kartal evden eve nakliyat

beşiktaş evden eve nakliye

beykoz evden eve nakliyat

villa taşıma

fuar taşıma

evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat göztepe evden eve nakliyat beylikduzu evden eve nakliyat

şile evden eve nakliyat

Fraksiyonel Lazer - Dr. Nüket Eroğlu - Hizmetlerimiz

Fraksiyonel Lazer

Yüzünüzdeki sivilce izleri, lekeler, yaşlanma ile yanaklarda oluşan ince çizgiler ya da gözenekler, cilt üzerinde oluşan pürüzlü kabalaşmış görünüm, mat ve cansız bir cilt yapısı, dudak üzerindeki ince çizgiler azaltılabilir hatta yok edilebilir mi?
Tüm şikayetlerinize aynı anda etki edebilecek bir uygulama var mıdır?
Fraksiyonel Lazer teknolojisindeki gelişimin ulaştığı nokta sayesinde:
Yüzünüz başta olmak üzere vücudunuzdaki her bölgede, cilt yapısında istediğiniz değişiklikleri yapabilmenizi sağlayan bir uygulama hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.
Bu uygulama ile cildinizdeki izler azaltılmakta, çukurlar giderilmekte, gevşemiş deriniz gerginleştirilmekte, üzerindeki lekeler yok edilmektedir. Bunlar dışında uzun dönemli etki olarak cildiniz yeniden yapılandırılmakta ve meydana gelen yeni cildiniz daha pürüzsüz, parlak, canlı olmaktadır.

Klasik soyucu sistem lazer nedir?

Klasik tipte cilt soyma uygulamalarında lazerin atış noktaları arasında sağlam deri kalmayacak kadar sık atış noktası vardır. Hedeflenen alandaki tüm deri alanı uygulanan enerjiye bağlı olarak belirli bir kalınlıkta buharlaştırılır. Tüm deri alanı buharlaştırıldığı için açık yara oluşur.
Yanak gibi geniş alanlara klasik tipte lazer uygulaması yapılabilmesi için hastaya mutlaka sedasyon anestezisi veya genel anestezi verilmesi gerekir. Oluşan açık yaranın iyileşmesi için 10 gün kadar düzenli pansuman uygulanmalıdır. İyileşme sonrası ise hedef alanda uzun süreli (3-4 ay) kızarıklık meydana gelir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer Sistem nedir?

Radyofrekanslı fraksiyonel CO2 lazerlerde hedeflenen alandaki derinin tamamına lazer uygulaması yapılmaz. Hedeflenen alanda birçok noktasal lazer atışı oluşturulurken bu atışların arasında ise sağlam deri bırakılır. Her bir noktasal lazer atışının çapı 120 mikrometredir. Hemen hemen bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Bu nedenle bu lazer atışlarına mikroscopic treatment zone (mikroskopik tedavi alanı) adı verilmektedir.

Radyofrekans nedir?

Radyofrekas cihazlarda tedavi edilen alana değdirilen iki elektrod ucu bulunur. Bu iki uç arasındaki cilt altında elektron hareketi yaratarak elektriksel bir enerji üretirler. Bu elektron hareketi direnci yüksek dokulardan geçerken ısı oluşur. Oluşan ısı enerjiye bağlı olarak kontrol edilir. Elektriksel hareketin derinliğini iki elektrod arasındaki mesafe belirlemektedir. Cilt altında yaratılan ısının etkisi ile derin dermal dokulardaki kollajen üreten fibroblast hücreleri uyarılır. Ayrıca hücre metabolizması hızlanır ve bölgedeki kan dolaşımı artar. Bipolar radyofrekans ile derin derialtı bağ dokusundaki kollajen miktarı arttırılması ile Ciltte toparlanma ve sıkılaşma sağlanır.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulamasının Normal Fraksiyonel CO2 Lazerlere göre artıları nelerdir?

Radyofrekans bulundurmayan fraksiyonel karbondioksit lazerler sadece cildin yüzeyel özelliklerini değiştirir. Yani ince kırışıklıklar, lekeler, kabalaşmış görünümü azaltırlar. Ancak derin ciltaltı dokulara etkileri yoktur. Radyofrekanslı fraksiyonel karbondioksit lazerler hem cilt yüzeyini değiştiri hem de derin ciltaltı bağ dokusundaki etkilerine bağlı olarak derin dokularda sıkılaşma ve toparlanma da yaratır.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması öncesi ve sonrası nasıldır?

Hasta uygulama öncesi güneş ve solaryumdan 1 ay uzak kalmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (aspirin, heparin...) ciltte iyileşme problemi yaratacağı için retinoid içeren ilaçlar (isotretionin, tretionin, etretinat, acitretin, arotinoid içeren ilaçlar - Tretin, Acnelyse, Differin, Roaccutane, Zoretanin gibi), uygulama sırasında hassasiyet yarattığı için almamalıdır. Uygulama öncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon, peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka doktora söylemelidir. Hastada geçmişte herpes (uçuk) çıkarma öyküsü var ise mutlaka uygulama öncesinde ilaca (Zovirax tab.gibi) başlamalıdır.

Kaç tip fraksiyonel lazer vardır?

