Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon nedir?

Lazer etkisi yoğun, hızlı, acısızdır. Lazer epilasyon klasik lazer sistemlerinden farklı olarak tek tek atış yaparak değil, uygulama bölgesindeki tüm kılları yok etmek için gerekli enerjiyi hedef bölgeye yükleme amacıyla cilt yüzeyinde dolaştırılarak çalışıldığı için ‘ütü’ olarak adlandırılır.

Nasıl etki eder?

Lazer epilasyon Selektif fototermoliz prensibine dayalı olarak etki eder. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları, kıl kökleri tarafından emilerek optik enerjilerini aktararak ısı enerjisi yaratır. Sadece hedef yapıda oluşan bu ısı enerjisi çevre dokuya zarar vermeden kıl köklerini tahrip eder. Kıl köklerinde anlık (milisaniye) 70°c lik ısı artışı ile geri dönüşümsüz bir hasar yaratır.

BBL epilasyon’un diğer lazer sistemlerinden üstünlüğü nedir?

Broad Band Light kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Yoğunlaştırılmış geniş bantlı ışık enerjisi demektir. BBL‘de ışınların tümü ayarlanabilir 640-1400 nm dalga boylarında, aynı anda farklı fazlarda ilerleyen foton partiküllerinden oluşur. BBL birkaç farklı lazerin toplam etkisinden fazlasını tek bir uygulamada yapabilir. Bu yüzden farklı kıl tiplerine kontrollü bir şekilde aynı anda etki edebilir. Epilasyon esnasında atışlar tek tek yapılmadığı için kılları atlama riski de yoktur.

Epilasyon için kullanımda bulunan lazer tipleri nelerdir?

Ruby Lazer(695): Pigmenti çok iyi görür, güçlüdür ama yüzeyseldir. Derin kıl köklerine inemez.

Alexandrite Lazer(755): Etkilidir ama ince tüyü göremez.

Diode Lazer (810): Çok ağrılıdır, orta kalınlıktaki tüyleri görse de ince tüylerde etkisizdir.

ND Yag Lazer (1064): İnce tüyleri en iyi gören lazerdir. Ancak çok derine gittiği için gereksiz ağrı oluşur.

BBL epilasyon’un IPL sistemlerinden üstünlüğü nedir?

IPL’de belirlenmiş ışık bandı, belirlenmiş güç ile tek seferde verilir. Bu yüzden IPL sistemlerde doz yüksek olduğunda yakma riski çok yüksektir, düşük olduğunda da etki etmez. Etki etmediği kılları da uyararak daha da güçlendirir.

BBL de ise hedef bölgedeki kılları yok etmek için gerekli enerji otomatik olarak belirlenir. BBL, hedef enerjiyi tek seferde değil, kısa milisaniyeler de kontrollü olarak verir. Yüksek enerji dokuda hiçbir hasar oluşturmadan güvenle verilebilir.

Avantajları nedir?

BBL kalıcı epilasyon sağlar. İnce ve açık renkli kıllara bile etkili olabilir. Tamamen ağrısızdır. Güvenilir bir yöntemdir, her cilt tipinde kullanılabilir. Yara ve yanık riski yoktur. Kanserojen değildir. Dünyadaki en hızlı epilasyon lazeridir. Uygulandığı dokuda elastin ve kolajen uyarımı ile anti-aging etkisi yapabilir. Ağda uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Neden tek seans değildir?

Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anagen) olan kıl kökleri etkilenirken, gerileme (telogen) ve dinlenme (katagen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Etkilenmeyen kıllar için bir süre sonra tekrar seans uygulanması gerekir. Lazer epilasyon uygulamasının seans aralıkları bölgeye göre 4-8 hafta arasında değişir.

Başlangıçta seans sayısı belli midir?

Epilasyon uygulamasının başlangıcında kesin seans sayısı vermek gerçekçi bir davranış değildir. Kılların rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, uygulama sırasında bulundukları faz farklılıklarından dolayı seans sayısı kişiden kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişebilmektedir. Bu neden tahmini olarak seans sayısı söylenebilir.

Kesin garanti var mıdır?

Hayır. Tıbbi olan bu tarz uygulamalarda %100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi değildir. Kişinin genetik veya hormonal yapısı, kılın rengi ve yapısı sonuçları etkilemektedir.

Sonrasında yanık yada leke kalır mı?

Tedavi sonrasında kullanılan cihaza bağlı olarak 5-10 dakika bazen 1-2 saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. BBL epilasyon‘un diğer lazer epilasyonlardan farklı olarak yakma ihtimali yoktur. Ancak epilasyon öncesi doğrudan güneşlenilmiş veya solaryuma girilmişse ciltte geçici lekelenmeler görülebilir.

Kontrol seansı nedir?

Kontrol seansı geniş alan uygulamalarında (sırt, göğüs, bacak gibi) lazer atışı atlanmış olabileceği için yapılan kısa süren ve ücretsiz bir lazer epilasyondur. Bu uygulama sadece uygulamadan sonraki 15-20 günlerde ve gerek varsa yapılır. İhtiyacınız olmadığını düşünüp gelmemeniz veya doktorunuzun gerek görmemesi halinde tedaviniz olumsuz bir yönde bozulmaz. 15-20 günlük sürenin sonrasında kontrol seansı yapılması gerileme ve istirahat evresindeki kılların etkilenmesine neden olur. Bu nedenle sonraki lazer seanslarının etkisinin azalmasına neden olup tedavi sürecini bozacağı için 15-20 günden sonra yapılmamaktadır.

Güvenli bir uygulama mıdır?

İlk lazer 1958 yılında icat edilmiştir. Pratik olarak kullanılan ilk lazer ise 1960 yılında üretilmiştir. 1983’ten itibaren yaklaşık 25 yıldır diş hekimliği, göz hastalıkları, plastik cerrahi gibi çeşitli tıbbi alanda  kullanılmaktadır. Epilasyon amaçlı lazer sistemleri ise 15-20 yıldır kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde lazerin epilasyon ve diğer estetik amaçlı uygulamaları günümüzde daha  çok yapılmaktadır. BBL radyoaktif ışın yaymaz, kanserojen değildir. 1983 yılında yapılan bir araştırmada lazerin iyonik etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü etkisi olmadığı gösterilmiştir. BBL dünyanın birçok ülkesinde kullanılmakta ve FDA onayı bulunmaktadır.

Öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

BBL epilasyon uygulamadan birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olmalıdır. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması gereklidir. Lazer epilasyon uygulanacak kişilerin kortizon türevi ya da beta karoten içeren ilaçlar kullanması (A vitamini gibi) beklenen etkinin azaltmasına neden olabileceğinden bu tür ilaçlar ve katkı maddeleri kesilmelidir. Cildi soyan peeling gibi işlemler en az 2 hafta önceden bırakılmalıdır. Polikistik over problemi olanlarda hormonal durum düzenlenmedikten sonra epilasyon kozmetik amaç içerir, gerçek bir çözüm olmaz.

Sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

BBL epilasyon uygulanmış bölgeye mutlaka 30 SPF güneş koruma kremi uygulanmalıdır. En az 1 hafta doğrudan güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Buna uyulmadığı durumlarda lazer uygulanan bölgelerde lekelenme görülme olasılığı çok artacaktır. İlk 2-3 gün cildi tahriş eden peeling, keseleme gibi işlemler kesinlikle uygulanmamalı, sıkı ve sert giysiler giyilmemelidir.

Kimlere uygulanabilir?

BBL epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir.

Kimlere uygulanmaz?

12 yaşından küçüklere, tersine bir kanıt olmamasına rağmen hamileliğinin ilk 3 ayı içinde olanlara, cildinde kanser veya kanser öncesi lezyonları olanlara, derideki kolajen dokuyu tutan hastalığı olanlara (Sedef gibi), deri renginde değişikliğe yol açan hastalığı olanlara, akne nedeniyle son 6 ay içinde Roacutane kullanmış kişilere BBL epilasyon uygulanmaz.

Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, cilt enfeksiyonlarında BBL epilasyon yapılamaz. Çok bronz ciltlere epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir. Eğer tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını görmeyeceği için tedaviden etkilemeyebilir. Beyaz-gri, kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermeyebilir.

