Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karbon Peeling

Karbon Peeling

Karbon Peeling Nd:YAG Lazer sistemi ile gözeneklerin temizlenmesi ve  daraltılmasını sağlamak amacıyla kullanılır.  Karbon Peeling yağdan kaynaklı ciltteki parlaklığın giderilmesinde, aktif sivilcelerin kurutulmasında etkili  nonablatif cilt yenileme işlemidir.

Cilde uygulanan Karbon Peeling tedavisi ile ısı artışı sonucu derideki kolajen uyarılıp ciltte toparlanma oluşabilir. Karbon moleküllerinin patlaması sonucu gözeneklerde refleks olarak kapanmalar oluşmaya başlayabilir. Ciltte sıkılaşma görülebilir. Akne ve benzeri problemi olan ciltlerde yağ dengesi düzenlenebilir ve akne sorunu azalabilir.

Karbon Peeling uygulamasının sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlayabilir. Lazerle yapılan bu işlem cilt altı dokuları tedavi edebilir ve tedavinin etkisi cilt üzerinde görülmesi yaklaşık 3 hafta sonra başlayabilir. Uygulama sonrasında cildin arınmış, daha parlak ve ferah bir görünüm kazandığı görülebilir.

Karbon Peeling yüz bölgesinindeki birçok şikayetin tedavisinde kullanılabilir ve tedavi edici etkileri şu şekildedir;

* Aktif akne  tedavisi
* Gözenek sıkılaştırma

  • Topikal anestezi ihtiyacı yoktur.
  • Aktif akne için ayda 1, toplam 4-6 seans önerilebilinir.
  • Koruma ve matlaştırıcı bakım için ayda 1 seans yeterli olabilir.
  • Toplam işlem süresi 15 dk-20 dk civarındadır.
  • İşlem sonucunda 15 dk içerisinde gerileyen bir kızarıklık olabilir.

Karbon Peeling, cilde daha duru ve mat görüntü verme amacıyla yapılabilir, aynı zamanda elastin-kolajen stimülasyonu ile antiaging etki yapabilir.

Karbon Peeling Q-Switched Nd:YAG Lazer işleminde bitkisel karbon parçacıklarından oluşan bir çözelti tedavi edilecek alana uygulanır. Bu karbon parçacıkları lazer ışınlarıyla patlatılmaktadır. Karbon, Q-Switched Nd:YAG Lazer ile hedef belirler ve cildin neredeyse ‘görünmez’ diye tanımlanacak şekilde mikroskobik pulcuklar şeklinde dökülmesini sağlayabilir. Bu sayede hem peeling sağlayabilir hem de ısı etkisi ile kolajen üretimini tetikleyerek gözenekleri daraltabilir. Yağ bezlerini büzerek yağ salınımını azaltabilir.

Karbon Peeling cilt yüzeyinde oluşan yağın giderilmesi ve antibakteriyel etkisi sebebiyle akne tedavisine kombine olarak ve tedavi sonrasında koruma amaçlı kullanılabilir.

Karbon Peeling işleminde Q-Switched Nd:YAG kullanılır. 1064 nm dalga boyundaki lazer ışını saniyenin milyonda beşi gibi kısa bir atış hızıyla cilde yayılmış olan karbon partiküllere çarpar. Çok hızla gelen bu yüksek enerjiye sahip lazer, kısa sürede iletilen enerji sebebiyle patlama yapar, cilt yüzeyine yapışmış karbon partiküllerini patlatır. Cilt yüzeyindeki ölü dokular ile gözeneklere yapışmış olan yağ ile karışmış kirler, karbon patlamalarının etkisiyle uçurulur ve kaybolabilir.

Karbon Peeling uygulaması her cilt tipinde güvenle yapılabilecek bir cilt temizleme ve dezenfeksiyon işlemi olabilir. Karbon Peeling sonrasında cildin sadece yüzeyi değil alt katmaları da etkilenebilir. Kolajen dokusun da artış ve elastin liflerinde kısalma görülebilir. Karbon Peeling ile yağlanma problemi giderilebilir ve gözenekler de daralabilir.

Karbon Peeling, akne tedavisinde kombine kullanıldığı gibi, akne problemi olmayıp sadece yağlanma problemi olan ve bunun yarattığı parlamadan rahatsız olan hastalara da ayda bir bakım amaçlı uygulanabilir. İşlem sonrası yağsız nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

 

BLOG

error: Content is protected !!