Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

BBL

Ağır şehir koşulları, stres, kötü alışkanlıklar, uykusuzluk, düzensiz beslenme… vb. gibi sağlıksız yaşam tarzı ve yerçekimine bağlı olarak cildimiz gün geçtikçe yıpranır, elastikiyetini kaybeder, gözenekleri genişler, lekelenir.  Sıkı ve porselen görünümünde bir cilt isteyenler için Dr. Nüket Eroğlu, BBL (Broad Band Light) önerdi.

Günümüzde kadınların en büyük korkusunun yaşlanmak olduğunu belirten Dr. Nüket Eroğlu, BBL (Broad Band Light) 1293 geni yenileyerek yaşlanma belirtilerini azaltıp ve yeni problemlerin oluşumlarını geciktireceğini söyledi. Dr. Nüket Eroğlu, BBL (Broad Band Light)‘ın cilt lekelenmeleri, gevşekliği ve kırışıklığına karşı da önleyici bir uygulamadır.’ dedi.  Dr. Nüket Eroğlu, BBL (Broad Band Light)‘ın damar, leke ve tightening başlıkları ile cildin her problemini gidermeye yönelik bir uygulama olduğunu ve üç uygulama sonrası yaptığı genetik tamir ile cilt yaşını on yaş gençleştirdiğini ifade etti. BBL (Broad Band Light)‘ın genetik bozulmayı engellediği için cilt kanserine karşı koruyucu olduğunu belirten Dr. Nüket Eroğlu, yaz yaklaşırken, güneşin zararlı etkilerine karşı cilt yapısını yenilemek, gençleştirmek ve güçlendirmek için  BBL (Broad Band Light)‘ın yapılmasını önerdi.

BBL Cilt Gençleştirme Nedir?

‘Genetik Yenilenme’

‘Porselen Cilt’

DNA şifreli bilgiler içerir. Her canlı böyle doğar. DNA’mız sağlam kaldığı sürece kendisinin sağlıklı kopyalarını üreterek, fonksiyonları tam yerine getirir, sağlıklı yeni hücreler oluşturur ve yaşam devam eder. Yaşlanmak bir DNA hasarıdır. Hasarlı DNA kendini yenileyemediğinde dejeneratif hastalıklar ortaya çıkar. DNA hasarına bağlı olarak sadece kanser, alerjik hastalıklar, kap damar hastalıkları, obezite gibi sistemik hastalıklar değil; çok daha çabuk göze çarpan cilt yaşlanması, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri gibi sonuçlar da ortaya çıkmaktadır. Her gün en az 30 000 – 50 000 defa zarar gören DNA kendini hızlıca yenilemek zorundadır.

Cildin temel yapı taşları: Kondroitin Sülfat, Glukozamin, Ester C

Kolajen yıkımını önlemek ve Nemlendirme için: Squalen, Hyaluronik asit

Antioksidan olarak: Ester C, Alfa lipoik asit, CoenzimQ-10

BBL (Broad Band Light), Ameliyatsız Cilt Gençleştirmede kullanılan ‘geniş band ışık’ anlamına gelmektedir. BBL, 400 – 1200 nm arası dalga boylarında cilt gençleştirme ve genetik yenilenme için FDA onayı almış özel bir ışık kaynağıdır.

BBL, yaşlanmış insan cildindeki gen yapılarını yeniler ve genç cilttekine benzer hale getirir.

Cildi yıpratan nedenler nelerdir?

*Güneşin UV ışınlarına maruz kalmak

*Sigara içmek

*Sağlıksız beslenmek

*Hareketsiz yaşam

*Düzensiz uyku

*Aşırı kilo alıp verme

*Ruhsal travmalar

*Yeterli sıvı alınmaması

*Aşırı alkol tüketimi

*Uyuşturucu ya da uyarıcı ilaç kullanımı

*Bilinçsiz ilaç tüketimi

 

DNA hasarını tamir edip DNA yı koruyan ürünlere ‘Yeni nesil Anti Aging Uygulamalar’ adı verilmektedir. Düzenli BBL uygulaması cildi yenileyip gençleştirir ve cilt yaşlanmasını doğal yolları uyararak sağlayacak şekilde geciktirir. BBL daha genç bir görünüm sağlayacak şekilde 1293 gen yapısı yeniler. Kolajen birikimi ve elastikiyette artış ile ince kırışıklıklarda, pigmentasyon düzensizliklerinde, lekelerde, damarsal kaynaklı kızarıklıklarda düzelme sağlar.

