Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Corona virüsünden korunmanın yolları

Çin’den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Corona Virüs ailesinden COVID-19, bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan virüslerdendir. Solunum yolu ile mukozolardan geçerek bulaşan bu virüs ile savaşırken bilgi kirliliğine, manipülatif ve agresif saldırgan hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalıdır. Sakinlik ve tedbir alarak davranmak önemli bir kuraldır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan uyulması gereken kurallara bağlı kalmak önemlidir.

Corona Virüs bulaşmasında merkezi otoritenin yanı sıra bireylerin davranışlarını standirdize etmek gerekiyor. Bazı virüsler havada uzun süre kalıyorlar ama COVID-19’un ağırlığından dolayı havada asılı kalma durumu net olmadığından sanki öyleymiş gibi davranmak en doğrusudur. Hem COVID-19’u almamak hem de yaymamak için yakın mesafe kuralının zorlandığı durumlarda maske kullanılmalıdır.

Corona (COVID-19) Virüs Nasıl Bulaşır?

Virüs solunum yolu ile bulaşır. Burada, tüm araştırmalar kesinleşmemiştir; bu yüzden, “Her türlü solunum yolu” demek gereklidir. Virüsler, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir. COVID-19, en yaygın olarak öpüşmek ve eller ile mukozalara temasla bulaşır.

Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, 2-14 gün olduğu düşünülenn inkübasyon dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır.

Coronavirüs (Korona) Belirtileri Nelerdir?

Ateş, öksürük ve nefes darlığı, başlıca belirtilerdir. Her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta yarar vardır: Burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı… vb. dikkatlice değerlendirilmelidir. COVID-19 belirtileri, genellikle 2 gün içinde ortaya çıkar ancak bu süre 14 güne kadar uzayabilir.

Yeni Corona Virüs (COVID19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği de unutulmamalıdır. COVID-19, göze damlacık yolu ile bulaşarak gözde konjonktivit (kırmızı göz hastalığı) sebep olabilmektedir. Göz doktoruna konjonktivit ile başvuran hastada ateş, solunum yolu tutulumu bulguları varsa ve öksürük, solunum güçlüğü de eşlik ediyorsa Corona Virüs akla gelmelidir. Diğer viral kırmızı göz hastalıklarında olduğu gibi COVID-19 belirtileri arasında da gözde kızarıklık, çapaklanma, sulanma gibi bulgular da sıklıkla olmaktadır. Koku ve tat duyusu kaybının da COVID-19’un ilk belirtisi olabileceği açıklanmıştır.

Corona Virüsten Nasıl Korunabilirsiniz?

Sağlık durumumuzu en üst düzeyde tutmak, dengeli ve iyi beslenmek, stresle başa çıkabilmek, yeterli uyumak her türlü hastalığa karşı yapabileceğimiz en önemli şeydir. Ayrıca kontrolsüzce etrafa aksırıp, tıksırmamak, öksürürken ağzımızı mendille kapatmak, ellerimize solunum salgılarımızı bulaştırmamak, bulaşırsa sabunla yıkamak, dezenfekte etmek çok önemlidir. El hijyenine dikkat edilmeli, en azından bu dönem el sıkışmamalıdır.

Eller kirliyken ağız, burun, kulak ve gözlere götürülmemeli, el dezenfektanı kullanılmalıdır. Kapalı ortamlarda bulunmamaya da dikkat edilmelidir. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Bunun dışında, gündemi takip ederek, toplu taşıma davranışlarımızı güncel tutmak (maske takmak vb), tek kullanımlık mendil, el dezenfektanları taşımak, elleri “gereken her durumda” sabunla yıkamak, bu dönem asla el sıkışmamak, solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsak kişisel bulaştırmama davranışları edinmek, gerekirse evden çıkmamak alınabilecek önlemler arasındadır.

Corona Virüs Tedavisi Nasıldır?

Spesifik, yani Corona Virüs’e özgü (Corona Virüs’ü “öldüren”) bir ilaç yoktur. Bu, virüs hastalıklarının çoğu için böyledir. Ağır hastalanan kişilerin yatırılarak, “destekleyici tedavi” görmeleri gerekir. Yani nerede sıkıntılı bir durum varsa onu çözmeye yönelik tedaviler yapılır. Eklenen başka mikroplar (bakteri enfeksiyonu) olduğunda, onlar tedavi edilir. Hiçkimse COVID-19 için bağışık değildir. Taşıyıcı olan herkes hastalık belirtisi göstermeyebilir. COVID-19 bulaşı olanların hepsi, ağır hastalık geçirecek anlamına da gelmez.

 

BLOG

error: Content is protected !!