kartal evden eve nakliyat

beşiktaş evden eve nakliye

beykoz evden eve nakliyat

villa taşıma

fuar taşıma

evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat göztepe evden eve nakliyat beylikduzu evden eve nakliyat

şile evden eve nakliyat

Dolgu - Dr. Nüket Eroğlu / Hizmetler

Dolgu nedir?

Yüzdeki kaş arası çizgiler, alın çizgileri, nazolabial oluk dediğimiz burun kenarından dudak köşelerine doğru aşağıya inen çizgilerin azaltılması; elmacıkların, yanakların ya da dudakların belirginleştirilmesi; meme ve kalça gibi daha fazla hacim isteyen bölgelerin dolgunlaştırılması; selülit çukurlarının yok edilmesi gibi vücuttaki her çöküntü ya da hacim azlığı için ‘dolgu’ diye adlandırılan, vücutta reaksiyon yaratmayan maddeler kullanılarak yapılan işlemlerdir.

Nasıl yapılır?

İki tip dolgu uygulaması vardır. Birincisi kişinin kendinden alınan yağ hücreleri ile yapılan dolgular, ikincisi ise sentetik olarak üretilen maddelerin kullanıldığı dolgulardır.

Hangi bölgeler için uygundur?

Özellikle yaşlanma ile kaybedilen yüz volümünün yeniden kazandırıldığı tüm alanlara yani, burun, elmacık kemiği, çene, alın, şakak, kaş, göz altı ve dudaklara uygulanır.

Kişinin kendinden alınan dolgunun avantajları nedir?

‘Otolog yağ transplantasyonu’ olarak bilinen yağ enjeksiyonu işleminde kullanılan alet Body-jet'tir. Body-jet yüksek su basıncı ile çalışan bir sistemdir. Body-jet su püskürterek basınç ile yağ hücrelerinin arasındaki bağları koparır ve hücreleri yıkayıp temizleyerek %100 saflaştırılmış bir materyal olarak alır. Genel anestezi gerektirmez. Body-jet için kısa süreli bir lokal anestezi yeterlidir. Sterilite için ameliyathane koşulları tercih edilir.
Çok kısa süren, güvenli ve konforlu bir işlemdir. Hastanın göbek ya da basen gibi yağ hücrelerinden zengin bölgelerinden Body-jet kullanılarak yağ alınır. Alınan yağ hücreleri santrifüjlenip sıkıştırılarak hemen dolgu yapılacak bölgelere enjekte edilir. Kullanılan yağ hücreleri hastanın kendine ait olduğu içinde dolgu uygulaması esnasında herhangi bir doku uyuşmazlığı olasılığı yoktur. Body-jet tertemiz saf bir yağ dokusu materyali oluşturur.
Body-jet ile alınan yağ hücreleri yapısal olarak bozulmadığı için canlılıklarını korur ve bu dolgu %90'ların üzerinde bir oranda erimeden kalır. Body-jet ile yapılan dolgu için dünyada ‘Aqua-filling’ veya ‘Bio-filling’ isimleri de kullanılır. Bazı cerrahlar, cerrahi işlemler sırasında dolgu kalıcılığını arttırmak için yağ, fasia ve dermis dokuları karıştırılarak kokteyl oluşturur.
Kokteyl uygulamalarında elde edilen materyal hasta başka bir ameliyat olurken (meme küçültme, karın germe gibi...) çıkartılan dokulardan elde edilir. ‘Doku kokteyli’ içinde ciddi oranda parçalanmış hücre bulunması nedeniyle dolgu materyaline kalsiyum çökeceği için düşünülmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle özellikle meme gibi kanser riski açısından düzenli takip gerektiren organlarda kanser metastazı ile karışabileceği için ‘doku kokteyli’ tercih edilmemelidir.
Dudak gibi mukoza yüzeyli organlarda ya da göz altları gibi ince deride ‘doku kokteyli’ kullanılmamalıdır. İlerleyen zamanlarda dudaklara yapılan doku kokteyline kalsiyum çökmesi dolgunun şeklini bozar ve girintili çıkıntılı bir görünüme neden olur. Oysa Body-jet bu risklerin hiçbirini taşımaz. Body-jet ile alınan yağ hücreleri yapısal olarak canlı ve sağlıklıdır, kimyasal olarak tertemizdir, transfer edildiği alana hemen uyum sağlar.
Parçalanmış ölü hücre atıkları içermez, kalsiyum çökme ihtimali söz konusu değildir. Bu nedenle neredeyse tama yakın erimeden ve bozulmadan kalır. Body-jet ile istenen miktarlarda yağ alınabilir. Bel inceltilirken kalçalar ve memeler istenilen ölçüde dolgunlaştırılabilir. Gıdı yok edilirken yanaklar ya da elmacıklar, dudaklar belirginleştirilebilir.
Yüzdeki nazolabial ve ağız köşelerindeki çöküntüler, göz altları da doldurulabilir. Yüze yağ enjeksiyonu kök hücre de içerdiği için cildin canlanmasına ve parlak görünmesine sebep olur.

Dolgu olarak hangi sentetik materyaller kullanılır?

Sentetik olarak üretilen dolgular öncelikle kalıcı olanlar ve geçici olanlar olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Geçici olan dolgu uygulamalarının içinde en sık kullanılan Hyaluronik asit ve kolajenlerdir. Kalıcı ve Yarı Kalıcı olan dolgular içinde ise en sık Poliakrilamid gel, Kalsiyum Hidroksiapatit, Polimetilmetakrilat bulunur.

Kalıcı dolgu maddelerinin avantajları ve dezavantajları nedir?

Kalıcı dolguların en büyük avantajı elde edilen hacmin sürekli olmasıdır.
Kalıcı dolguların bir çoğunun vücutta reaksiyon oluşturma riski geçici dolgulara göre daha yüksektir. Her kalıcı dolgu aynı özelliklere sahip değildir. Bazı kalıcı dolgu maddelerinin doku uyumu diğerlerine göre çok daha fazladır ve zamanla da sertleşme gibi sorunlar oluşturmazlar (Aquamid, Bio-Alcamid). Bu nedenle kalıcı dolgu tercih edilecekse kesinlikle dokuya en uygun olan seçilmelidir. İleride hastanın fikri değişirse kalıcı dolguların dokudan çıkartılması için cerrahi operasyon yapılması gerekir.

Geçici dolgu maddeleri nelerdir?

Geçici dolgu maddelerinden en çok bilinen ve kullanılanlar hyaluronik asit yapılı olanlardır.
Kolajenlerin çoğunluğu hayvansal kaynaklıdır (Zyderm, Zyplast). Bu nedenle alerjik reaksiyon oluşturma riskleri vardır.
Hyaluronik asit ise hayvansal kaynaklardan değil rekombinant DNA teknolojisi ile laboratuvar koşullarında üretilmektedir (Restylene, Perlane, Rofil, Rofilan, Juvederm, Puragen, Visagel...). Hyaluronik asit yapılı dolguların üretim teknolojilerine ve kullanım amaçlarına göre içerdikleri hyaluronik asit oranı değişebilir, çapraz bağ içerebilirler.
Yüzeysel kullanımlar için daha düşük konsantrasyonlu ve çapraz bağ içermeyen hyaluronik asitler tercih edilir. Derin dokudaki kullanımlar ve hacim sağlamak için yüksek konsantrasyonlu hyaluronik asitler tercih edilir. Çapraz bağların sayısına göre dolgu vücut tarafından farklı sürelerde parçalanır. Hyaluronik asitler moleküllerinin yapısına göre 9-24 ay süre ile kalıcıdır.