Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

BTOKS

Dr. Nüket Eroğlu, ‘Çok fazla mimik kullanmaktan dolayı artık yüz ifadenize sahip çıkamıyorsanız btoks ile tanışmanın tam vakti.’ dedi. Dr. Nüket Eroğlu, ‘En güzel btoks bakınca anlaşılmayandır.’ diye belirtti. Dr. Nüket Eroğlu her zaman doğallıktan yana olduğunu belirterek, donuk bir ifadeden uzak durulması gerektiğini ve btoksun yanlış mimiklerin kullanımını önleyerek doğallığı koruduğunu söyledi.

Dr. Nüket Eroğlu, btoksun masseter kasına uygulandığında diş sıkma sorununu çözerek dişleri koruduğunu, çene eklemini rahatlattığını,  boyun ve sırt ağrılarını önlediğini, gece uykusunun kalitesinin arttirdığını belirtti. Dr. Nüket Eroğlu, çene btoksunun aynı zamanda yüz ovalini çıkardığı ve yüzü daha ince uzun gösterdiği için yüzü yuvarlaklaşan kadınlarda tercih edildiğini ifade etti.

Dr. Nüket Eroğlu, ‘İlerleyen yaşla beraber dudakların incelip, ağız köşelerinin aşağı düşmesinden dolayı oluşan kederli ifadeyi btoks depresör kasları gevşeterek engelleyebilir.’ dedi. Dr. Nüket Eroğlu, özellikle kadınların dudaklarını daha biçimli ve ifadelerini daha optimist göstermek için dudak kenarları ve burun ucuna sıklıkla btoks yaptırdığını vurguladı.

Btoks nedir?

Btoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilir. Bu bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir.

Nasıl etki eder?

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir. Btoks sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı yanlış mimiklere sebep olan kas aktivitesinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar.

Ne amaçla kullanılır?

En çok yüzdeki yanlış mimiklerin sebep olduğu kırışıklıkların giderilmesi, dudak köşelerinin ve burun ucunun yukarı kaldırılması, çene (Masseter) kasının kontrolsüz aktivitesinin durdurulması, koltuk altı ve el-ayak içindeki aşırı terlemelerin giderilmesi için kullanılır.

Btoks hangi bölgelere uygulanır?

  • Alın ve göz çevresi btoks

Yüzdeki mimik kaslarının yanlış ya da gereğinden fazla çalışması sebebi ile alın ve göz çevresinde bıçak kesiği ince çizgiler oluşmaktadır. Btoks çok iyi bir kas eğitmeni ve doğru bir öğretmendir. Yanlış kas hareketlerinden kaynaklı ifade bozukluklarının geri dönülmez bir hal alıp doğal ifadeyi bozmaması için kullanılır. Btoks uygulamasının amacı doğal görüntüyü ve doğal mimikleri korumaktır. Çok genç ve yumuşak karekterli bir genç kız, kaşlarını kontrolsüz çattığı için çok sert ve sinirli görünebilir. Erken yaşta btoks yaptırarak konsantrasyon anında yanlış bir alışkanlık olarak kızgınlık mimiklerini kullanması önlenir ve doğal görüntüsü korunmuş olur. Alındaki gittikçe derinleşen akordiyon çizgileri denilen aslında sadece hayret ve şaşkınlık anında kullanılması gereken mimikler, yanlış ve fazla kulanımları sonucu kişiyi hep şaşkın, korkmuş, tedirgin gösterir. Özellikle gazetci, avukat, psikiyatr… gibi insanları uzun süre dinleyen meslek gruplarında bazen yüz felci geçirmiş gibi tek kaş havada olabilmektedir hatta bazıları bunun kendi doğal görüntüsü olduğunu bile düşünmektedir. Btoks ile yüz normale döndürüldüğünde kaş göz mesafesi simetrik bir hal alırken ifade daha aydınlık görünmektedir. Bir Akdeniz ülkesinde yaşadığımız düşünülürse mimiklerin dışında her güneşe maruz kaldıgınızda, konuşup güldüğünüzde istemsiz olarak gözler kısıldığından kaz ayakları çok hızlı ilerler hatta bazen orta yaşları bulmadan elmacık kemikleri üzerine doğru ilerler. Btoks yardımı ile oluşan çizgiler giderilir, yeni çizgiler oluşması önlenir. Aynı zamanda btoks alın bölgesine uygulandığında sinirleri rahatlatacağı için baş ağrısını engeller, migren tedavisinde de çok etkili bir yöntemdir. Btoks alındaki kas spazmını durdurdugu için saçlı bölgeye kan akışını arttırır. Özellikle orta yaş sonrası tüm kadınlarda ve erkeklerde saçlar cansızlaşıp seyreldiğinden alın btoksu yaparken saç çizgisine de uygulamak saç sağlığı açısından çok önemlidir.

