Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

BBL Epilasyon

BBL epilasyon nedir?

Lazer etkisi güçlü, hızlı, acısız ve güvenlidir. BBL epilasyon klasik lazer sistemlerinden farklı olarak tek tek atış yaparak değil, uygulama bölgesindeki tüm kılları yok etmek için gerekli enerjiyi hedef bölgeye yükleme amacıyla cilt yüzeyinde dolaştırılarak çalışıldığı için ‘ütü’ olarak adlandırılır.

Nasıl etki eder?

BBL epilasyon Selektif fototermoliz prensibine dayalı olarak etki eder. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları, kıl kökleri tarafından emilerek optik enerjilerini aktararak ısı enerjisi yaratır. Sadece hedef yapıda oluşan bu ısı enerjisi çevre dokuya zarar vermeden kıl köklerini tahrip eder. Kıl köklerinde anlık (milisaniye) 70°c lik ısı artışı ile geri dönüşümsüz bir hasar yaratır.

BBL’in diğer lazer sistemlerinden üstünlüğü nedir?

Broad Band Light kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Yoğunlaştırılmış geniş bantlı ışık enerjisi demektir. BBL‘de ışınların tümü ayarlanabilir 640-1400 nm dalga boylarında, aynı anda farklı fazlarda ilerleyen foton partiküllerinden oluşur. BBL birkaç farklı lazerin toplam etkisinden fazlasını tek bir uygulamada yapabilir. Bu yüzden farklı kıl tiplerine kontrollü bir şekilde aynı anda etki edebilir. Epilasyon esnasında atışlar tek tek yapılmadığı için kılları atlama riski de yoktur.

Epilasyon için kullanımda bulunan lazer tipleri nelerdir?

Ruby Lazer(695): Pigmenti çok iyi görür, güçlüdür ama yüzeyseldir. Derin kıl köklerine inemez.

Alexandrite Lazer(755): Etkilidir ama ince tüyü göremez.

Diode Lazer (810): Çok ağrılıdır, orta kalınlıktaki tüyleri görse de ince tüylerde etkisizdir.

ND Yag Lazer (1064): İnce tüyleri en iyi gören lazerdir. Ancak çok derine gittiği için gereksiz ağrı oluşur.

BBL’in IPL sistemlerinden üstünlüğü nedir?

IPL’de belirlenmiş ışık bandı, belirlenmiş güç ile tek seferde verilir. Bu yüzden IPL sistemlerde doz yüksek olduğunda yakma riski çok yüksektir, düşük olduğunda da etki etmez. Etki etmediği kılları da uyararak daha da güçlendirir.

BBL de ise hedef bölgedeki kılları yok etmek için gerekli enerji otomatik olarak belirlenir. BBL, hedef enerjiyi tek seferde değil, kısa milisaniyeler de kontrollü olarak verir. Yüksek enerji dokuda hiçbir hasar oluşturmadan güvenle verilebilir.

Avantajları nedir?

BBL kalıcı epilasyon sağlar. İnce ve açık renkli kıllara bile etkilidir. Tamamen ağrısızdır. Güvenilir bir yöntemdir,her cilt tipinde kullanılabilir. Yara ve yanık riski yoktur. Kanserojen değildir. Dünyadaki en hızlı epilasyon lazeridir. Uygulandığı dokuda elastin ve kolajen uyarımı ile anti-aging etkisi yapar. Ağda uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Neden tek seans değildir?

Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anagen) olan kıl kökleri etkilenirken, gerileme (telogen) ve dinlenme (katagen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Etkilenmeyen kıllar için bir süre sonra tekrar seans uygulanması gerekir. BBL epilasyon uygulamasının seans aralıkları bölgeye göre 4-8 hafta arasında değişir.

Başlangıçta seans sayısı belli midir?

Epilasyon uygulamasının başlangıcında kesin seans sayısı vermek gerçekçi bir davranış değildir. Kılların rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, uygulama sırasında bulundukları faz farklılıklarından dolayı seans sayısı kişiden kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişebilmektedir. Bu neden tahmini olarak seans sayısı söylenebilir.