Bronzlaşmış bir cilde BBL epilasyon yapabiliyor musunuz?

Bu tamamen BBL in teknik özellikleri ile ilgilidir. Bu özelliklere sahip olmayan cihazlar ile bronzlaşmış ciltte yapılan BBL bronzlaşmış ciltte de epilasyon yapılabilmektedir. Uygulamaların yan etkisi fazla olacaktır.

Sonrasında ne gibi etkiler görülebilir?

BBL epilasyondan hemen sonra cihazın tipine, kişinin hassasiyetine, kılın yapısına, cildin rengine bağlı olarak uygulama bölgesinde 10 dk. ile 1-2 saat kadar süren bir kızarıklık olabilir. Bu durum tamamen geçicidir. Bazen koyu tenlilerde, kalın ve koyu kıllı bölgelerde, aşırı hassas kişilerde hafif bir kabuklanma, uzun süren kızarıklık, sivilce oluşabilir. Bu gibi durumlar çoğu zaman hiçbir şey yapmadan düzelebildiği gibi bazen pomad kullanmakta gerekebilir.

Acı veya ağrı duyulur mu?

Günümüzde hiçbir epilasyon yöntemi tamamen ağrısız değildir. Ancak kullanılan cihazlara bağlı olarak hissedilen ağrıda çok büyük değişiklikler olmaktadır. BBL sahip olduğu teknoloji ve ileri düzey soğutma sistemi ile acısız-ağrısız epilasyonun ve konforunuzun garantisidir. BBL epilasyon seanslarına düzenli devam etmemem tedaviyi bozar mı?

BBL epilasyon seansları en kısa 4 hafta en uzun 8 haftada bir uygulanır. Eğer tedaviye ara verirseniz bu önceden yapılmış seansların boşa gittiği anlamına gelmez. Tedaviyi tamamen kılsız olarak devam ettirmek istiyorsanız seanslarınızı düzenli olarak yaptırmanız gereklidir.

Seanslar sırasında kıllarda azalma oranına göre her seansta indirim yapılıyor mu?

Hayır. BBL kıllara tek tek uygulanmaz. Kılların seyrelmesi fiyatı etkilemez. Ancak belli bölgeler bittiğinde ve seanstan çıkarıldığında o bölge fiyatı düşülür.

Hormonal probleme bağlı kıllanmada nasıl bir yol izlenmelidir?

Bu gibi durumlarda bir yandan endokrinolog ve/veya jinekolog tarafından tedaviniz devam ettirilirken diğer taraftan mevcut kıllarınız için lazer epilasyona devam edilir. Ancak hormonal probleminiz tekrar oluşursa veya tamamen giderilmemişse uygulanmış olan epilasyon tekrar kıl çıkmasını engellemeyecektir.

Riskleri nelerdir?

Hassas cildi olan kişilerde, yetersiz soğutmalı cihazlarda, çok koyu tenli hastalarda, lazer dozunun yükseltilmesi gereken ince ve açık renkli kıla sahip hastalarda farklı tip lazer epilasyonlarda görülen yanık riski BBL de çok düşük seviyededir.

Pahalı bir yöntem midir?

Hayır. Ağda ve benzeri kalıcı etkisi olmayan yöntemler gibi yaşamınız boyunca uygulanmaz. Toplam maliyet olarak diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında çok daha ucuzdur.

Nd:YAG Lazer Epilasyon hangi durumlarda tercih edilir?

FDA onaylı Nd:YAG lazerler, 1064 nm dalga boyundaki lazer ışığını derinin alt katmanlarına güvenle ulaştırır. Koyu ten rengindeki kişilerde bile güvenle kullanılabilir. 4 mm ye kadar varislerin tedavisinde FDA onayı vardır. Nd:YAG lazerlerin, bir diğer özelliği ise ‘Kıl Dönmesi’ yani halk dilinde ‘batık’ diye tabir edilen ‘folikülit’ durumlarda ilk seanstan itibaren iyileşme göstermektedir. Bronz tende ve yaz aylarında rahatlıkla epilasyonda kullanılır. Nd:YAG lazerlerin, uygulama esnasında cilt yenileme özelliğinin devreye girmesi de hastanın memnuniyetini arttırmaktadır. Nd:YAGlazerlerin en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta epilasyonda en başarılı lazerler oldukları literatürlerde belirtilmektedir. Bazen koltuk altı tüyleri derinde olabilir ve kılların azalması uzun sürer. Bu tür dirençli durumlarda daha derinlere inen Nd:YAG lazer epilasyona geçilebilir. Diğer lazer tipleriyle azaltılmış, incelmiş, artık epilasyona direnç göstermeye başlamış ince kıllarda doğru seçenektir. Alexandrite (740nm) ve DIOD (810 nm) lazerler dalga boyu olarak ince tüyde kısa kalırlar, etki için güç artımı yapıldığında kıl kökü yine de ölmez, üstelik atış yeterli derinliğe inmediğinden cilt yanar. Alexandrite ve DIOD ile özellikle yüzde başarılı sonuçlar alınamadığından ve bu lazerler yeni kıllanmaları tetiklediğinden yüzde Nd: YAG lazer kullanımı güvenlidir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon cihazının özellikleri nelerdir?

Diğer cihaz çeşitlerine göre dalga boyu en derine inen lazer cihazlarıdır. Nd:YAG Lazer Epilasyon zencilere dahi gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Dalga boyunun derinliği; ışının kılın tamamen köküne inişini sağlar. Ve bu da işlem esnasında ağrı-acı duygusunu tetikleyebilir. Bilindiği gibi epilasyon cihazlarının çoğuyla; damar ve kılcal damar tedavisi de gerçekleştirilir. Özellikle Nd:YAG lazerler alanında en başarılı epilasyon cihazlarıdır. En güzel yanı ise; her cilt ve her kıl tipine uygulanıyor oluşudur. Deriye ışını gönderirken epidermis tabakasına zarar verilmez. Cihaz gönül rahatlığıyla yaz aylarında da kullanılabilen bir cihazdır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon ne sıklıkta yapılır?

Nd:YAG Lazer Epilasyon ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler giderilir. Seans aralarında tüy olmaz. Lazer epilasyon tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon kaç seansta etkili olur?

Yaşa, yapıya, ten rengine, vücut bölgesine, kıl rengi ve kalınlığına göre Nd:YAG lazer epilasyon seans sayısı değişir. Ortalama 4-6 seansta kıllarda %60-90 arası azalma beklenir.

Nd:YAG Lazer Epilasyonla vücudun hangi bölgelerinde az sayıda seans gerekir?

Nd:YAG Lazer Epilasyon alt bacak, kasık ve koltuk altında hemen etkili olabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon vücudun hangi bölgelerinde çok sayıda seans gerekir?

Nd:YAG Lazer Epilasyon üst bacak, kol, gövde, göğüs, dudak üstü bölgelerde daha fazla seans gerektirir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon ince kıllarda en etkili lazer midir?

Muhtemelen evet. Bugüne dek kullanılan tüm lazerlerde bulunan açık tene uyum sağlama ve etki etme özelliği bakımından diğer cihazlardan ayrılan bu cihaz; koyu tene sahip olan 4.derece, 5.derece, 6.derece cilt tipi olarak adlandırılan tüm ten grubuna hitap eden en etkili cihazdır. Nd:YAG Lazer Epilasyon kılın kökünde bulunan renk pigmentine değil, kökün kendisine ışını ilettiğinden en ince tüy yapılarında dahi kalıcı çözüm sunabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon cihazının yan etkileri ve reaksiyonları nelerdir?

Ciddiyetini koruyacak ve daimi olabilecek bir yan söz konusu değildir. Seans devam ediyorken Nd:YAG lazerler ile taranmaya maruz kalan kıl köklerinde kızarmalar ve kabarmalar gerçekleşecektir. Bu sizin cildinizin hassasiyetinden kaynaklanabileceği gibi, kıl köklerinize lazerin olumlu etki ettiğinin işaretidir. Bu esnada ağrı kapasitenizle doğru orantılı olarak hafifçe bir yanma duygusu veya acı duygusu olağandır. Bu his kişiden kişiye değişkenlik gösterir.