Başlıca iki tip fraksiyonel lazer vardır:
-Nonablatif yani soyucu olmayan fraksiyonel lazerler (Er:Glass, Nd:YAP…)
-Ablatif yani soyucu olan fraksiyonel lazerler (Er:YAG, CO2)
5-6 yıl önce ilk fraksiyonel lazer Er:Glass sistem olarak üretildi(Fraxel). Bu lazerde lazer ışınının geçtiği lenste bazı noktalar ışını geçirmediği için tüm cilt alanına lazer ışını gönderilmiyor uygulama yapılan ciltte lazer ışını almayan alanlar bırakılıyordu. Ayrıca bu sistem ablatif (soyucu) bir sistem değil nonablatif bir sistem olduğu için ciltte soyulma yapmıyor sadece cilt altındaki kollajen lifleri etkiliyordu.
Ancak bu sistemde kullanılan lazer felsefesi sayesinde cilt yenileme uygulamalarında yeni bir dönem açılmış oldu. 4-5 yıl önce ise fraksiyonel lazer özellikte Er:YAG sistem cihazlar üretildi ve kullanılmaya başlandı. Bu sistemde Ablatif(soyucu) etki fraksiyonel uygulama ile birleştirilmiş oldu. Bu gelişmelerin son halkası olarak ise 2 yıl önce Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 (Karbondioksit) Lazer üretildi. SmartXIDE DOT, Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer’dir. Şu an için en gelişmiş lazerle cilt soyma sistemidir. Fraksiyonel uygulama sayesinde radyofrekanslı fraksiyonel CO2 lazerin iyi özellikleri güçlendirilirken yan etkileri ise en aza indirilmiştir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerle yapılabilen tedaviler nelerdir?

1- İnce kırışıklıkların giderilmesi
2- Derin çizgilerin azaltılması
3- Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi
4- Ciltte meydana gelen güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lohusalık lekelerinin ve yüzeysel renk bozukluklarının giderilmesi
5- Sivilce izleri ve lekelerinin (akne skarı) giderilmesi
6- Doğumsal veya sonradan oluşan benlerin tedavisi

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer tek seansta etki eder mi?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması cilt gençleştirme, leke, sivilce izlerinin düzeltilmesi, cilt yapısının düzeltilmesi gibi şikayetlerde klasik tipte lazer uygulamasının yerini almıştır. Bu gibi şikayetlerde uygulama alanı genellikle geniştir. Geniş alanlarda klasik tip lazer uygulaması için sedasyon veya genel anestezi gereklidir.

SmartXIDE DOT Lazer ile kesmeden ben ve siğil, tedavisi yapmak mümkün müdür?

Fraksiyonel tip uygulama geliştirildiğinden beri klasik tip oldukça az kullanılmaya başlanmıştır. Ancak Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazer ile klasik tipte atış kullanılarak yapılan uygulamalarda vardır. Klasik tip lazer uygulamasını lokal anestezi dışında anestezi gerektirmeyen tek bir küçük alanı veya aralıklı birden çok küçük alanı ilgilendiren uygulamalarda başarılı bir şekilde kullanmaktayız.

Cilt gençleştirmede Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazerin diğer tüm tedavilerden farkı nedir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası cilt altı kollajen liflerinde ani olarak %30 oranında kısalma ve ciltte gerilme olarak ortaya çıkar. Er:YAG sistemlerde ise kollajen liflerde oluşan kısalma ve ciltte oluşan gerilme CO2 lazerlerle karşılaştırılmayacak kadar azdır(%8). Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazerle hastanın ihtiyacına göre cilt 10-250 mikrometre derinliğinde soyulmaktadır. (Er:YAG lazerlerde bu soyulma 2-50 mikrometre arasındadır). Bu farklar sayesinde CO2 lazer, lazerle cilt soyma uygulamalarında altın standart olan yerini korumaktadır.

Tüm fraksiyonel lazerler aynı etkiye sahip midir?

Soyucu olan veya olmayan birçok fraksiyonel lazer vardır. Tüm fraksiyonel lazerler aynı etkiyi yaratmaz. Soyucu olmayan fraksiyonel lazerler sadece cildin kollajen liflerinde %7 oranında gerilme yaratmak dışında bir etkiye sahip değillerdir. Soyucu olan fraksiyonel lazerler ise iki tiptir. Bunlar Er:YAG veya CO2 lazer olabilir.
Er:YAG lazerler soyucu olmalarına karşın Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazer kadar etkili soymazlar. Ayrıca kollajen liflerde oluşturdukları gerilme etkisi Fraksiyonel CO2 lazerin dörtte biri kadardır. Bu nedenle sivilce izlerine bağlı çukurların giderilmesinde ve cilt gençleştirilmesinde etkileri Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazere göre oldukça düşüktür ve çok daha fazla sayıda seans gerektirirler.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulamasının ciltte yarattığı etkiler nelerdir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası cildin yapısında ciddi değişiklikler meydana gelmektedir. İlk olarak uygulama sırasında cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında ani kısalma ve uygulanan doza bağlı olarak derinin üst tabakasında buharlaşma meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altındaki fibroblast adı verilen hücrelerin uyarılmasına bağlı olarak yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir.