Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dövme Silme

Lazerle Dövme Silme Nasıl Çalışır?

Dövme Silme, Lazer ışığı = enerji. Koyu renkli bir kıyafetle güneş altında bir süre beklerseniz kıyafetin ve derinizin ısındığını fark edersiniz. Çünkü koyu renkli boyalar ışığı emerler ve ısıya dönüştürürler. Lazerde benzer bir prensiple çalışır. Koyu renkli boyar maddeler lazer ışığını emerek ısı, ses veya buharlaşma şeklinde doku yanıtına neden olurlar. Dövmeleri yok etmek amacıyla kullanılan lazer ışınları deri yüzeyini zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürür. Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Vücudun bağışıklık sistemi küçük parçacıklara ayrışmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Her dövme silinebilir mi?

Her dövme genellikle yok edilebilir fakat her zaman değil. Dövme sildirme lazerleri en son teknolojiyle üretilmiştir. Deride bulunan birçok ana rengi lazerle silmek mümkün olmakla birlikte mor, pembe, sarı renklerin bazı tonları, ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazerle silinememektedir. Bundan dolayı ilerleyen zamanlarda dövme yaptırıp sildirmeyi düşünenler lazerle çıkması zor ve/veya imkansız olan renkleri seçmemeleri öneririz.

Dövme silme seans aralıkları nasıl ayarlanır?

Dövme silmede seans aralıkları 6-8 haftadır. Lazerle dövme silme tedavisinde deri yüzeyinde oluşan kabuklanma 3-4 gün içerisinde düzelir. Deri yüzeyinin normalleşmesine rağmen deri altında tetiklenmiş olan boyanın vücuttan uzaklaştırma işlemi devam eder. Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılabilir maddelerin mümkün olduğu kadar fazla uzaklaştırılması ve deri destek dokusunun normalleşmesi beklenmelidir. Lazerle dövme silmede ikinci veya daha ileri seanslara en erken 6-8 hafta sonra alınır. Bazen aranın daha fazla uzatılması da istenebilir.

Lazerle dövme silme kaç seans gerektirir?

Dövmenin lazerle silinmesinde seans sayısını kullanılan boya, uygulanan teknik, kullanılan boya miktarı ve kullanılan lazer türü belirler. Dövme silme seans sayısı 3-10 seans aralığındadır.

Dövmenin belli bir bölgesini lazerle sildirmek mümkün mü?

Dövmenizde istediğiniz bölümü yok edebiliriz. Dövmenizin içerisindeki herhangi bir desen yada sadece yazıyı yok edilmesi için yapabilecek incelikte lazerler ve teknikler kullanmaktayız.

Kalıcı makyaj dövme lazeri ile silmek mümkün mü?

Bazı kalıcı makyaj boyaları metalik alt yapıya sahiptir. Bu metalik ürünlerle lazer ışığı karşılaştığında koyu hatta siyah renge dönebilir. Bu durumda tedavisi çok daha zor bir durum oluşabilir. Bu siyahlık çoğu zaman dövme tedavi lazerlerine yanıt vermez. Ancak lazer peelingle çıkarılabilir. Bu işleminde lekelenme, keloid, skar gelişimi gibi riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle ten rengi, kırmızı, karışık renklerle elde edilmiş kalıcı makyaj boyalarının lazerle tedavisi sınırlıdır.

Dövme sildirme işlemi ciltte iz bırakır mı?

Uygulama öncesi ve sonrası uymanız gereken kurallara uyduğunuz taktirde genellikle sorun yaşamadan dövmenizi silmek mümkün olmaktadır.

Lazerle dövme silme ağrılı bir işlem midir?

Ağrı duyumsaması kişiye özeldir. Aynı uygulamada hissedilecek ağrı hissi vakadan vakaya değişmektedir. Genelde dövme silme işleminde çok düşük bir ağrı oluşmaktadır. Fakat bu ağrı hissini azaltmak için anestezik kremle uyuşturma, işlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutarak ağrı hissini azaltmaya yardımcı olunur.

Dövme Silme İşlemi Öncesi

Lazerle dövme silinecek tedavi alanının güneşten korunması gereklidir. Tedaviden 2 hafta kadar önce işlem alanını güneşten korunmalıdır. Tedavi alanını gerekli ise tıraş edilmelidir. Tedaviden 1 gün önce ve tedavi günü aspirin ve kan sulandırabilen diğer ağrı kesiciler ve ilaçlar alınmamalıdır.

Dövme Silme İşlemi Sonrası

Lazerle silinen dövme alanına düzenli aralıklarla buz kompresi yapılmalıdır. Tedavi alanını mümkün olduğunca yukarıda istirahat halinde tutulmalıdır. Doktorunuzun önerdiği kremi tedavi alanına uygulayın. 2 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır. Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar denize veya havuza girmemelisiniz.