kartal evden eve nakliyat

beşiktaş evden eve nakliye

beykoz evden eve nakliyat

villa taşıma

fuar taşıma

evden eve nakliyat bahçeşehir evden eve nakliyat göztepe evden eve nakliyat beylikduzu evden eve nakliyat

şile evden eve nakliyat

Botoks - Nüket Eroğlu / Hizmetlerimiz...

Botoks nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilir. Bu bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir.

Nasıl etki eder?

Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir. Botoks sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar.

Ne amaçla kullanılır?

En çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi, koltuk altı - el ve ayak içindeki aşırı terlemelerin giderilmesi için kullanılır.
Yüzdeki mimik kaslarının yanlış ya da gereğinden fazla çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Alında bıçak kesiği çizgiler, kaş arasında kızgınlık çizgileri, göz çevresinde kaz ayağı çizgileri belirginleşmeye başlar.
Ağız köşeleri aşağı sarkar, özellikle sigara içenlerde daha belirgin olmak mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler azaltılır.
Botoks kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan avuç içleri ve koltuk altı bölgesine uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Etki ne zaman başlar?

Botoks'un etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 14 günde gösterir.

Etki ne kadar sürer?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi 4 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. Botoks koltuk altına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 10-12 ay kadar azaltır. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar.

Neden tek bir uygulama değildir?

Sinir hücresine geri dönüşümsüz olarak bağlanır. Böyle bir durum teorikte bağlandığı sinir ucundaki etkisinin devamlı olduğu anlamına gelmektedir. Ancak pratikte durum böyle değildir. Sinir uçlarından zamanla tomurcuklanma denilen yeni sinir uçları oluşarak etkinin kaybolmasına neden olur.

Düzenli botoks uygulamalarının yararı nedir?

5-6 kez düzenli olarak uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kırışıklıkları yaratan mimik kaslarda belirgin bir zayıflama geliştiği için zaman içinde etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

Yaptırılmadığı zaman kırışıklıklar önceki hale göre nasıl görünür?

Yapılmadığında, mimik kaslarında belirgin bir duraklama olduğu için kırışıklıklar önceye göre daha azalmış olur.

Nelere dikkat edilmelidir?

Tekniği bilen ve deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında hastalara beklentilerini sağlayacak bir etkiye sahiptir. Ancak her hastaya ve her çizgiye uygulamamalıdır. Özellikle göz kapağı aşırı katlanmış ve estetik operasyon gerekli hastalar, botoks uygulaması sonrası daha kötü bir görünüme sahip olabilecekleri için bu kişilere uygulama yapılmamalı ya da sadece uygun olan alanlara botoks uygulaması yapılmalıdır.

Kimlere uygulanmaz?

Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) botoks uygulanmamalıdır.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir.