Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Baldır İnceltme Tedavisi

Botulinum toksin, çok iri ve belirgin görünen baldır kaslarının inceltilmesi için kullanılmaktadır. Çoğu kadın için baldırı geniş ve kaslı bacak görünümü, erkeksi bir bacak algısı yaratmakta ve bacağı olduğundan çok daha kısa göstermektedir. Düzenli kontürlere ve uzun bacak oranına sahip kadın vücudu daha feminendir. Kadınsı bacak görünümü için ince bir baldır algısının çok yüksek olduğu görülmektedir.

Baldır arka kısmınında başlıca iki kas bulunur:

  1. Gastrokinemius
  2. Soleus

 

Baldırın dış konturlarını belirleyen ve daha yüzeysel yerleşen Gastrokinemius kasıdır. Girintili çıkıntılı ve erkeksi görünümden sorumludur. Kasın üst kısmı diz arka kısmında yağ pedlerinin altından başlamaktadır. Gastrokinemius kasıldığında baldır arkasına ‘ters kalp’ şeklinde bir görünüm vermektedir. Yukarda dış ve iç olmak üzere 2 kısımdan başlamakta ve her ikisi de baldır arkasında iki yuvarlak yumru şeklinde yerleşmektedir. Simetrik bir yerleşim göstermezler. Dış parça baldır arkasında daha yüksek ve obliktir. İç parça ise daha büyüktür ve baldır arkasında daha yuvarlak ve aşağıdadır. Bunlar baldır arka alt kısmında Aşil tendonunda sonlanmaktadır.

 

 

“Soleus” kası şeklinden dolayı Latince düz sandalet anlamına gelen “Soleus” kelimesinden  gelmektedir. Soleus, alt bacakta tibia ve fibula kemiklerinin üzerini arkadan örterek Gastrokinemius kasının altında yer almaktadır. Gastrokinemius kası tarafından gizlenmiş gibi görünmekle birlikte Gastrokinemius kasının kenarlarında özellikle ayak bileğine yakın alt bacakta belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Soleus bazen tibia arkasında ön görünümden bile fark edilebilmektedir. Soleus bacağın 2/3 ünü örterek Aşil tendonu ile topukta sonlanmaktadır.

 

Gastrokinemius ve Soleus her iki kasın fonksiyonu; iki kas farklı özelliklerde olmakla birlikte ayağın fleksiyonunu (ayağın pedal basma hereketini) sağlamaktadır.

Gastrokinemius çok güçlü bir kas olup bacağın arka kısmını kontrol etmektedir. Gastrokinemius başlıca çok hızlı kasılan liflere sahiptir. Gastrokinemius lifleri hızlı kasılır ama çabuk yorulur.

Soleus lifleri yavaş ve hızlı kasılan lifler olarak iki tiptir. Soleusun yavaş kasılan liflerinin sayısı daha fazladır. Bu nedenle Soleus vücudun dinamik postürünün devamında yorgunluğa dirençli olmayı ve sağlamlılğı belirleyicidir.

Bacak kaldırma, sprint atma ve zıplama gibi güç gerektiren ani hareketlerde Gastrokinemius kası etkinken, jogging, yürüme, ayakta durmak gibi daha az güç isteyen hareketlerde Soleus etkindir. Hangi kasın daha aktif olduğu dizin pozisyonuna bağlıdır. Eğer diz ekstansiyon  (düzelme)‘a gidiyor ise çömelmeden ayakta durma veya zıplama pozisyonundan ayağa kalkarken Gastrokinemius daha fazla aktiftir. Eğer diz fleksiyonda (bükülme) ise (yavaş yürürken gibi) Soleus daha aktiftir.

Baldır kontur düzensizlikleri ve asimetrilerde en sık olarak 2 neden görmekteyiz.

  • Baldırda deri altı yağ dokusu artışı
  • Baldır kaslarının aşırı büyümesi (hipertrofisi)

Baldırda bu kaslardan kaynaklanan düzenzilik ve genişlemelerde botulinum toksin uygulanmaktadır. Baldır inceltme tedavisinde ilk basamaklardan biri botulinum toksin  enjeksiyonudur. Baldırlara botulinum toksin enjeksiyonu kolay ve hızlı bir uygulamadır. Sonuç hemen görülür. Başlangıçta senede iki kez önerilmektedir, sonraki süreçte baldırın durumuna göre enjeksiyon tekrarına karar vermek en doğrusudur.

 

Baldır inceltmek için yapılan botulinum toksin uygulamasında ölçüm yaparak çalışmak da tercih edilebilir. Baldırın en çıkıntılı noktasından üst ve alt 5 cm lik noktalardan baldır çevresi ölçülür. Botulinum toksin etkisi oturduktan sonraki baldır çevresi ölçümleri karşılaştırılır. Fotoğraflar ayak ucunda yükselirken baldırlar en kasılı pozisyonda çekilmelidir. Amaç hem çıkıntılı baldır görünümünü azaltmak hem de bacağı daha ince göstermektir. Baldır botulinum toksin etkisi çok çabuk görülen son derece güvenli bir uygulamadır.

Her ne kadar yüz güzelliği daha önemli görünse de kadınların çok önem verdikleri bölgelerden biri de bacaklarıdır. Çoğunlukta ise kalın baldırlar kadınların moralini bozmaktadır. Yüzü ve fiziği altın oranlara sahip olsa da baldırdaki istenmeyen kas çıkıntıları ve kalınlık kadınların plajda bile uzun elbiselerle bacaklarını saklamasına neden olmaktadır. Baldırlara Botulinum toksin enjeksiyonu özellikle kışa girerken uzun çizme giymeyi kolaylaştırmak için yaza girerken de bacakların daha kadınsı ve daha düz kontürlü görünmesi için tercih edilmektedir.

 

Baldır İnceltme uygulaması iki haftada net olarak oturur. Sıklıkla botulinum toksin uygulaması sadece Gastrokinemius kaslarına yapıldığı için hoplama zıplama gibi ani bacak hareketlerinde yavaşlama görülebilir. Hastalar bunu ağır çekim hissi olarak tanımlarlar. Geçici olan bu durum iki hafta zarfında kaybolur. Kasların yeni şekline uyum sağlarken kramp benzeri kasılmaların ve kontrolsüz kas spazmlarının da geçtiği, dolaşımın rahatladığı görülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLOG

error: Content is protected !!