Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Btoks

 

Btoks nedir?

Btoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilir. Bu bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir.

Nasıl etki eder?

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyebilir. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterebilir. Btoks sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı yanlış mimiklere sebep olan kas aktivitesinin azalmasını sağlayabilir.

Ne amaçla kullanılır?

En çok yüzdeki yanlış mimiklerin sebep olduğu kırışıklıkların azalması, dudak köşelerinin ve burun ucunun yukarı kaldırılması için kullanılabilir. Çene (Masseter) kasının kontrolsüz aktivitesinin azaltılmasını sağlayabilir, koltuk altı ve el-ayak içindeki aşırı terlemeleri önlemek için kullanılabilir.

Btoks hangi bölgelere uygulanır?

  • Alın ve göz çevresi btoks

Yüzdeki mimik kaslarının yanlış ya da gereğinden fazla çalışması sebebi ile alın ve göz çevresinde bıçak kesiği ince çizgiler oluşmaktadır. Btoks çok iyi bir kas eğitmeni ve doğru bir öğretmendir. Btoks, yanlış mimiklere bağlı aşırı kas hareketlerinden kaynaklı ifade bozukluklarının geri dönülmez bir hal alıp doğal ifadeyi bozmaması için kullanılır.

Btoks uygulamasının amacı doğal görüntüyü ve doğal mimikleri korumaktır. Çok genç ve yumuşak karekterli bir genç kız, kaşlarını kontrolsüz çattığı için çok sert ve sinirli görünebilir. Erken yaşta btoks yaptırarak konsantrasyon anında yanlış bir alışkanlık olarak kızgınlık mimiklerini kullanması önlenebilir ve doğal görüntüsü korunmuş olur. Alındaki gittikçe derinleşen akordiyon çizgileri denilen aslında sadece hayret ve şaşkınlık anında kullanılması gereken mimikler, yanlış ve fazla kulanımları sonucu kişiyi hep şaşkın, korkmuş, tedirgin gösterebilir. Özellikle gazeteci, avukat, psikiyatr… gibi insanları uzun süre dinleyen meslek gruplarında bazen yüz felci geçirmiş gibi tek kaş havada olabilmektedir hatta bazıları bunun kendi doğal görüntüsü olduğunu bile düşünmektedir. Btoks ile yüz normale döndürüldüğünde kaş göz mesafesi daha simetrik bir hal alırken ifade daha aydınlık görünebilir.

Bir Akdeniz ülkesinde yaşadığımız düşünülürse mimiklerin dışında her güneşe maruz kaldıgınızda, konuşup güldüğünüzde istemsiz olarak gözler kısıldığından kaz ayakları çok hızlı ilerler hatta bazen orta yaşları bulmadan elmacık kemikleri üzerine doğru ilerleyip derinleşebilir. Btoks yardımı ile oluşan çizgiler giderilebilir, yeni çizgiler oluşması önlenebilir. Aynı zamanda btoks alın bölgesine uygulandığında sinirleri rahatlatacağı için baş ağrısını engelleyebilir, migren tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Btoks alındaki kas spazmını durdurdugu için saçlı bölgeye kan akışını arttırabilir. Özellikle orta yaş sonrası tüm kadınlarda ve erkeklerde saçlar cansızlaşıp seyreldiğinden alın btoksu yaparken saç çizgisine de uygulamak saç sağlığı açısından koruyucudur.

  • Dudak Köşesi Btoks

Dudak köşesi özellikle orta yaş sonrası kadınların ve erkeklerin yüzde en çok yakındığı bölgelerdendir. Zamanla Depresor Anguloris Oris kasının kısalıp kalınlaşması ve sertleşmesi ile ağız köşeleri aşağı doğru çekilir. Bu kederli üzgün ve depresif bir görüntü yaratabilir. Orta yaş sonrası başlayan ağız köşelerindeki aşağı iniş zamanla hızlanabilir yüzde her an mutsuz ve ağlamaklı bir ifade oluşabilir. Bu ifade sebebi ile kişi aynaya her baktığında kendine yabancılaştığını hissedebilir. Dudak köşelerine küçük bir btoks dokunuşuyla Depresor Anguloris Oris kası gevşetilerek daha doğal ve mutlu bir ifade oluşabilir.

Yüzde alın, burun ve çene oranı birbirine yakın olmalıdır, buna ‘Altın Oran’ denir. Irkımızın çene ve boyun oranı kısadır. Çok genç yaşlarda bile bu kısalık dikkat çekmekte ve yüz proporsiyonunu bozmaktadır. Daha ideal bir yüz görüntüsü isteyenlere ciddi estetik operasyonlardan ziyade dudak köşesi btoks ve çene dolgusu önerilir.

Özellikle çenesinde implant olan, ağız içi protez kullanan, orta yaş ve sonrası gurupta çene kemikleri zamanla zayıflayıp eridiği için çene ucunun öne doğru kıvrılmasıyla ‘cadı çenesi’ denilen görünüm oluştuğundan diş problemi olan insanların btoks yaptırarak çenesinin doğal görüntüsünü olabildiğince koruması önerilir.

