Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Melazma Leke Tedavisi

Melazma Nedir ?

Melazma, ciltte siyah veya kahverengi lekeler oluşmasıdır. Derideki melanosit hücrelerinin aşırı melanin üretiminden kaynaklanır. Melanositler; deride pigment oluşturan ve biriktiren hücrelerdir. Melazma, öncelikle yüz bölgesi cildinde renk bozulması veya hiperpigmentasyon ile karakterizedir. Melazma, genellikle alın, elmacıklar, çene, üst dudak olmak üzere merkezi yüz hatında ortaya çıkar. Yüzün her iki tarafında eşleşen işaretler şeklinde simetriktir. Uzun süre güneşe maruz kalan vücudun diğer bölgelerinde de melazma gelişebilir.

Hamilelik döneminde görülen melazmaya “gebelik maskesi” ya da “kloazma” denir.

Melazma oluşumunda ırksal ve genetik yatkınlık en önemli faktördür. Genetik yatkınlığı veya bilinen bir aile öyküsü olan kişilerde melazma gelişme riski yüksektir. Latin, Asya ve Ortadoğu kökenli kadınlar, daha yüksek oranda melazma insidansına sahiptir. Cilt rengi nispeten daha koyu olan, 20 ile 50 yaş arası kadınlarda daha çok görülür. %10 oranında erkeklerde de görülebilir.

Melazmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ışığa duyarlılık ve uzun süre güneşe maruz kalma, hormonal değişimler, hormon replasman tedavileri (östrojen, progesteron, tiroit vb.), antibiyotikler, antidepresanlar, doğum kontrol hapları, kimyasal kozmetik ürünler, cilde limon yada karbonat sürmek, sir yada ağda gibi tahriş edici epilasyon işlemleri, mekanik peelingler ve bazı bitki çaylarının (örn:sarı kantaron)  melanin üretiminde artışa yol açarak melazma  oluşumunu arttırdığı bilinmektedir.

Melasmanın herhangi bir iç hastalık ya da organ işlevsizliğiyle ilişkisi yoktur.

Melazma Türleri Nelerdir?

Melazmada dört tip pigmentasyon paterni vardır. Epidermal, dermal, karma ve adlandırılmamış tipte melazma görülür.

Buna göre;

 • Epidermal tip;cildin yüzeysel katmanlarında fazla melanin varlığı ile tanımlanır.
 • Dermal tip;deri boyunca melanofajların (melanin emen hücreler) varlığı ile ayırt edilir.
 • Karma tip;hem epidermal hem de dermal tip içerir.
 • Adlandırılmamış tip;koyu tenli bireylerin derisinde fazla melanositlerle karakterizedir.

Melazma Nasıl Teşhis Edilir?

Melazmanın teşhisi için etkilenen bölgenin görsel muayenesi genellikle yeterli olmaktadır.

“Wood lambası” muayenesi, melazma teşhisi için uygulanan bir test tekniğidir. Cilde tutulan özel bir ışık olan bu teknikle melazma teşhis edilebilmektedir. Wood ışığı: Yüksek basınçlı cıva lambalarıdır. Yüzde 9 oranında nikel oksit içeren baryum silikattan üretilmiş filtre sayesinde elde edilir. 320-400 nm dalga boyu arasında bulunan ışınların geçişine izin veren bu filtre, “Wood” ışığı üretir. Çıplak gözle görülemeyen bazı maddelerin floresans özelliklerinden faydalanarak görünmesini sağlar. Ciltteki elastin, kolajen, aromatik aminoasitler, melanin öncüleri gibi maddelerin tespit edilmesinde kullanılır.

 

Melazma Nasıl Tedavi Edilir?

Melazma, genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir. Tedavisi, oluşumu gibi zaman alabilir. Lekelerin ortadan kalkması birkaç ay sürebilir. Bazı ciltlerde lekeler, tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden kaybolabilir. Örneğin; hormon değişiklikleri yaşanan hamilelik döneminde ortaya çıkan lekeler, doğum sonrası kendiliğinden geçebilmektedir. Melasma tedavisi uzun süreli, hem hasta hem de hekim için sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte özellikle yaz aylarında yeni atakların olabileceği bilinmelidir. Melasma tedavisinde lekenin yerleşim yeri önemlidir. Açık tenli kişilerde tedavi bazen lekeleri tamamen ortadan kaldırabilir ancak tekrarlama olasılığı vardır. Koyu tenli kişiler daha az oranda tamamen tedavi olabilirler ve lekelerin tekrarlama olasılığı daha fazladır. Açık tenli kişilerde sonuçlar haftalar içinde ortaya çıkarken, koyu tenli kişilerde aylarca tedavi gerekebilir.

 • Melazmada en etkin tedavi yöntemleri cildi tahriş etmeyen, soymayan, melanositler ve melanin absorbe eden makrofajlar üzerinde etkili Thulium, Q Swiched Melanin depolayan hücreleri patlatırlar ve kalıcı olarak yok ederler.
 • Melasma tedavisinde kullanılan bir çok renk açıcı krem vardır. Kremler melanositleri hasarlamak yerine, melanositlerin pigment üretimini azaltarak etkili olurlar. Lekelere karşı ciltte renk değişimini desteklemek için “hidrokinon” içeren kremler en yaygın kullanılan gruptur.
 • Tedaviye düşük “hidrokinon” konsantrasyonlu kremlerden başlamak cilt tahrişleri ve kaşıntı gibi yan etkilerinden korur.
 • İleri safhadaki melazma vakalarında “hidrokinon” yanında “tretinoin” ve “kortikosteroid” kombinasyonlu kremler kullanılabilir.
 • Kojik asit, Alfa Arbutin, C vitamini ve B3 vitamini içren kremlerin de melanin sentezini azaltıcı etkileri vardır.
 • Tedavi sürecinde doktora danışılmadan kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Cildi tahriş eden bakım ürünleri lekelerin daha da yayılmasına yol açabilmektedir.

Melazmaya Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır?

 • Ciltte rengi bozulan alanlar kapatıcı özellikli güneş koruma kremleri ve organik medikal ürünlerle kapatılabilir.
 • Her gün UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı ve en az 50 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş ışığı melazmayı tetiklediğinden bulutlu günlerde, yüzdükten veya terledikten sonra bile güneş koruyucu kullanmak önemlidir. UVA nın camdan da geçebileceği unutulmamalıdır. Arabada ve pencere önündeyken evde de kullanılmalıdır.

Melazmaya karşı kullanılan yüksek SPF li güneş kremlerinin en etkili olanları ek olarak “çinko oksit” ve “titanyum oksit” içeren kremlerdir.

Cildi güneşten korumak için dışarı çıkmadan 15 dakika önce güneş kremi kullanılmalı ve en az 2 saatte bir tekrar uygulanmalıdır.

 • Yüzü güneşin zararlı ışınlarından korumakiçin gölgeleme yapan geniş kenarlı şapkalar takılmalıdır.
 • Uzun süre güneşte kalınacaksa koruyucu kıyafet giymek önemlidir.

 

Önemli not: Tüm tedavi prosedürleri, melazmanın tekrar etmeyeceğini veya lekelerin azalacağını garanti etmez.

BLOG

error: Content is protected !!