştirici, onarıcı büyüme faktörleri ve sitokinler içemektedir.  Asellüler matrix hiçbir hücre komponenti içermediğinden, büyüme faktörleri ve sitokinlerden son derece zengin olmasından dolayı Mezenkimal Kök Hücreler için ideal bir besi yeridir. Bu da etkinliği arttırdığı için sonucu çok olumlu etkilemektedir.

 • PDGF
 • FGF
 • TGF
 • VEGF
 • EGF

Bunlardan en önemlileri PDGF, FGF VE EGF stokinleridir.

Santrifüj işlemi ile tüm hücresel parçacıklar birbirinden ayrılır. İçerisinde lökosit, eritrosit, lenfosit, trombosit kalmaz. Sadece kendi proteinleri kalır.

Elde edilen sıvı cilde enjekte edildiğinde İntelleküm 1000’ ler (Anti – Gonistler) Reseptöre yerleşmesin diye Reseptör taklidi yaparlar. Böylelikle yıkım halindeki hücre canlı kalır ve hasar görmez. Yenilenme ve rejünevasyon süreci başlar.

Asellüler Matrix Nasıl Elde Edilir?

1.Aseptik şekilde hastadan kelebek ya da iğne ile 10ml kan alınır.

2.Hastadan alınan kan yeni bir kanül yardımıyla ‘kristal kit’ e aktarılır.

3.Kan ile doldurulan kit 3-4 defa hafifçe döndürülür. 37 derecede 3 saat boyunca inkübatör bekletilir.

4.İnkibasyon süresi tamamlanınca kit 5dk 4.000 rpm de santifiruj edilir.

5.Santifiruj sonrasında elde edilen serum 5 ml luer-lock enjektör kullanılarak çekilir.

6.Otolog anti-aging serum alınan epitelial ve mezenkimal kök hücreler ile karıştıralarak cilde enjekte edilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

  error: Content is protected !!