kartal evden eve nakliyat

beşiktaş evden eve nakliye

beykoz evden eve nakliyat

villa taşıma

fuar taşıma

evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat göztepe evden eve nakliyat beylikduzu evden eve nakliyat

şile evden eve nakliyat

Kimyasal Peeling (TCA) - Dr. Nüket Eroğlu / Hizmetlerimiz

Kaç çeşit kimyasal peeling vardır?

Kimyasal peeling işlemi, kullanılan maddenin türüne ve peelingin derinliğine sınıflanır. Buna göre yüzeyel, orta düzey ve derin peeling sınıflanması yapılmıştır
I. Yüzeyel peeling: Glikolik asid, Salisilik asid, Tretinoin
II. Orta peeling: TCA
III. Derin peeling: Bakers Fenol, Jessner

TCA peelingi tercih etme nedenimiz nedir?

Yüzeyel peelinglerden nötralize glikolik asidleri içeren kremler, treninoin, salisilik asid evde kişisel kullanıma uygundur. Klinik ortamda kullanılan glikolik asid ve salisilik asid peelingleri yinelenen uzun seanslarda etkilidir. Bir kürlük program (6-12 seans) bile tek seans TCA yerini tutmaz. Yeterli etkiyi bırakmaz. Cilt belli belirsiz soyulur. Zayıf etkili bir işlem olması nedeniyle zaman kaybına sebep olmasından dolayı hastayı bıktırabilir.
Derin peelingler, ciddi yaralanmalar, ameliyat izleri gibi daha derin yerleşimli ve zor tedavi edilebilen izler için kullanılmaktadır. Yan etkileri fazladır. Komplikasyon riski fazladır. Ağrılıdırlar. Bu yüzden ameliyathane koşullarında, anestezi ile yapılırlar. İyileşme süresi uzundur. Geçmeyen kızarıklıklar kalabilir, ciltte seviye farklılıkları oluşabilir.

Medikal bir uygulama mıdır?

TCA, sadece doktor tarafından yapılabilen bir uygulamadır. TCA kimyasal peeling tedavilerinde uygulanacak konsantrasyon şunlara göre belirlenir:
• Hastanın cilt tipi
• Yağ bezi yoğunluğu
• Kullandığı ilaçlar

Hangi amaçla kullanılır?

TCA, yaygın bir kullanıma sahip olup cildin üzerindeki kalınlaşmış ölü hücre tabakasını temizlemek için kullanılır. Akne izleri, güneş lekeleri ve ince kırışıklıklarının görüntüsünü hafifletir. TCA, kolajen uyarısı ile cildi gerer ve saydam bir görünüm kazandırır.

Aktif sivilce varsa TCA uygulaması yapılabilir mi?

Kimyasal peeling gözenekleri daralttığı ve cildi yeniden yapılandırdığı için enfeksiyon riskini de düşürür, aktif sivilceler ve akneler belirgin şekilde azalır.

Problemsiz bir cilt için de önerilir mi?

Ülkemizin de güneşli bir iklime sahip olduğu düşünülürse kalınlaşmış ve kurumuş bir cilt; sivilce, leke, komedon, kırışıklık gibi birçok soruna davetiye çıkarmaktadır. kozmetik olarak kişiyi çok rahatsız ettiği gibi, hatta bazen psikolojik olarak da çeşitli sıkıntılara yol açabilir.
Ciltte hiçbir problem yoksa bile mevsimsel geçişlerde antiaging ve yenilenme amaçlı bir seans yapılması önerilmektedir. TCA yani kimyasal peeling, kolajenleri yeniden yapılandırarak cildin nem tutma kapasitesini arttırır, gözenekleri daraltır, ölü tabakayı yok edip, cildin derin katmanlarına kadar oksijenin ulaşmasını sağlar.

Kaç seanstır?

TCA, uzun seans sayıları istemeyen, tek seansta bile ciltte gözle görülür etki bırakabilen peeling türüdür. Problemin derecesine bağlı olarak kimyasal peeling ayda bir, 2-3 seans planlanabilir.

İyileşme süreci nasıldır?

Kimyasal peeling uygulamasının iyileşme süresi çok hızlıdır. Hafif bir kızarıklık dışında rahatsız edici bir görünüm olmaz (1-5 gün).

Sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Kimyasal peeling uygulamasından sonra düzenli yüksek faktörlü güneş koruma kremi ve nemlendirici kullanarak cilt korunmalıdır.