Kesin garanti var mıdır?

Hayır. Tıbbi olan bu tarz uygulamalarda %100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi değildir. Kişinin genetik veya hormonal yapısı, kılın rengi ve yapısı sonuçları etkilemektedir.

Sonrasında yanık yada leke kalır mı?

Tedavi sonrasında kullanılan cihaza bağlı olarak 5-10 dakika bazen 1-2 saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. BBL‘in diğer lazer epilasyonlardan farklı olarak yakma ihtimali yoktur. Ancak epilasyon öncesi doğrudan güneşlenilmiş veya solaryuma girilmişse ciltte geçici lekelenmeler görülebilir.

Kontrol seansı nedir?

Kontrol seansı geniş alan uygulamalarında (sırt, göğüs, bacak gibi) lazer atışı atlanmış olabileceği için yapılan kısa süren ve ücretsiz bir lazer epilasyondur. Bu uygulama sadece uygulamadan sonraki 15-20 günlerde ve gerek varsa yapılır. İhtiyacınız olmadığını düşünüp gelmemeniz veya doktorunuzun gerek görmemesi halinde tedaviniz olumsuz bir yönde bozulmaz. 15-20 günlük sürenin sonrasında kontrol seansı yapılması gerileme ve istirahat evresindeki kılların etkilenmesine neden olur. Bu nedenle sonraki lazer seanslarının etkisinin azalmasına neden olup tedavi sürecini bozacağı için 15-20 günden sonra yapılmamaktadır.

Güvenli bir uygulama mıdır?

İlk lazer 1958 yılında icat edilmiştir. Pratik olarak kullanılan ilk lazer ise 1960 yılında üretilmiştir. 1983’ten itibaren yaklaşık 25 yıldır diş hekimliği, göz hastalıkları, plastik cerrahi gibi çeşitli tıbbi alanda güvenle kullanılmaktadır. Epilasyon amaçlı lazer sistemleri ise 15-20 yıldır kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde lazerin epilasyon ve diğer estetik amaçlı uygulamaları günümüzde daha da güvenli olarak yapılmaktadır. BBL radyoaktif ışın yaymaz, kanserojen değildir. 1983 yılında yapılan bir araştırmada lazerin iyonik etkisi olmadığı ve canlı büyüyen bağ dokusu hücreleri üzerinde hiçbir kötü etkisi olmadığı gösterilmiştir. BBL dünyanın birçok ülkesinde kullanılmakta ve FDA onayı bulunmaktadır.

Öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

BBL epilasyon uygulamadan birkaç hafta önce kıl köküne zarar veren ağda, cımbız gibi yöntemlere son verilmiş olmalıdır. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması gereklidir. Lazer epilasyon uygulanacak kişilerin beta karoten içeren ilaçlar kullanması (A vitamini gibi) yada karotenden zengin besinler (havuç, portakal gibi turuncu besinler) ile uzun süredir beslenmiş olması beklenen etkinin azaltmasına neden olabileceğinden bu tür ilaçlar ve besinler kesilmelidir. Cildi soyan peeling gibi işlemler en az 2 hafta önceden bırakılmalıdır.

Sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

BBL epilasyon uygulanmış bölgeye mutlaka 30 SPF güneş koruma kremi uygulanmalıdır. En az 1 hafta doğrudan güneşlenilmemeli ve solaryuma girilmemelidir. Buna uyulmadığı durumlarda lazer uygulanan bölgelerde lekelenme görülme olasılığı çok artacaktır. İlk 2-3 gün cildi tahriş eden peeling, keseleme gibi işlemler kesinlikle uygulanmamalı, sıkı ve sert giysiler giyilmemelidir.

Kimlere uygulanabilir?

BBL lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese uygulanabilir.

Kimlere uygulanmaz?

12 yaşından küçüklere, tersine bir kanıt olmamasına rağmen hamileliğinin ilk 3 ayı içinde olanlara, cildinde kanser veya kanser öncesi lezyonları olanlara, derideki kolajen dokuyu tutan hastalığı olanlara (Sedef gibi), deri renginde değişikliğe yol açan hastalığı olanlara, akne nedeniyle son 6 ay içinde Roacutane kullanmış kişilere BBL epilasyon uygulanmaz.