BBL, cildin uzun dönemli yaşlanma belirtilerini azaltır ve yeni problemlerin oluşumlarını geciktirir. Cilt daha taze, diri ve genç bir görünüm almakta ve düzenli yapıldığı takdirde bunu hep korumaktadır. Stanford Üniversitesi’nde yapılan birçok araştırma ile ciltte genetik düzeyde gençleşmeyi sağladığı  ispatlanmıştır.

BBL Hangi Amaçlarla Uygulanır?

 Özellikle yüz, boyun, dekolte, el üzeri gibi çevresel hasara çok açık bölgelerde;

  • Yüz germe, cilt sıkılaştırma,
  • Cilt renk düzenleme (alaca bulaca kaynağı belirsiz kararmış cilt),
  • Cilt tonu eşitleme,
  • Ciltteki ince kırışıklıklar,
  • Lekeler (güneş, yaşlılık, hamilelik yada doğumsal kaynaklı),
  • Kılcal damarlar (Telenjiektazi),
  • Rosea (kırmızı yanaklı yüz),
  • Geniş gözenekler,
  • Aktif akne ve sivilce,

Yüksek bir ışın teknolojisi olan BBL, cilde zarar vermeden moleküler düzeyde değişiklik ve iyileşme yaratır. Epidermisi ( cilt yüzeyi ) ısıtarak daha çok çalışmasını sağlar. BBL, cildin üst tabakalarına uygulanarak bu tabakaları hafif biçimde ısıtır. Hedeflenen bölgelerdeki cilt katmanları tarafından kademe kademe emilen bu ışık enerjisi var olan hücrelerin kolajen üretimlerini tetikler ve cildi ilk uygulamadan daha sıkı bir görünüme kavuşturur. Böylelikle, kolajen yapımı artar ve cilt kalınlaşır, sıkılaşır.

Farklı dalga boyları ile lekelerden ve damar kaynaklı kırmızılıklardan arınır. Sonuçta elastikiyet kazanan cilt yaş olarak gençleşir, yeni cilt tahribatına karşı direnç kazanır, genetik bir tamir süreci geçirerek yenilenir.

BBL’in Etki Mekanizması Nedir?

BBL, Patentli bir ışık teknolojisidir. BBL, 400 – 1200 nm aralığında çeşitli dalga boylarında dağılarak ilerleyen ışık üretmektedir. Işığın canlılar üzerindeki etkilerinden yola çıkarak ışığı filtreleyerek güçlendiren bir flash lamb teknolojisidir. Standford üniversitesindeki yapılan araştırma sonucunda BBL teknolojisinin cildin genetik materyalini gençleştirdiği kanıtlanmıştır.

BBL sadece belirli bir cilt probleminde sabit kalmaz 400 – 1200 nanometreler arasında farklı filtreler kullanarak cildin her katmanında tedavi seçenekleri sunar. Tedavi kişiye özel planlanır. Tek seansta kişinin hem lekelerine hem kılcal damarlarına hem de elastikiyet kaybını tedavi etme olanağı sağlar. Kişinin cilt tipine ve tedavi edilecek cilt problemlerine göre kullanılacak dalga boyu belirlenir. Işığın yararlı kısımlarının alınıp zararlı kısımlarının filitrelenmesiyle Amerikalı Bilim Adamları tarafından geliştirilen bu yöntem DNA yapısını belirgin düzeyde iyileştirip kolajen üretiminde etki gösteren RNA yapısını etkiler.

Her bir dalga boyu dokularda yer alan farklı tipteki renk veren maddeler tarafından emilmektedir. Bu sayede cilt kontrollü olarak termal hasarlandırılır ve yenilenir. Rejuvenasyon yaşlanmış hücre ve dokuların genç bir karakteristik kazanacak şekilde yapılarının değişerek yenilenmesidir. BBL’in, farklı başlıklarla: elastin-kolajeni elastikiyeti arttırmak için, hemoglobini damar kaynaklı kırmızılıkları silmek için, melanini lekeleri yok etmek için ildin problemine yönelik farklı prosedürleri vardır.  Cilt problemine yönelik özel bir ışık bantları aynı uygulamada sırasıyla kullanılabilir. BBL ile cilt kalitesini artar.

BBL tedavisi için kullanılan cihaz yoluyla cildin üst tabakalarına uygulanan ışık enerjisi bu tabakaları hafif biçimde ısıtır. Hedeflenen bölgelerdeki cilt katmanları tarafından kademe kademe emilen bu ısı enerjisi var olan hücrelerin kolajen üretimlerini tetikler ve cildi ilk uygulamadan daha sıkı bir görünüme kavuşturur.

Amerika ve Avrupa’da uzun süredir kullanılan bir cilt yenileme ve gençleştirme yöntemi olan BBL tedavisi keskinliği azalmış çene çizgisinden, yüz ve boyundaki cilt gevşekliğinden, ince kırışıklıklar, alacalı bulacalı pigmentasyon veya kırmızı damarsal lezyon görüntüsünden şikayetçi olan hastalar için en uygun yöntemlerden birisidir. BBL tedavisi sonrasında sonra cilt gerilecek ve sıkılaşacaktır.

BBL uygulamasından sonra ciltte uzun süreli  ödem ve uzun süreli kızarıklık olmaz.

 

BBL cildi nasıl gençleştirir?

BBL cilt problemlerini halletmenin yanı sıra hücre yapısını da yeniler. Tedavinin sonuçları kişiye göre değişmekle beraber Stanford üniversitesi literatür bilgilerine göre 3 seans tedaviden sonra daha genç bir görünüm sağlar.

BBL teknolojisi dermis tabakasındaki kolajen liflerin gerilmesini ve ilerleyen yaşın etkisiyle artık eskisi kadar aktif olmayan fibroblast liflerini uyararak ve yeni fibroblast sentezletip yeni elastin-kolajen sentezinin oluşmasını sağlar.

TEDAVİ SÜRESİ NASILDIR?

Tedavi edilecek cilt problemlerine göre seans sayısı ve süresi değişmektedir. Ortalama 3 hafta aralığında 3 seans arasında uygulanmaktadır. Seanslar 45 dakika-1 saat aralığında yapılan tedavinin şekline göre farklılık gösterir.

Bilimsel kanıtlar düzenli yapılan BBL tedavisinin cildi yenilediğini ve yaşlanmayı yavaşlattığını göstermektedir.

Ağrısız ve acısızdır. Lokal anestezi gerektirmez

Leke ve çil tedavisinde BBL’in yeri nedir?

BBL ile Leke Tedavisi, ciltteki lekelerin rengini açan aynı zamanda cildi koruyan ve sıkılaştıran bir tedavidir.

Kesin sonuç alabilir miyim?

BBL ile Leke Tedavisi ve çil tedavilerinin sonucu lekede açılmadır. Kişiden kişiye değişen farklı oranlarda cevap alınır.  Hastanın cilt tipine ve uygulanan seans sayısına göre lekelerde açılma daha belirgin olur. Lekenin tipine göre başka lazerler ile kombinasyon önerilebilir ( Cilt kalınsa, sünger gibi gözenekli bir deri yapısı ve akne izleri varsa, bu yüzden cildi soymak planlanırsa kombine Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer yada lekenin melazma olduğu düşünülüyorsaThulium Lazer önerilebilir).

 

Lekelerden tamamen kurtulabilir miyim?

Hiçbir tedavide net konuşmak imkansızdır. Lekenin öyküsü, cilt tipi, hastalıklar ve yaşa bağlı olarak bir BBL tedavisi planlanabilir.Yüzeysel lekelerin tedavisi daha kolaydır. Cildin açık renkli olması diğer avantajdır. Lekeler ne kadar epidermisin üst katmanlarında ise tedaviye o oranda iyi yanıt verir. Güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri çabuk yanıt verirken, gebelik lekeleri daha dirençlidir. Melasma durumunda leke açılsa bile hastalığın genetik kökenli olduğu ve birçok uyarı ile yenileme ihtimali olduğu düşünülerek uyarıcı faktörlerden kaçınmalı ve lekelerde koyulaşma oldukça hastalık daha da ilerleyip çözümü zor bir hal almasın diye kombine lazer sistemleri kullanılarak tedavi edilmelidir.