  • Dudak Üzeri Btoks

Ağız çevresinin tekrarlayıcı hareketleri dudak üstünde bir takım cilt kırışıklıklarına yol açabilir. Bunlara ‘sigara çizgileri’ denir. Bu çizgiler genetik eğilimlidir, sigara içmeyenlerde bile erken yaşlarda oluşabilir. Zamanla derinleşen ve keskinleşen bu çizgilere dudak üzeri btoks ile beraber sıklıkla kontür ışık dolgusu da önerilir.

  • Çene (Masseter) Btoks

Masseter kası istemsiz bir şekilde dişlerin aşırı sıkılması sonucu normalden fazla gelişebilir ve kontrolden çıkabilir. Masseter kasının kontrolsüzlüğü sebebi ile diş mineleri aşınabilir, diş kökleri zarar görebilir. Bu probleme özellikle metropol tarzı büyük şehirlerde yaşayan insanlarda çok sık rastlanabilir.

Diş sıkma problemi başlayanlarda yaşam koşullarının stresi sebebiyle masseter kasının çene kemikleri ve dişlere yaptığı bası giderek artabilir ve kontrolden çıkabilir. Gün içinde farkında olmadan kontrolsüz diş sıkmalara uyku esnasında diş gıcırdatmalar da eklenebilir. Bu durum diş sağlığı açısından tehlikeli bir hal alabilir. Dişler kendilerini tamir edemeyen organlardır. Dişlere verilen hasar geri dönmez. Dişler kayba uğrarken kan dolaşımı azalacağından çene kemiğinin metabolizması da bozulabilir, ilerleyen durumlarda çene öne doğru eğrilip kısalabilir, bu durum bir kısır döngü olarak devam edebilir.

Diş sıkma problemi diş sağlığı kadar ruh sağlığını da etkileyebilir. Geceleri dişlerini sıkan kişiler güne yorgun ve sinirli başlayabilir. Diş gıcırdatan ve sıkan insanlar, uyku kaliteleri bozuk olduğundan ve sürekli ağrı çektiklerinden depresyona eğilimli olabilirler. Çenelerinde bir ağırlık hissi ve ağrının yanında bozulmuş eklemlere bağlı ağız açıp kapatırken kontrakte kütürdeme sesi de duyulabilir. Ağrısı olan kişiler kendilerini boyun fıtığı olacak sanıp çeşitli fizik tedavi ve masaj teknikleri denemiş bile olabilirler. Bu grup hastalar masseter btoksu sonrası tüm bu baş, boyun ve sırt ağrılarının azaldığını fark edebilirler.

Diş sıkma problemi olan hastalar, Masseter kasları çok irileştiği için yüzü yanlara doğru çıkıntılı, köşeli, kısa ve daha yanaklı gösterebilir. Masseter kasına uygulanan btoks ile Masseter kasları gevşeyebilir ve incelebilir. Diş sıkma problemi olan hastaların diş sıkma sorunu azalırken çene kontürü belirginleşebilir, yüz daha ince ve uzun bir görünüme kavuşabilir.

Masseter btoksu sağlığın yanında sadece güzellik için de uygulanabilir.

  • Burun Ucu Btoks

Burun ucunu kaldırmak, üst dudak kontürünü belirginleştirmek için uygulanabilir. Burun ucu Btoks‘la daha estetik bir burun ucu ortaya çıkabilir. Yüz ifadesi daha net ve güzel bir görünüm kazanabilir. Burun ucu Btoks ile diş etlerinin görünmesi engellenebilir. Protez, ön implant ve diş teli kullanan, çok sigara içen, anemik, diş eti çekilmeleri olan… kişilerin diş etlerinin rengi bozulmuş olabileceğinden daha estetik bir gülümseme için burun ucu Btoks yaptırmaları önerilir.

  • Koltuk Altı Btoks

Btoks kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması da azaltılabilir. Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan avuç içleri ve koltuk altı bölgesine uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanabilir. Btoks, tedavisinde güvenle kullanılabilir.

Koltuk Altı Btoks yaz öncesi en sık yapılan medikal estetik uygulamalarındandır. Yazın daha kendine güvenli ve ter kokusundan korkmadan aktif bir sosyal hayat sürdürmek isteyen herkese Koltuk Altı Btoks önerilir.  Koltuk altı Btoks sadece terlemeyi önlemekle kalmaz, koltuk altlarının koyulaşmasını engelleyebilir, kıl köklerinin iltihaplanmasını durdurabilir, koltuk altı derisinin kırışıklıklarını azaltır ve daha güzel görünmesini sağlayabilir. Koltuk Altı Btoks vücutta ter kaynaklı kokuları ve lekeleri önlediği için yaz döneminde psikolojik açıdan çok önemli bir destektir, kişinin kendine güvenini arttabilir. Koltuk Altı Btoks ‘un etkisi 8-10 ay sürebilir.

  • Boyun (Nefertiti) Btoks

Yaş ilerlemesi, uzun süre masa başı işi yapmak (çene ucunu gövdeye çok yakın pozisyonda uzun süre tutarak çalışmak durumunda olmak), genetik ve çevresel faktörler etkisi ile boyun bölgesinde platysmal (dikey) bantlar oluşur. Boyun daha kısa, kalın ve sarkık görünür (Hindi boynu). Dikey bantlar kişiye sinirli bir görünüm verir. Platysmal bantların kısalması aynı zamanda dudak köşelerini de aşağı çektiği için kederli görünümü arttırabilir ve çenenin kısa görünmesine sebep olur.

Boyun bölgesine btoks uygulaması ile platysmal bantları kısaltan kasların aktivitesi azalabilir. Boyun daha belirgin, zarif, uzun, diri, gergin ve genç görünebilir.(Kuğu boynu).

  • Baby Btoks

Cildin daha canlı ve parlak görünebilmesi, ince kırışıklıkların azalması için mezankimal tabakaya homojen uygulanan mezo btoks işlemidir. Kliniğimizde Aqua Roller sistemi ile uygulanmaktadır. Aqua Roller; mimiklerini kaybetmek istemeyen, enjeksiyonu tercih etmeyen kişiler için çok uygundur. Mimikleri durdurmaktan ziyade yüzeydeki ince kırışıklıkları azaltmak ve sıklıkla birlikte kullanıldığı PRP ve leke-lifting serumlarını cildin derin tabakalarına emilimini arttırmak amacı ile kullanılır. Aqua Roller uygulamasında btoks kullanımı mimikleri etkilemediği ama kırışıklıkları azalttığı, cildi parlattığı  için ‘Baby Btoks’ olarak bilinir. Özellikle nişan, düğün, mezuniyet, seminer… gibi özel günler öncesi hemen görülen  parlama etkisi ve ciltte hasar oluşturmaması sebebi ile tercih edilir.

Etki ne zaman başlar?

Btoks‘un etkisi 48-72 saatte başlar. Asıl etki  14 günde görülebilir.

Etki ne kadar sürer?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi 4 ay sürebilir. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzayabilir. 4-6 ayda bir tekrarlanması önerilir.

Neden tek bir uygulama değildir?

Btoks. sinir bağlantılarında(sinaps) cAMP reseptörlerine geri dönüşümsüz olarak bağlanır. Böyle bir durum teorikte bağlandığı sinir ucundaki etkisinin devamlı olduğu anlamına gelmektedir. Ancak pratikte durum böyle değildir. Sinir uçlarından zamanla tomurcuklanma denilen yeni sinir uçları oluşarak etkinin kaybolmasına neden olabilir.

Düzenli btoks uygulamalarının yararı nedir?

Düzenli olarak btoks uygulanan kişilerde yanlış kullanılan mimik kasları doğal aktivitesine dönebilir. Konsantrasyon anında kızgınlık ya da hayret mimikleri çalışmayabilir, sadece kızınca ya da şaşırınca çalışabiliyor olması doğru hedeftir. Çenede kontrolden çıkmış kasılmalar duracağından çene, boyun, sırt, baş ağrıları geçebilir, hasta daha mutlu bir ruh haline kavuşur.

Btoks ömür boyu yapılması gereken bir işlem değildir. Hangi amaçla yapılıyorsa kasları doğal ve normal hale getirinceye kadar 4-6 ayda 1 uygulanması önerilir. Btoks kasları terbiye ettiğinde görevi biter. Bir daha tekrar ne zaman ve hangi kas grubunda sorun varsa, kontrolden çıkan kaslara yönelik olarak o bölgeye tekrar uygulanabilir. Kişinin yaşı, kaslarının aktivitesi ve kalınlığı, strese verdiği cevap bu süreçte önemlidir.

Zaman içinde Btoksun etki süresi kasların uyumu neticesinde daha uzamış gibi gelebilir ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanabilir.

 

Yaptırılmadığı zaman kırışıklıklar önceki hale göre nasıl görünür?

Yapılmadığında, mimik kaslarında belirgin bir duraklama olduğu için kırışıklıklar önceye göre daha azalmış olabilir.

Nelere dikkat edilmelidir?

Normal duş yapmakta ya da yüzü temizleyip krem sürmekte bir sakınca yoktur. Uygulama sonrası 15 gün hamam, sauna, SPA gibi çok yüksek buhar içeren ortamlardan kaçınılmalıdır. Btoks yapılan bölgeye şiddetli masaj yapılmamalıdır. Ayakkabı bağlamanın, öne eğilmenin, spor yapmanın, yüz üstü yatmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Kimlere uygulanmaz?

Tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında hastalara beklentilerini sağlayabilir. Ancak her hastaya ve her çizgiye uygulanmamalıdır. Özellikle göz kapağı aşırı katlanmış ve estetik operasyon gerekli hastalar, btoks uygulaması sonrası daha kötü bir görünüme sahip olabilecekleri için bu kişilere uygulama yapılmamalı ya da göz kapağı düşüklüğü unutulmayarak sadece uygun olan alanlara btoks enjeksiyonu yapılmalıdır.

Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) btoks uygulanmamalıdır.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir.