Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Agnes Akne Tedavisi

Akne ( Sivilce ) nedir?

Akne ( Sivilce ) yağ bezlerini tutan, genetik kökenli bir hastalıktır. En sık ergenlikte başlamakla beraber, 40 ‘lı 50 ‘li yaşlara kadar devam edebilir.

Akne ( Sivilce ) oluşmasında başlıca nedenlerden biri normalde deride yaşayan ve yağ kanallarında bulunan Propionibacterium Acnes bakterisidir.

Akne ( Sivilce ) en sık yüz bölgesinde görülür; ikinci olarak sırt ve göğüs bölgesini, üçüncü olarak omuz, üst kollar ve kalçaları tutar.

Akne ( Sivilce ) özgüveni yok eder, kişinin kendisini ‘kirli’ hissetmesine yol açar, kişiye sürekli yüzünü kapatıcılarla kapama gereği hissettirir, psikolojiyi çok olumsuz etkileyerek ruh sağlığını bozar. Birçok akne vakası depresyon ve aşağılık kompleksi ile içe kapanır ve toplumdan kaçar.

Akne ( Sivilce )’nin bir an önce tedavi edilmesi akne izi oluşumunu durdurması bakımından çok önemlidir. Akneler tedavi edilmediği sürece cilltte irili ufaklı çukurlar bırakarak yeni yerlerde çıkmaya devam eder. Komedonun veya kistin derinliği ölçüsünde akne izleri derinleşir. İz oluşmadan yapılan Akne ( Sivilce ) Tedavisi, cildi korumak adına geleceğe yönelik en doğru yatırımdır.

Akne ( Sivilce ) oluşma basamakları nelerdir?

  1. Yağ bezlerinde fazla yağ üretimi
  2. Kıl foliküllerinde tıkanma
  3. Propionibacterium Acnes çoğalması
  4. İnflamasyon (İltihap)

 

Akne ( Sivilce ) nedeni nedir?

Akne ( Sivilce )’ de kalıtsal yatkınlık önem taşır. Dihidrotestesteron denen erkek tipi kıllanmaya neden olan hormona genetik duyarlılık söz konusudur.

Her yağlı ciltte akne görülmez.

Yiyecekler Akne ( Sivilce ) oluşumunu etkilemez. Yağlı gıdalar, abur cubur ya da çikolata başta olmak üzere şekerli gıdaların akne oluşumunu arttırdığına yönelik bilimsel bir kanıt yoktur.

Stres ya da uygunsuz ürün kullanımı geçici bir sivilcelenmeye yol açsa da bunlar akne sebebi değildir.

Kaç tip Akne ( Sivilce ) vardır?

Üç tiptir:

  1. Komedonal akne
  2. İnflamatuar akne
  3. Kistik akne

AGNES Akne ( Sivilce ) Tedavisi nasıl etki eder?

AGNES Akne (Sivilce ) Tedavisi, radyofrekans (elektrik dalgası) kullanılarak yapılan, vücuda hiçbir kimyasal madde verilmeyen ve alerji riski taşımayan bir uygulamadır. Radyofrekans, 400 mikron derinliğindeki enfekte akneli foliküllere verilir ve enfekte foliküllerdeki enfeksiyon sebebi olan Propionibacterium Acnes mikrobu kalıcı olarak öldürülür. AGNES, Sivilce – Akne Tedavisi etkin, güvenli ve kesin sonuç veren bir tedavidir.

Akne-Sivilce tedavisinde ilaç ve krem tedavilerine yeterince yanıt alınamaz. Sık tekrar eden akne-sivilce şikayeti olan ve ağızdan ilaç kullanarak ağır yan etkilere maruz kalmış ağır akne-sivilce hastalarına AGNES çok faydalı olur.

AGNES ile akne-sivilce tedavisi sonrası  AGNES uygulaması sonrası ciltte hafif bir pembelikten hafif bir kabuklanmaya kadar birkaç süren cilt değişiklikleri olabilir. Gündelik hayata ara vermeyi gerektirmez.

AGNES kaç seanstır?

AGNES Akne (Sivilce)Tedavisi, tek seans olarak uygulanır. Uygulandığı foliküldeki bakterileri kesin olarak öldürür. O sırada enfekte olmayan ama bakteri içeren foliküller daha sonra enfekte olabilir. İhtiyaca göre seans aralığı ve sayısı değişebilir. Buna tedavi sırasında karar verilir.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulama sonrası 15-20 dakikayı geçmeyen hafif bir kızarıklık dışında bir yan etkisi yoktur. Agnes tedavisi cildi soymaz, uzun sürekli bir ödem ya da kızarıklık oluşturmaz.

Tedavi sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Cilde uygun bir nemlendirici ve güneş koruma kremi yeterlidir. Akneye yatkın ciltler Hydra Facial gibi Mavi Işık Led Terapi komponentinin olduğu  profesyonel medikal bakımlar, Karbon Peeling gibi yağ salınımını dengeleyici ve cildi dezenfekte edici medikal uygulamalar ile desteklenmelidir. Akne-Sivilce tedavisinin doktor–hasta ilişkisinin sürekli devam edeceği, hastaya cildini temiz tutma ve koruma sorumluluğu düşen bir prosedür olduğu bilinmelidir. Gündelik kişisel bakımlar çok önemidir, önerilen ürünler ile cilt düzenli temizlenmeli, nemlendirilmeli ve korunmalıdır.

Propionibacterium Acnes porfirin adı verilen bir madde üretir. Hydra Facial ile Mavi Işık Led Terapi yapılarak Propionibacterium Acnes bakterilerinin ürettiği porfirin maddesine ışık enerjisini emdirilir. Mavi Işık Led Terapi deriye zarar vermeden deri altındaki yağ bezlerini ısıtarak bakterileri tahrip eder ve bakteri üremesini durdurur. AGNES Akne (Sivilce) Tedavisi sonrası Hydra Facial ile Mavi Işık Led Terapi düzenli yapıldığı takdirde ile bakteri sayısı azaltılarak sivilce oluşumu engellenebilir.  Karbon Peeling gözenekler içine sıvanan ve Q Swiched Lazer ile uçurularak vaporize edilen, cildi dezenfekte eden Akne (Sivilce)‘ye özel bir lazer işlemidir. Yağ salınımını dengeler, cildi matlaştırır. Yağ kanallarının temizlenmesi, küçülmesi ve azalması sonucu sivilcelerde azalma meydana gelir. Lazer ve ışık tedavileri aknelerin giderilmesinde çok etkili olmakla birlikte asla ilk seçenek değildir. AGNES Akne (Sivilce) Tedavisi sırasında korumak ve yeni sivilce oluşumunu azaltmak için yapılan destekleyici bir medikal uygulama olarak düşünülmelidir.

 

Akne ( Sivilce )’li cilt nasıl temizlenmelidir?

Sabah akşam yıkama jeli ile yüz temizlenmelidir. Akneli cilde sabun kullanılmaz. PH in alkali olması akneye yol açan Propionibacterium Acnes bakterisine daha uygun bir besiyeri oluşturacağı için bakteri üremesini arttırır ve doğal olarak akne-sivilce oluşumunu arttırır. Sabun cildi kuruttuğu için komedonlar boşalamaz. Akneli ciltlerde temizleme sütlerinden de kaçınılmalıdır. Alkali temizleyiciler de sabun gibi cildi kurutarak sivilce oluşumunu uyarabilir. Akneli ciltlerde verilen tedavinin cildi kurutmaması aksine nem oranını arttırması gerekir ki yağ salgısı ve açık komedonlardaki kirli ve enfekte materyal kolay boşalsın. Cilt bakımlarının kolay ve etkili olabilmesi için de ‘nem’ çok önemlidir. Neme doymuş bir ciltteki kapalı komedonlar bakım sırasında hiçbir zorlamaya gerek duymadan ve kızarıklık bırakmadan kolayca boşalır. Yağ salgısını azaltıcı, su oranını arttırıcı ve akne oluşumunu önleyici antiseptik içeren ürünler kullanılıp düzenli bakım yapıldığı sürece cilt her geçen gün daha temiz ve duru bir yapı kazanır.

Akne ( Sivilce ) tedavisinde ilaçların yeri nedir?

Retinoik asit, benzoil peroksit, azelaik asit, antibiyotikler, doğum kontrol hapları, streroidler… akne tedavisinde kullanılan kimyasal ilaçlardır. Bu ilaçlar uzun kullanımlarına rağmen akne üzerinde gözle görünür bir olumlu bir etki göstermemiştir.

İsotretinoin grubu etkili olan tek ilaç olmasına rağmen yan etkileri çok yüksektir. Etkinin kalıcı olmaması en büyük problemdir, akneler çok daha fazlalaşmış olarak geri dönebilir. İsotretinoin grubu ilaçlar yağ oluşumunu azaltır ama enfekte yağ folikülünü  kalıcı olarak yok edemez. İsotretinoin grubu ilaçlar cildi kuruturlar, hassaslaştırır ve lekelenmeye uygun hale getirirler, karaciğer enzimlerini yükseltirler, ruh sağlığını bozarlar. Akneleri geçirirken cilde geri dönüşümsüz hasarlar verebilecekleri için ilaçlar ile tedaviye karar verirken çok dikkatli olunmalıdır.

 

AGNES Tedavisi sonrası sıklıkla uygulanan uygulamalar nelerdir?

Zamanla enfekte akneler gerilerken ya da geçerken cilt dokusunda çukurluklar şeklinde izler bırakır. AGNES tedavisi ile enfekte foliküller kurutulduktan sonra akne izleri için Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer tedavisi yapmak cildi yeniden yapılandırır. Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 ile akne tedavisi, akne sonrası iz kalma olasılığını azaltan bir yöntemdir. Sivilce-akne (Sivilce) tedavisinde amaç hastayı bir an önce iyileştirmek ve iz kalmamasını sağlamak olmalıdır. Sivilce tedavileri sırasında Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer tedavisi uygulamak ileride oluşma ihtimali olan akne çukurluklarına karşı korunma sağlamaktadır.

 

    error: Content is protected !!