Herpesli (uçuk hastalığı) bölgelerde, sedef hastalığı olanlarda, cilt enfeksiyonlarında BBL epilasyon yapılamaz. Çok bronz ciltlere epilasyon yapılamaz, rengin açılmasını beklemek gereklidir. Eğer tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını görmeyeceği için tedaviden etkilenmez. Beyaz-gri, kızıl ve sarı renk kıllara genellikle etkinlik göstermez.

Bronzlaşmış bir cilde BBL epilasyon yapabiliyor musunuz?

Bu tamamen BBL in teknik özellikleri ile ilgilidir. Bu özelliklere sahip olmayan cihazlar ile bronzlaşmış ciltte yapılan BBL bronzlaşmış ciltte de epilasyon yapılabilmektedir. Uygulamaların yan etkisi fazla olacaktır.

Sonrasında ne gibi etkiler görülebilir?

BBL epilasyondan hemen sonra cihazın tipine, kişinin hassasiyetine, kılın yapısına, cildin rengine bağlı olarak uygulama bölgesinde 10 dk. ile 1-2 saat kadar süren bir kızarıklık olabilir. Bu durum tamamen geçicidir. Bazen koyu tenlilerde, kalın ve koyu kıllı bölgelerde, aşırı hassas kişilerde hafif bir kabuklanma, uzun süren kızarıklık, sivilce oluşabilir. Bu gibi durumlar çoğu zaman hiçbir şey yapmadan düzelebildiği gibi bazen pomad kullanmakta gerekebilir.

Acı veya ağrı duyulur mu?

Günümüzde hiçbir epilasyon yöntemi tamamen ağrısız değildir. Ancak kullanılan cihazlara bağlı olarak hissedilen ağrıda çok büyük değişiklikler olmaktadır. Oysa BBL epilasyon tamamen ağrısızdır. BBL sahip olduğu teknoloji ve ileri düzey soğutma sistemi ile acısız-ağrısız epilasyonun ve konforunuzun garantisidir. BBL epilasyon seanslarına düzenli devam etmemem tedaviyi bozar mı?

BBL epilasyon seansları en kısa 4 hafta en uzun 8 haftada bir uygulanır. Eğer tedaviye ara verirseniz bu önceden yapılmış seansların boşa gittiği anlamına gelmez. Tedaviyi tamamen kılsız olarak devam ettirmek istiyorsanız seanslarınızı düzenli olarak yaptırmanız gereklidir.

Seanslar sırasında kıllarda azalma oranına göre her seansta indirim yapılıyor mu?

Hayır. BBL kıllara tek tek uygulanmaz. Kılların seyrelmesi fiyatı etkilemez. Ancak belli bölgeler bittiğinde ve seanstan çıkarıldığında o bölge fiyatı düşülür.

Hormonal probleme bağlı kıllanmada nasıl bir yol izlenmelidir?

Bu gibi durumlarda bir yandan endokrinolog ve/veya jinekolog tarafından tedaviniz devam ettirilirken diğer taraftan mevcut kıllarınız için lazer epilasyona devam edilir. Ancak hormonal probleminiz tekrar oluşursa veya tamamen giderilmemişse uygulanmış olan epilasyon tekrar kıl çıkmasını engellemeyecektir.

Riskleri nelerdir?

Hassas cildi olan kişilerde, yetersiz soğutmalı cihazlarda, çok koyu tenli hastalarda, lazer dozunun yükseltilmesi gereken ince ve açık renkli kıla sahip hastalarda farklı tip lazer epilasyonlarda görülen yanık riski BBL de çok düşük seviyededir.

Pahalı bir yöntem midir?

Hayır. Ağda ve benzeri kalıcı etkisi olmayan yöntemler gibi yaşamınız boyunca uygulanmaz. Toplam maliyet olarak diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında çok daha ucuzdur.

BLOG

error: Content is protected !!