  • Dudak Köşesi Btoks

Dudak köşesi özellikle orta yaş sonrası kadınların ve erkeklerin en çok yakındığı estetik bölgesidir. Zamanla Depresor Anguloris Oris kasının kısalıp kalınlaşması ve sertleşmesi ile ağız köşeleri aşağı doğru çekilir. Bu kederli üzgün ve depresif bir görüntü yaratır. Orta yaş sonrası başlayan ağız köşelerindeki aşağı iniş zamanla hızlanır, yüzde her an mutsuz ve ağlamaklı bir ifade olur. Bu ifade sebebi ile kişi aynaya her baktığında kendine yabancılaşır. Dudak köşelerine küçük bir btoks dokunuşuyla Depresor Anguloris Oris kası gevşetilerek daha doğal ve mutlu bir ifade kazandırılır.

Yüzde alın, burun ve çene oranı birbirine yakın olmalıdır, buna ‘Altın Oran’ denir. Irkımızın çene ve boyun oranı kısadır. Çok genç yaşlarda bile bu kısalık dikkat çekmekte ve yüz proporsiyonunu bozmaktadır. Daha ideal bir yüz görüntüsü isteyenlere ciddi estetik operasyonlardan ziyade dudak köşesi btoks ve çene dolgusu önerilir.

Özellikle çenesinde implant olan, ağız içi protez kullanan, orta yaş ve sonrası gurupta çene kemikleri zamanla zayıflayıp eridiği için çene ucunun öne doğru kıvrılmasıyla ‘cadı çenesi’ denilen görünüm oluştuğundan diş problemi olan insanların btoks yaptırarak çenesinin doğal görüntüsünü olabildiğince koruması önerilir.

  • Dudak Üzeri Btoks

Ağız çevresinin tekrarlayıcı hareketleri dudak üstünde bir takım cilt kırışıklıklarına yol açar. Bunlara ‘sigara çizgileri’ denir. Bu çizgiler genetik eğilimlidir, sigara içmeyenlerde bile erken yaşlarda oluşabilir. Zamanla derinleşen ve keskinleşen bu çizgilere dudak üzeri btoks ile beraber sıklıkla kontür ışık dolgusu da önerilir.

  • Çene (Masseter) Btoks

Masseter kası istemsiz bir şekilde dişlerin aşırı sıkılması sonucu normalden fazla gelişebilir ve kontrolden çıkabilir. Masseter kasının kontrolsüzlüğü sebebi ile diş mineleri aşınır, diş kökleri zarar görür. Bu probleme özellikle metropol tarzı büyük şehirlerde yaşayan insanlarda çok sık rastlanır. Yaşam koşullarının stresi sebebiyle masseter kasının çene kemikleri ve dişlere yaptığı bası giderek artar. Gün içinde farkında olmadan kontrolsüz diş sıkmalara uyku esnasında diş gıcırdatmalar da eklenebilir. Bu durum diş sağlığı için çok tehlikelidir. Dişler kendilerini tamir edemeyen organlardır. Dişlere verilen hasar geri dönmez. Dişler kayba uğrarken kan dolaşımı azalacağından çene kemiğinin metabolizması da bozulur, bu durum bir kısır döngü olarak devam eder.

Diş sıkma problemi diş sağlığı kadar ruh sağlığını da etkiler. Geceleri dişlerini sıkan kişiler güne yorgun ve sinirli başlarlar. Uyku kaliteleri bozuk olduğundan ve sürekli ağrı çektiklerinden depresyona eğilimlidirler. Çenelerinde bir ağırlık hissi ve ağrının yanında bozulmuş eklemlere bağlı ağız açıp kapatırken kontrakte kütürdeme sesi de duyulabilir. Ağrısı olan kişiler kendilerini boyun fıtığı olacak sanıp çeşitli fizik tedavi ve masaj teknikleri denemiş bile olabilirler. Bu grup hastalar masseter btoksu sonrası tüm bu baş, boyun ve sırt ağrılarının geçtiğini görmüşlerdir.

Diş sıkma problemi olan hastalarda Masseter kasları çok irileştiği için yüzü yanlara doğru çıkıntılı, köşeli, kısa ve daha yanaklı gösterir. Masseter kasına uygulanan btoks ile Masseter kasları gevşer ve incelir. Diş sıkma sorunu giderilirken çene kontürü belirginleşir. Çene hattı belirginleşerek yüz daha ince ve uzun bir görünüme kavuşur.

Masseter btoksu sağlığın yanında sadece güzellik için de uygulanabilir.

  • Burun Ucu Btoks

Burun ucunu kaldırmak, üst dudak kontürünü belirginleştirmek için uygulanır. Burun ucu Btoksla daha estetik bir burun ucu ortaya çıkar. Yüz ifadesi daha net ve güzel olur. Gülerken diş etlerinin görünmesini engeller. Protez, ön implant ve diş teli kullanan, çok sigara içen, anemik, diş eti çekilmeleri olan… kişilerin diş etlerinin rengi bozulmuş olabileceğinden burun ucu Btoks yaptırmaları önerilir.

  • Koltuk Altı Btoks

Btoks kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması da azaltılabilir. Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan avuç içleri ve koltuk altı bölgesine uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır. Terleme tedavisinde kullanılır. Koltuk Altı Btoks yaz öncesi en sık yapılan medikal estetik uygulamalarındandır. Yazın daha kendine güvenli ve korkusuzca sosyal hayat sürdürmek isteyen herkese Koltuk Altı Btoks önerilir.  Koltuk altı Btoks sadece terlemeyi önlemekle kalmaz, koltuk altlarının koyulaşmasını engeller, kıl köklerinin iltihaplanmasını durdurur, koltuk altı derisinin kırışıklıklarını açar ve daha güzel görünmesini sağlar. Koltuk Altı Btoks vücutta ter kaynaklı kokuları ve lekeleri önlediği için yaz döneminde psikolojik açıdan çok önemli bir destektir, kişinin kendine güvenini arttırır. Koltuk Altı Btoks ‘un etkisi 8-10 ay sürer.

  • Boyun (Nefertiti) Btoks

Yaş ilerlemesi, uzun süre masa başı işi yapmak (çene ucunu gövdeye çok yakın pozisyonda uzun süre tutarak çalışmak durumunda olmak), genetik ve çevresel faktörler etkisi ile boyun bölgesinde platysmal (dikey) bantlar oluşur. Boyun daha kısa, kalın ve sarkık görünür (Hindi boynu). Dikey bantlar kişiye sinirli bir görünüm verir. Platysmal bantların kısalması aynı zamanda dudak köşelerini de aşağı çektiği için kederli görünümü arttırır ve çenenin kısa görünmesine sebep olur.

Boyun bölgesine btoks uygulaması ile platysmal bantları kısaltan kasların aktivitesi azalır. Boyun daha belirgin, zarif, uzun, diri, gergin ve genç görünür (Kuğu boynu).

