Modaya inanmam ben.

Güzellik… Sadece fiziksel bir görünüm değil…
Aralık 19, 2016

Tarz nedir? Çok kişiseldir.

Bazı yüzler altın orana uymaz ama çok güzeldir. Kalın seksi dudaklar yerine ince dudaklar çok daha karakteristik durabilir ve bütünü daha mükemmel tamamlayabilir. Olaya sadece beden değildir, bazen ince dudaklar o ruha daha uygun olabilir…

Belli klasikler vardır. Kısa çeneler mesela. Türk ırkı olarak kısa çeneliyiz. Boynumuz da kısa. Özellikle alt dudak dolgusunun çok abartılı yapılmaması gerekir. Gıdı yağlanmışsa, boyun – çene hattı kaybolmaya yüz tutmuşsa durum daha dramatik bir hal alabilir, iri alt dudak dolgusu fazlasıyla rahatsız edici oryantal bir figüre dönüşebilir.

Gözkapakları sarkma eğilimi taşıyan, göz kapağı operasyon endikasyonu konmamış ama yaklaşmış hastalarda botoks çok dikkatli yapılmalıdır. Alın hareketleri tam olarak durduğunda kaşları yukarı hareket ettiremedikleri için gözkapaklarında bir bombeleşme hissederler, bunu alerjiye yorabilirler ama biz biliriz ki botoks non-alerjiktir yani alerji riski yoktur.  Bu tarz hastaları mutsuz etmemek için kaşları biraz hareketli bırakmak gerekir. Bu hastalarımızın da beton gibi bir botoks beklentisi içinde olmamaları gerekir.

Bazen hasta farklı bir beklenti içinde başvurur. Ben cilt düzdün değilse dolgu, botoks gibi işlemlerden kaçınıyorum. Resmin görünmesi için iyi bir tuvale ihtiyaç var diye düşünüyorum. Öncelikle ciltteki lekeleri, izleri, benleri, sivilceleri yok etmek istiyorum. Sarkmalar varsa cildi güçlendirmek için elastin-kolajen sentezini uyaran lazerler öneriyorum, şekillendirme en sonra…

Güzellik dinamik bir kavramdır. İçinde yaş vardır, bu ruh hali değişimini, özgüveni ve gücü getirir. Duruş değişir. Bakış değişir. Giyim tarzı değişir. Makyaj stili değişir. O yüzden sabit ve konservatif yaklaşım çok da doğru değildir. On yıl önce yüze önerilen uygulama on yıl sonra bir hata olabilir. Bu nedenle ezberci yaklaşımdan ziyade kişinin pozisyonu, beklentisi, ruh hali değerlendirilerek o ana uygun öneriler sunulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir