Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

3D Lazer Lipoliz

3D Lazer Lipoliz nedir?

Lazer ve ultrason tekniklerinin aynı anda uygulanmasıyla bölgesel yağ dokusunu kalıcı olarak yok eden, o bölgedeki cildi dalgalanma ve pürüzlenme yaratmadan sıkılaştırarak gergin ve parlak görünüme kavuşturan bir vücut şekillendirme ve cilt germe tekniğidir. Bu üç yöntem sırası ile uygulanır. 3D Lazer Lipoliz vücut şekillendirmede etkili, güvenilir ve hızlıdır. Sonrasındaki cilt görüntüsü öncekinden daha sıkı ve estetiktir. 3D Lazer Lipoliz sonrası hasta çok hızlı bir şekilde günlük yaşantısına dönebilmektedir.

1. Lazer Lipoliz

2. Vaser (Ultrasonik Lipoliz)

3. Lazer Selüliz

3D Lazer Lipoliz, küçük bir bölgeden çok geniş ve yağlı bölgelere kadar her hastada kullanılabilir. 3D Lazer Lipoliz, deri kesilerek değil küçük deliklerden girilerek yapıldığı için minimal invaziv bir uygulamadır.

3D Lazer Lipoliz, incelmenin zor olduğu bölgelerde ve vücudun karın, popo, kol, bacak, diz, yanak, gıdı, göğüs gibi vücut bölgelerinde, yağları parçalayarak etkili bir sonuca yardımcı olur. Erkeklerde görülen jinekomasti yani meme büyüklüğü sorunu içinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bel- göbek- love handles hattı, sırt, basen, popo altı (banana), üst bacak ön yüzü, bacak içleri, diz, kol içleri, yüz ve gıdı gibi zor bölgelerde oldukça etkilidir.

Basamak I: Smart Lipo ile yağ hücrelerini patlatmak.

Lazer Lipoliz, istenmeyen yağ dokularını yok edip bölgesel incelmeyi sağlayan, yağ dokusuna özel bir lazer sistemidir. Lazer Lipoliz mekanik bir travma oluşturmadığı için dokuya ciddi bir zarar vermez. Lazer Lipoliz smart lipo cihazı yağ hücrelerinin zarlarını patlatarak yağ hücre sayısını azaltır. Kilo alımı olsa bile tekrar yağ hücreleri oluşmayacağı için Lazer Lipoliz’in etkisi kalıcıdır. Lazer Lipoliz’de atışlar çok hızlı ve güvenilirdir. Lazer Lipoliz sadece yağ hücrelerini etkilediğinden dolayı ciltte herhangi bir yanık riski yoktur.

Basamak II: Vaser ile cilt altını sıkılaştırmak ve dolgu amaçlı kullanım için yağ hücrelerini zarar vermeden almak.

Vaser, özel bir ultrasonik lipoliz sistemidir. Vaser, yağ hücrelerinin sadece yağa özel bir ses dalgası ile birbirinden ayrılması prensibi ile çalışmaktadır. Vaser ile cilde çok yakın çalışılabildiğinden cilt altı elastin, kolajen ve fibroblastik aktiviteyi maksimuma çıkarır. Bu sayede dokuda dalgalanma ve yüzey düzensizlikleri söz konusu olmaz. Vaser ile sıkılaşma maksimumdur. Vaser liposelektiftir. Vaser, yağ dokusu dışındaki dokularla etkileşime girmediği ve uygulama bölgesindeki damar, sinir, bağ ve kas dokularını etkilemediği için işlem güvenliği üst seviyedir.

Çevredeki bağ dokusu ve kan damarlarına etkide bulunmadığı için daha az travmatiktir. Ses dalgaları ile birbirine tutunmuş olan yağ hücreleri arasındaki bağlantılar gevşer ve yağ hücreleri birbirinden ayrılıp dokular arasındaki sıvı içinde yüzmeye başlar. Bu yağ hücresinden yoğun sıvı son derece rahat bir şekilde vücuda zarar vermeden çekilebilir. High Definition ya da Hi-Def olarak adlandırılan bu teknoloji ile erkeklerde baklava olarak bilinen kaslı karın görünümü oluşturulabilir. Vaser ile yağ hücreleri parçalanmadan alındığı için ihtiyaç duyulan başka bölgelerde (erkeklerde göğüs kasları, omuzlar; kadınlarda yüz, meme, el üstleri, kalça, selülit çukurlukları…) dolgu amaçlı kullanılabilir.

Basamak III: Cellusmooth ile cildi ütülemek.