  • Baby Btoks

Cildin daha canlı ve parlak görünmesi, ince kırışıklıkların azalması için mezankimal tabakaya homojen uygulanan mezo btoks işlemidir. Kliniğimizde Aqua Roller sistemi ile uygulanmaktadır. Aqua Roller; mimiklerini kaybetmek istemeyen, enjeksiyonu tercih etmeyen kişiler için çok uygundur. Mimikleri durdurmaktan ziyade yüzeydeki ince kırışıklıkları açmak ve sıklıkla birlikte kullanıldığı ve leke-lifting serumlarını cildin derin tabakalarına emilimini arttırmak amacı ile kullanılır. Aqua Roller uygulamasında btoks kullanımı mimikleri etkilemediği ama kırışıklıkları açtığı, cildi parlattığı ve bebeksi bir görünüme sebep olduğu için ‘Baby Btoks’ olarak bilinir. Özellikle nişan, düğün, mezuniyet, seminer… gibi özel günler öncesi hemen görülen flash parlama etkisi ve ciltte hasar oluşturmaması sebebi ile tercih edilir.

Etki ne zaman başlar?

Btoks’un etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 14 günde gösterir.

Etki ne kadar sürer?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi 4 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. 4-6 ayda bir tekrarlanması önerilir.

Neden tek bir uygulama değildir?

Sinir hücresine geri dönüşümsüz olarak bağlanır. Böyle bir durum teorikte bağlandığı sinir ucundaki etkisinin devamlı olduğu anlamına gelmektedir. Ancak pratikte durum böyle değildir. Sinir uçlarından zamanla tomurcuklanma denilen yeni sinir uçları oluşarak etkinin kaybolmasına neden olur.

Düzenli btoks uygulamalarının yararı nedir?

Düzenli olarak btoks uygulanan kişilerde yanlış kullanılan mimik kasları doğal aktivitesine döner. Konsantrasyon anında kızgınlık ya da hayret mimikleri çalışmaz, sadece kızınca ya da şaşırınca çalışır. Çenede kontrolden çıkmış kasılmalar duracağından çene, boyun, sırt, baş ağrıları geçer, hasta mutlu bir ruh haline kavuşur. Btoks ömür boyu yapılması gereken bir işlem değildir. Hangi amaçla yapılıyorsa kasları doğal ve normal hale getirinceye kadar 4-6 ayda 1 uygulanması önerilir. Btoks kasları terbiye ettiğinde görevi biter. Bir daha tekrar ne zaman ve hangi kas grubunda sorun varsa o bölgeye yönelik tekrar uygulanabilir. Kişinin yaşı, kaslarının aktivitesi ve kalınlığı, strese verdiği cevap bu süreçte önemlidir. Zaman içinde Btoksun etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

Yaptırılmadığı zaman kırışıklıklar önceki hale göre nasıl görünür?

Yapılmadığında, mimik kaslarında belirgin bir duraklama olduğu için kırışıklıklar önceye göre daha azalmış olur.

Nelere dikkat edilmelidir?

Normal duş yapmakta ya da yüzü temizleyip krem sürmekte bir sakınca yoktur. Uygulama sonrası 15 gün hamam, sauna, SPA gibi çok yüksek buhar içeren ortamlardan kaçınılmalıdır. Btoks yapılan bölgeye şiddetli masaj yapılmamalıdır. Ayakkabı bağlamanın, öne eğilmenin, spor yapmanın, yüz üstü yatmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Kimlere uygulanmaz?

Tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında hastalara beklentilerini sağlayacak bir etkiye sahiptir. Ancak her hastaya ve her çizgiye uygulanmamalıdır. Özellikle göz kapağı aşırı katlanmış ve estetik operasyon gerekli hastalar, btoks uygulaması sonrası daha kötü bir görünüme sahip olabilecekleri için bu kişilere uygulama yapılmamalı ya da sadece uygun olan alanlara btoks uygulaması yapılmalıdır.

Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) btoks uygulanmamalıdır.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir.

 

 

BLOG

error: Content is protected !!