Tedavi kaç seans sürer?

BBL leke tedavisi ile genelde ilk seansta lekede gözle görülür açılma ortaya çıkar. Bu durum hastanın gtedaviye güveni açısından çok önemlidir. Lekelerin durumuna göre seans sayısını belirlemek en doğrusudur.

Tedavinin yan etkileri nelerdir?

BBL leke uygulamasının sonrasında lekenin rengi koyulaşır ve üzerinde çok hafif bir koyuluk oluşabilir. 7-10 gün içinde lekenin açıldığı görülür.

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

En önemli nokta güneşten korunmaktır. BBL leke tedavisi süresince yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak zorunludur. Cildi yoğun olarak nemlendirmek de önemlidir.

BBL Cilt Kanserini engeller mi?

Doğal yaşlanma sürecine uğramış ve ışık etkisi ile yaşlanmış ciltteki global gen yapılarının BBL tedavisine verdiği tepki oldukça tatmin edicidir. BBL genetik onarım yaparak ciltteki genetik hasarı tamir eder ve cilt kanseri oluşumunu engeller.

BBL ile cilt yenileme tedavisi uygulanmayan 30 yaşın altında güneş yaşlanmasına maruz kalmamış 5 gönüllüden de aynı şekilde deri biyopsisi alınmıştır.

Klinik olarak değerlendirildiğinde 3 BBL tedavisinden sonra cildin görünür yaşlanma parametreleri açısından iyileşme ve gelişim gösterdiği gözlenmiştir. İnce kırışıklıklar ve renk düzensizlikleri azalmış ayrıca genel cilt görünümü düzelmiştir.

Yaşlı hastalardan tedavi edilmiş ve edilmemiş bölgelerden ve genç hastalardan alınan doku örnekleri moleküler seviyede histolojik olarak incelenmiştir ve detaylı karşılaştırılmıştır. Histolojik incelemede yaşlı hastaların tedavi uygulanmış bölgelerinde elastikiyet kaybından kaynaklanan kırışıklıkların tedavi edilmeyen bölgeye oranla hafiflediği ve belirginliklerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca BBL ile tedavi edilen bölgelerin epidermal kalınlığının ciddi şekilde arttığı tespit edilmiştir.

Gen yapıları kıyaslandığında yaşlı hastaların tedavi edilen cilt örneklerinin tedavi edilmeyenlere göre genç hastalardan alınan cilt örneklerine daha fazla benzediği görülmüştür. 1293 gen yapısı (expression) rejuvene olmuştur. Cilt gençleştirme ve yenileme işlemi doğrulanmıştır.

Bu cilt yenileme çalışmaları, düzenli uygulanan BBL tedavilerinin gen yapılarında oluşturduğu değişiklikle, yaşlı hücreleri yapısal açıdan genç hücrelere benzer hale getirdiğini göstermiştir. Bu alanda yapılmış ilk çalışma sonuçları bunlardır. Net sonuç: Cilt yenileme moleküler düzeyde kalıcı olarak sağlanmıştır.

BBL Seans Aralıkları Nasıl Ayarlanır?

3haftada 1; 3 kez BBL tedavisi idealdir. Senede 1-2 kez tekrarlanınca etki hep aynı kalır. BBL seans araları uzayabilir. Bu sonucu değiştirmez.

BBL Ameliyatsız Cilt Gençleştirme tek seans yapıldığında bile cilde belirgin bir katkı sağlayan uygulamadır. O yüzden yaz-kış gözetmeden fırsat bulunduğunda probleme yönelik uygulama önerilir.

Uygulama Ağrılı mıdır?

BBL Ameliyatsız Cilt Gençleştirme uygulaması sırasında acı, ağrı, sızı duyulmaz. Hafif bir ısı hissi dışında hastayı rahatsız eden bir his olmaz.

BBL Ameliyatsız Cilt Gençleştirme uygulaması sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken özel bir durum yoktur. Soyucu bir lazer olmadığı için yaz döneminde bile güvenle yapılabilir. Uygulamanın hemen ardından makyaj yapılabilir, duş alınabilir, spor yapılabilir, denize girilebilir.

BBL uygulaması özellikle yaz tatili öncesi cildin güneşe dayanıklılığını arttırdığı için tavsiye edilir.

BLOG

error: Content is protected !!