Yağ alınmış bir bölgedeki pürüzlü ve gevşek dokunun görünümünün düzeltilmesi, özellikle selülitli derinin parlak ve sıkı görünmesi için kullanılır. Klasik 3D Lazer lipoliz de son basamaktır. İleri derecede selüliti olan ama şekil bozukluğu olmayan kadınlarda da deri görünümünün kalitesini arttırmak için tek başına uygulanabilir.

Selülit, günümüzde kadınların çoğu için kozmetik ve sağlık açısından rahatsız edici bir problemdir. Selülitlerin giderilmesi amacıyla birçok krem, method ve dışarıdan uygulanan cihazlar geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Ancak bunlardan hiç birisi aranan sonuçları verememiştir. Artık kalıcı olarak selülit tedavisi yapabilen bir lazer cihazı mevcut. Amerikan Sciton firması tarafından geliştirilmiş olan sistem, selülitli bölgenin özel lazer ile taranması ile bölgedeki problemli dokunun tedavi edilmesini sağlamaktadır.

FDA onaylı rakip sisteme göre çok daha yüksek güce sahip olduğundan çok daha kısa işlem sürelerinde çok daha etkin sonuçlar elde etmektedir. Amerika’da uygulama yapan doktorlar tarafından da dünyanın en etkin ve hızlı selülit tedavi lazeri olarak adlandırılmaktadır.

Burst, Melt ve Thight modlarına sahip lazer teknolojisi tek cihaz ile ciltte selülit görünümünün oluşturduğu çıkıntı ve girintilere neden olan olguları bertaraf edebilmektedir.

Cellusmooth özel bir lazer sistemidir. Cellusmooth etkisine ‘Lazer selüliz’ de denir. Cellusmooth’un hedefi cildi ütülemektir. Yağ alınan bölgedeki cildin daha gergin ve pürüzsüz olmasını sağlar. Cellusmooth, selüliti oluşturan kısalmış fibröz bantları serbestleştiren, fıtıklaşmış yağ dokularını eriten, cildin elastin ve kolajen liflerini ısıtarak sıkılaştıran, ciltteki bozulmuş lenfatik dolaşımı yeniden düzenleterek ve canlandırarak cildin kalınlığını ve nemliliğini arttıran, portakal kabuğu görünümünü ortadan kaldıran, cilt içine de çalışan özel bir lazerdir.

Cellusmooth, 3 modda çalışır: Burst, melt, tight. Burst modunda girintilere neden olan kısa fibröz septaları kırarak girintileri düzelten Cellusmooth, melt modunda ise çıkıntıların içerisindeki yağı parçalayarak çıkıntı görünümünü düzeltmektedir. Bu işlemlerde sonra ise tight modu ile tüm alanın gergin ve sıkı görünmesini sağlamak için dermis tabakasına enerji iletilerek yeni kolajen ve elastin dokusunun oluşması sağlanabilmektedir.

Body-jet Evo ile Bio-Filling nedir?

3D Lazer lipolize ek olarak yağ dolgusu da yapacaksak Bio-Filling’i tercih etmekteyiz. Body-jet Evo ile yapılan dolgu için dünyada Bio-filling ismi kullanılır. ‘Su ile vücut şekillendirme’ veya ‘Su ile yağ transplantasyonu’ olarak bilinen yağ hücre transferi işleminde kullanılan alet Body-jet Evo’dur. Body-jet Evo yüksek su basıncı ile çalışan yağ hücresi alan bir sistemdir. Body-jet Evo su püskürterek basınç ile yağ hücrelerinin arasındaki bağları koparır ve hücreleri yıkayıp temizleyerek %100 saflaştırılmış bir materyal olarak alır. Çok kısa süren, güvenli ve konforlu bir işlemdir. Hastanın göbek ya da basen gibi yağ hücrelerinden zengin bölgelerinden Body-jet Evo kullanılarak yağ alınır.

Alınan yağ hücreleri sıkıştırılarak hemen dolgu yapılacak bölgelere enjekte edilir. Kullanılan yağ hücreleri hastanın kendine ait olduğu için dolgu uygulaması esnasında herhangi bir doku uyuşmazlığı olasılığı yoktur. Bio-Filling ile tertemiz saf bir yağ dokusu materyali enjekte edilir. Body-jet Evo ile alınan yağ hücreleri yapısal olarak bozulmadığı için canlılıklarını korur ve bu dolgu %90’ların üzerinde bir oranda erimeden kalır.

Bio-Filling uygulamasında Body-jet Evo ile alınan yağa asla kalsiyum materyali çökmez. Bu şu demektir: İleride bir kanser şüphesi durumunda boş yere vücuttan biyopsi alınacak bir duruma sebep olmaz. Özellikle meme için bu çok önemlidir.

Bazı cerrahlar, cerrahi işlemler sırasında dolgu kalıcılığını arttırmak için yağ, fasia ve dermis dokuları karıştırılarak kokteyl oluşturur. Kokteyl uygulamalarında elde edilen materyal hasta başka bir ameliyat olurken (meme küçültme, karın germe gibi…) çıkartılan dokulardan elde edilir. ‘Doku kokteyli’ içinde ciddi oranda parçalanmış hücre bulunması nedeniyle dolgu materyaline kalsiyum çökeceği için düşünülmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle özellikle meme gibi kanser riski açısından düzenli takip gerektiren organlarda kanser metastazı ile karışabileceği için ‘doku kokteyli’ tercih edilmemelidir. Dudak gibi mukoza yüzeyli organlarda ya da göz altları gibi ince deride ‘doku kokteyli’ kullanılmamalıdır.

İlerleyen zamanlarda dudaklara yapılan doku kokteyline kalsiyum çökmesi dolgunun şeklini bozar ve girintili çıkıntılı bir görünüme neden olur. Oysa Bio-Filling uygulamasında kullanılan Body-jet Evo bu risklerin hiçbirini taşımaz.

Bio-Filling’de yağ hücreleri yapısal olarak canlı ve sağlıklıdır. Kimyasal olarak tertemizdir, transfer edildiği alana hemen uyum sağlar. Parçalanmış ölü hücre atıkları içermez, kalsiyum çökme ihtimali söz konusu değildir. Bu nedenle neredeyse tama yakın erimeden ve bozulmadan kalır. Body-jet Evo ile istenen miktarlarda yağ alınabilir. Bel inceltilirken kalçalar ve memeler istenilen ölçüde dolgunlaştırılabilir. Gıdı yok edilirken yanaklar ya da elmacıklar, dudaklar belirginleştirilebilir. Yüzdeki nazolabial ve ağız köşelerindeki çöküntüler, göz altları da doldurulabilir.

Yüze yağ enjeksiyonu kök hücre de içerdiği için cildin canlanmasına ve parlak görünmesine sebep olur. Meme silikonu yerine kendi yağı ile memelerini büyütmek isteyen hastalarda uzun süreli ve doğal bir çözümdür.

Zor hastalar için en uygun vücut şekillendirme yöntemi neden 3D Lazer Lipoliz’dir?

Zor Hastalar:

1) İleri derecede yağ birikimi olan hastalar (tek alandan 2 lt üzeri)

2) Hızlı olarak aşırı yağlanmış ve sonrasında bir miktar zayıflamış derisi gevşek hatta bir miktar sarkık, çatlakları olan hastalar

3) Deri altı dokusu çok kalın hastalar

Bu tip zor hastaların yağlarını klasik liposuction ile almaya çalışmak hem yetersiz sonuçlara hem de istenmeyen dalgalanma, sarkma ve çökme gibi estetik kusurlara neden olacaktır. Bu nedenle birçok doktor için bu tip hastalara uygulama yapmak çok risklidir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Daha önceden liposuction veya lazer lipoliz uygulanmış hastalar tekrar yağlarından kurtulmak istediğinde 3D Lazer Lipoliz çok etkilidir. Önceki uygulamalardan dolayı sertleşmiş dokuların arasında kalmış yağları diğer dokuları etkilemeden ve gereksiz yan etki yaratmadan eritip almamızı sağlamaktadır. Operasyon süresi klasik liposuction yöntemlerine göre yarı yarıya azalmasına rağmen alınacak miktarın hacmine bağlı olarak değişiklik gösterir. Süre 1 saatten 5 saate kadar değişebilir. Zira hastadan 500 cc yağ alınabildiği gibi 7000 – 8000 cc’ye (7-8 kilo) kadar yağ alma imkanı da vardır.

High Defination (Hi-Def) Lipo Sculpturing nedir?

Yeni dönemde karşımıza çıkan uygulamalardan biri de High Defination (Hi-Def) vücut şekillendirmedir. Yurtdışında film yıldızları tarafından da tercih edilen bu uygulama Türkiye’de de popüler olmaya başlamıştır. High Defination (Hi-Def) ile sporcu veya film yıldızları gibi bir görünüme sahip olmak mümkündür.

High Defination (Hi-Def) vücut şekillendirme için her hasta uygun değildir. Derisi gevşek, iç yağlanması olan, ileri derecede yağlı ve spor yapmayan, kasları gelişmemiş hastalar bu uygulama için uygun değildir. High Defination (Hi-Def), kaslarını yeterince belirginleştirememiş erkek veya kadın hastaların tercih etmesi gereken bir uygulamadır. High Defination (Hi-Def), kişinin karın, göğüs, bel ve omuz bölgelerinde bu bölgelerdeki kaslarının anatomisine uygun olarak belirlediğimiz bir şekil verilerek kişiye kaslı görünüm kazandırmayı amaçlar.

Uygulama sırasında sadece yağ alınmaz bazı bölgelerde kasları belirginleştirmek amacıyla yağ enjeksiyonları da yapılır. Karın bölgesine uygulanan High Defination (Hi-Def) sonrası erkek hastalarda six-pack olarak adlandırılan görüntü elde edilir.

3D Lazer Lipoliz ağrılı mıdır, anestezi gerekir mi?

3D lazer lipoliz, son derece ağrısızdır. Uygulama sonrası yer yer morarma görülebilir. Maksimum 3 haftada morluklar geçer.

3D Lazer Lipoliz sonrası hemen normal hayata dönülür. Sonuç 2-3 ay sonra tam olarak ortaya çıkar.

3D lazer lipoliz, uygulaması için lokal anestezi yeterlidir. Testlere, konsültasyona ya da hastanın kendi isteğine bağlı olarak genel anestezi tercih edilebilir. Uygulama her iki şekilde de ağrısızdır. Operasyon sonrası ödeme bağlı bir iki hafta süren, sert spordan sonraki hamlama duygusuna benzer bir durum söz konusudur.

Bu his ağrıdan ziyade katılık şeklinde tanımlanabilir. Bu süreç hiçbir şekilde gündelik aktiviteye engel olmaz. Korse giyme süresi sadece bir haftadır.

Lipoliz’in klasik liposuction’a göre üstünlükleri nelerdir?

Klasik liposuction ucu jilet gibi keskin 6-7 mm’lik iri bir metal boru ile yağ dokusunun rendelenmesidir. Mekanik travmadan dolayı ciddi bir ağrı ve 4-8 hafta morluk görülmesi normaldir. Klasik Liposuctionda bir ay korse kullanımı şarttır. Çok ağrılı olduğundan genel anestezi tercih edilir. Cilt dokusuna hiçbir katkısı olmadığı gibi ciltte dalgalanma, gevşeme ve pürüzlü bir görünüm beklenir. Klasik Liposuction’da komplikasyon oranı yüksektir.

Lazer lipoliz kanülleri çok ince ve yuvarlak uçludur. Bu yüzden dokuya zarar vermez. Lazer lipoliz yağları etkilediği gibi cilt altındaki kolajen liflerinde kısalmasını sağlayarak ciltte sıkılaşma ve toparlanmaya neden olur. Lazer lipoliz, yağ dokusu içindeki mikrodamarları büzdüğü için uygulama sonrası morluk görülme ihtimali minimumdur. Yağları eritirken damarlara ve sinirlere zarar vermez. Kanüller 0.6-1.2mm olduğundan vücutta iz kalmaz.

3D Lazer Lipoliz öncesinde ve sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Lazer lipoliz öncesi en az 10 gün aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılmamalı, yeşil çay başta olmak üzere kan sulandırıcı bitki çayları ve vitamin tabletleri kesilmelidir. Operasyon günü rutin gerekli tetkikler yapılarak uygunluğa karar verilir.

Lazer lipoliz sonrası bir hafta gece gündüz korse kullanılması zorunludur.

3D Lazer Lipoliz etkisi kalıcı mıdır?

Yağ hücrelerinin sayısı ergenlikten itibaren sabittir. Lazer lipoliz ile yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığı için sonuç kalıcıdır. Ekstra kilo almamaya özen gösterilmelidir. Tekrar kilo alındığı taktirde vücut yeni şekli çerçevesinde genişler, kalınlaşır; tekrar operasyon öncesi haline dönmez.

Bir bölge bir seans yapılır ve bu şekli ömür boyu muhafaza eder.

3D Lazer Lipoliz hangi hastalıklar için koruyucudur?

Bel-göbek çevresindeki artış, metabolik sendrom gibi hastalıkların risk faktörlerinde 1. sırada yer almaktadır. Bel – göbek çevresinin kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm’ in üzerinde olması hipertansiyon, metabolik sendrom, solunum sistemi hastalıkları, Tip II diyabet için risk faktörü kabul edilmektedir. 3D Lazer lipoliz operasyonu ile sadece bel – göbek çevresi yağlanma azaltıldığı zaman bile bu tip hastalıkların gerilediği, hastanın rahat nefes alıp verdiği, diyabet için kullandığı ilaçları azalttığı ya da kestiği, tansiyonunun normal sınırlara geldiği gözlemlenmiştir.